نشست سه جانبه رهبران کانادا، ایالات متحده و مکزیک در کاخ سفید

    کد خبر :862958

سفر کوتاه نخست وزیر جاستین ترودو به واشنگتن امروز با اولین اجلاس سه آمیگو در بیش از پنج سال گذشته به اوج خود می‌رسد و نشانه‌ها حاکی از آن است که ممکن است لحظات پرتنشی در طول این دیدار که مدت‌ها انتظارش را می‌کشید وجود داشته باشد.

به گزارش ایسنا به نقل از CBCNEWS، نشست سه جانبه رهبران کانادا، ایالات متحده و مکزیک – که رسماً به عنوان اجلاس سران آمریکای شمالی شناخته می‌شود – قرار است ساعت ۴:۴۵ بعد از ظهر به وقت محلی در کاخ سفید آغاز شود.

اجلاس سران سه کشور از لحاظ تاریخی به دلیل غلبه نمادگرایی بر اصل، مورد انتقاد قرار گرفته است، اما اجلاس امسال در حالی برگزار می‌شود که کانادا یک فشار تهاجمی علیه یکی از سیاست‌های حمایت گرایانه جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده انجام می‌دهد.

قانونگذاران ایالات متحده در حال نهایی کردن یک لایحه تقریباً ۲ تریلیون دلاری برای زیرساخت‌های ایالات متحده هستند که شامل یک مشوق برای خودرو‌های الکتریکی است که به گفته اتاوا می‌تواند بخش خودروی کانادا را ویران کند و پیمان «نفتا»‌ی جدید را نقض کند.

مشوق پیشنهادی در نهایت به خریداران آمریکایی ۱۲۵۰۰ دلار تخفیف برای خرید خودرو‌های برقی جدید می‌دهد، اما تنها در صورتی که این خودرو‌ها در ایالات متحده تولید شوند.

دولت کانادا استدلال می‌کند که این انگیزه چندین دهه همکاری بین دو کشور در بخش خودرو را تهدید می‌کند و می‌تواند منجر به از دست دادن مشاغل در هر دو طرف مرز شود. مکزیک نیز با این طرح مخالف است.

کریستیا فریلند، معاون نخست‌وزیر کانادا، در یک کنفرانس خبری عصر چهارشنبه در واشنگتن گفت که مبارزه با لایحه مشوق خودرو‌های الکتریکی در طول مدت حضورش در واشنگتن، اولویت اصلی دولت او خواهد بود.

ترودو در جلسات خصوصی این هفته تلاش کرده است تا قانونگذاران را از پذیرش این طرح منصرف کند.

به گفته یک منبع آگاه، ترودو خاطرنشان کرده است که پیشنهاد بایدن برای بخش خودروی کانادا جریمه بیشتری نسبت به تهدید دونالد ترامپ رئیس جمهور سابق آمریکا است که مالیات ۲۵ درصدی بر خودرو‌های کانادایی را پیش بینی کرده بود.

همچنین انتظار می‌رود ترودو در مورد آینده بخش ۵ خط لوله که نفت را به شرق کانادا انتقال می‌دهد، ابراز نگرانی کند.

میشیگان در تلاش است تا بخشی از خطی را که از زیر دریاچه‌های بزرگ عبور می‌کند، ببندد. کانادا می‌خواهد خط لوله را در جریان نگه دارد و اخیراً از معاهده ۱۹۷۷ برای تلاش در جهت حفظ وضعیت موجود استفاده کرده است.

همچنین انتظار می‌رود ترودو و رئیس جمهور مکزیک آندرس مانوئل لوپز اوبرادور در مورد به اشتراک گذاری دوز‌های واکسن کرونا توسط ایالات متحده اهدا شده، اطلاعیه‌ای بدهند. این مقام ارشد گفت که آن‌ها قصد دارند این دوز‌ها را با کشور‌های دیگر در آمریکای لاتین و کارائیب به اشتراک بگذارند.

این اولین ملاقات حضوری ترودو با لوپز اوبرادور از دسامبر ۲۰۱۸ رئیس جمهور مکزیک است.

رهبران بزرگترین کشور‌های آمریکای شمالی ۱۹۶۸ روز از آخرین نشست سه جانبه خود با یکدیگر دیدار می‌کنند. ترامپ در دوران ریاست جمهوری خود این نشست را لغو کرده بود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید