نشست محرمانه در شرم‌الشیخ علیه توانمندی‌های نظامی ایران!

    کد خبر :920189
نشست محرمانه در شرم‌الشیخ علیه توانمندی‌های نظامی ایران!

روزنامه آمریکایی «وال استریت ژورنال» به نقل از مقامات ایالات متحده و منطقه گزارش داد، واشنگتن در ماه مارس نشستی محرمانه با مقامات ارشد نظامی اسرائیل و کشور‌های عربی تشکیل داد تا بررسی کنند که چگونه می‌توانند علیه توانایی‌های موشکی و پهپاد‌های رو به رشد ایران هماهنگ شوند.

این مذاکرات که قبلاً فاش نشده بود در «شرم الشیخ مصر» برگزار شد و اولین بار بود که چنین طیفی از افسران عالی‌رتبه اسرائیلی و عرب تحت نظارت ارتش ایالات متحده برای بحث در مورد چگونگی دفاع در برابر یک «تهدید مشترک» دیدار کردند.

به گفته مقامات مورد ذکر این نشریه، این نشست افسران ارشد نظامی اسرائیل، عربستان سعودی، قطر، مصر و اردن را گرد هم آورد و در حالی برگزار شد که اسرائیل و همسایگانش در مرحله اولیه بحث درباره همکاری نظامی احتمالی هستند.

طبق این گزارش، امارات و بحرین نیز افسرانی را به این نشست اعزام کردند و ژنرال «فرانک مکنزی» فرمانده وقت نیرو‌های تروریستی آمریکا در منطقه (سنتکام) هم به نمایندگی از ایالات متحده در مذاکرات مذکور حضور داشت.

به ادعای وال استریت ژورنال، «برای چند دهه، چنین همکاری نظامی امکان‌پذیر تلقی نمی‌شد. فرماندهان آمریکایی در غرب آسیا به دنبال تشویق کشور‌های عربی برای هماهنگ کردن دفاع هوایی خود بدون مشارکت اسرائیل بودند که در بسیاری از کشور‌های عربی به عنوان یک دشمن تلقی می‌شد. این گفتگو‌ها با تغییرات متعدد، از جمله ترس مشترک از ایران، بهبود روابط سیاسی در پی توافق ابراهیم و تصمیم دولت ترامپ در ژانویه ۲۰۲۱ برای گسترش منطقه تحت پوشش فرماندهی مرکزی (سنتکام) برای شامل شدن اسرائیل، امکان‌پذیر شد».

بر اساس اسن گزارش، یکی دیگر از عوامل افزایش همکاری نظامی، تمایل کشور‌های عربی برای دسترسی به فناوری و تسلیحات دفاع هوایی اسرائیل در زمانی است که ایالات متحده اولویت‌های نظامی خود را به سمت مقابله با چین و روسیه تغییر می‌دهد.

به نوشته این روزنامه آمریکایی، با این حال، بحث میان کشور‌های خاورمیانه در مورد همکاری در زمینه دفاع هوایی، راه درازی در پیش دارد و هنوز از نظر دیپلماتیک حساس است.

طبق این گزارش، در بیانیه‌ای، سرهنگ «جو بوچینو» سخنگوی سنتکام نشست شرم الشیخ را تایید نکرد، اما با بیان این که این «فرماندهی تعهد قاطع خود را به افزایش همکاری‌های منطقه‌ای و توسعه معماری یکپارچه دفاع هوایی و موشکی برای محافظت از نیروی ما و شرکای منطقه‌ای ما حفظ می‌کند»، مدعی شد: ایران عامل اصلی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه است.

به گزارش وال استریت ژورنال، مقامات اسرائیل و کشور‌های عربی به جز امارات از اظهارنظر در مورد این نشست خودداری کردند یا به درخواست‌ها برای اظهارنظر در مورد آن پاسخی ندادند. امارات در مورد مذاکرات اظهارنظر نکرد، اما به موضوع همکاری به طور گسترده پرداخت.

دولت امارات اعلام کرد: امارات متحده عربی عضو هیچ اتحاد نظامی یا همکاری منطقه‌ای نیست که کشور خاصی را هدف قرار دهد. علاوه بر این، از هیچ بحث رسمی مربوط به چنین اتحاد نظامی منطقه‌ای آگاه نیست.

به گزارش این رسانه آمریکایی، مذاکرات شرم الشیخ به دنبال گفتگو‌های محرمانه در یک گروه کاری سطح پایین میان نمایندگان کشور‌های خاورمیانه که سناریو‌های فرضی در مورد چگونگی همکاری برای شناسایی و دفاع در برابر تهدیدات هوایی را مورد بحث و بررسی قرار دادند، برگزار شد. این گروه کاری شامل سرلشکر «اسکات بندیکت» افسر ارشد برنامه‌ریزی سنتکام بود.

وال استریت ژورنال به گفته افراد آشنا با این مذاکرات افزود «در مذاکرات سطح بالا شرم الشیخ، شرکت‌کنندگان در مورد روش‌های اطلاع‌رسانی سریع هنگام شناسایی تهدیدات هوایی به توافق اصولی دست یافتند».

فارس

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید