نخستین تراشه دنیا که کار دندان را انجام می دهد

    کد خبر :664153

تولید ارگان‌های حیاتی بدن انسان در قالب تراشه‌های مختلف روز به روز در حال افزایش است و برای نخستین بار تراشه ای با کارکرد دندان تولید شده است.

به نقل از نیواطلس، تراشه‌هایی که بر روی آنها بافت‌های زیستی زنده بدن کشت شده و به تدریج رشد می‌کنند از جمله دستاوردهای علمی تازه بشر هستند. حال دانشمندان توانسته‌اند برای نخستین بار بافت‌هایی را بر روی یک تراشه کشت کنند که قادر به تقلید کارکرد دندان ها است.

 

نخستین تراشه دنیا که کار دندان را انجام می دهد

این تراشه دارای مجاری ریزسیالی است که از آن برای عبور مواد شیمیایی مختلف استفاده می شود. از همین طریق می توان برای مطالعه تاثیر مواد مختلف بر روی عملکرد اعضای مختلف بدن اقدام کرد.

 

به گزارش فارس،تراشه یادشده که در دانشگاه اورگان تولید شده، با استفاده از مواد موجود در عاج دندان انسان طراحی شده و مجاری موجود بر روی آن روند عبور باکتری‌ها از کنار دندان‌ها را بازسازی می‌کنند و از این طریق می توان مطالعات دقیق‌تری در مورد فاسد شدن یا آسیب دیدن دندان انجام داد.

 

محققان با استفاده از میکروسکوپ‌های پیشرفته در حال بررسی واکنش‌های شیمیایی این دندان به انواع باکتری‌ها هستند. در آینده از این فناوری برای افزایش طول عمر دندان‌ها و مقاوم سازی هر چه بیشتر آنها استفاده خواهد شد.

 

به عنوان مثال می توان از این فناوری برای نمونه برداری از بخشی از دندان بیماران و کشت آنها و سپس بررسی واکنش آنها نسبت به مواد مختلف بهره گرفت و تجویزهای اختصاصی درمانی را به هر یک از داوطلبان ارائه کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید