نخست وزیر کانادا: احتمال دارد قرارداد نظامی چند میلیارد دلاری با عربستان لغو شود

    کد خبر :398746

نخست وزیر کانادا از احتمال لغو قرارداد دفاعی و نظامی با عربستان سعودی خبر داده است.

به گزارش بازتاب به نقل از خبرگزاری فرانسه، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا در مصاحبه‌ای تاکید کرد: کانادا احتمالا یک قرارداد دفاعی چند میلیارد دلاری را با عربستان سعودی لغو خواهد کرد.

اظهارات نخست وزیر کانادا در شرایطی است که مرگ جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد سعودی موجب افزایش فشار‌های بین المللی بر رژیم سعودی شده است.

مصاحبه ترودو با یک روزنامه فرانسوی زبان در روز پنجشنبه انجام شده و دیروز یکشنبه منتشر شده است. این مصاحبه در واقع قبل از اذعان رژیم سعودی به قتل خاشقجی انجام شده است.

نخست وزیر کانادا افزود: کانادا همواره از حقوق بشر حمایت کرده است از جمله حقوق بشر در عربستان سعودی.

قوانین مربوط به فروش تسلیحات و تجهیزات نظامی کانادا محدودیت‌هایی را در خصوص موارد نقض حقوق بشر علیه کشور‌های خریدار این تجهیزات نظامی وضع کرده است.

نخست وزیر کانادا در پاسخ به سئوالی درباره قرارداد ۱۵ میلیارد دلاری برای فروش خودرو‌های زرهی سبک به عربستان سعودی گفت: در این قرارداد، مفادی گنجانده شده است که آن‌ها باید در ارتباط با استفاده از این تجهیزات، پیروی و تبعیت کنند. اگر آن‌ها به تعهدات خود در چارچوب این قرارداد پایبند نباشند، این قرارداد لغو خواهد شد.

دولت کانادا سال گذشته نیز نگرانی خود را درباره احتمال استفاده از خودرو‌های زرهی سبک برای اجرای عملیات نظامی در شرق عربستان سعودی اعلام کرده بود.

کریستیا فریلند وزیر خارجه کانادا نیز روز شنبه توضیحات مقام‌های ریاض درباره قتل خاشقجی را نامعتبر ارزیابی کرد و خواستار انجام تحقیقات کامل و شفاف در این خصوص شد.

روابط ریاض و اوتاوا طی ماه‌های اخیر به خاطر مسائل حقوق بشری به شدت تیره و تار شده است.

در ماه آگوست وزارت خارجه کانادا با ابراز نگرانی عمیق خود نسبت به بازداشت‌های جدید فعالان جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی از جمله سمر بداوی، خواستار آزادی فوری آن‌ها شد.

در واکنش به این اقدام؛ عربستان سعودی سفیر خود را از اوتاوا فراخواند و همه روابط تجاری و سرمایه گذاری با کانادا را به حالت تعلیق دراورد. عربستان سعودی همچنین به سفیر کانادا دستور داد تا خاک این کشور را ترک کند.

روز یکشنبه نیز آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان اعلام کرد که کشورش تسلیحات نظامی به عربستان سعودی صادر نخواهد کرد.

حکومت آل‌سعود در بیانیه‌ای که شنبه منتشر کرد، کشته شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی داخل کنسولگری این کشور در استانبول تأیید کرد. دادستان کل عربستان در بیانیه‌ای بامداد شنبه مدعی شد خاشقجی بعد از درگیری با چند نفر داخل ساختمان کنسولگری به قتل رسیده و ۱۸ شهروند سعودی در ارتباط با این حادثه بازداشت شده‌اند.

شواهد نشان می‌دهد که خاشقجی به دستور محمد بن سلمان و با هدف سرکوب منتقدان کشته شده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید