نجات جان کوهنورد مصدوم در ارتفاعات شمال تهران

  • حوادث
  • شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۶:۴۲
    کد خبر :790967
نجات جان کوهنورد مصدوم در ارتفاعات شمال تهران

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران از امداد رسانی عوامل عملیاتی هلال احمر این استان در شهرستان شمیرانات به کوهنورد آسیب دیده و گرفتار شده در ارتفاعات شیر پلا واقع در شمال پایتخت خبر داد.

شاهین فتحی اظهار کرد: ساعت ۱۰ صبح روز گذشته و همزمان با بارش شدید برف در ارتفاعات، گزارشی از آسیب دیدگی یکی از کوهنوردان در ارتفاعات شیرپلا در شمال تهران به مرکز کنترل و هماهنگی عملیات هلال احمر استان تهران اعلام شد.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران ادامه داد: بلافاصله یک تیم از پایگاه امداد و نجات شیر پلا به محل حادثه اعزام و مشخص شد این کوهنورد ۲۱ ساله در منطقه‌ای صعب العبور، از ناحیه مچ پا دچار آسیب دیدگی شدید و مشکوک به شکستگی شده که قادر به حرکت نمی‌باشد و با توجه به بارش برف و سرمای زیر صفر هوای منطقه، جهت جلوگیری از سرمازدگی وی، نیاز به انتقال فوری این مصدوم به پایین ارتفاعات بود.

فتحی با اشاره به این که از ساعات اولیه روز جمعه برودت هوا و کولاک در ارتفاعات شمال تهران محسوس بود، بیان کرد: با توجه به کولاک و برف شدید و برودت هوا و شرایط ویژه عملیات، یک تیم دیگر از پایگاه امداد و نجات دربند جهت پشتیبانی این عملیات به منطقه اعزام شدند.

به گزارش میزان، وی افزود: پس از اقدامات لازم و تثبیت فیزیکی مصدوم، با وجود برف و کولاک شدید، وی با تلاش نجاتگران و همچنین پشتیبانی تعدادی از کوهنوردان حاضر در منطقه، ابتدا به ایستگاه پنج تله کابین توچال و سپس به ایستگاه یک توچال انتقال داده شد که این عملیات نجات و انتقال مصدوم مجموعا ۸ ساعت به طول انجامید.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران تصریح کرد: پس از عملیات انتقال مصدوم به ایستگاه یک توچال، مصدوم جهت انجام اقدامات درمانی بیمارستانی، تحویل عوامل اورژانس شد.

فتحی در پایان این خبر به وضعیت جوی اشاره و اضافه کرد: آب و هوای کوهستان بسیار متغیر است و در بسیاری اوقات، بارش برف و کولاک باعث زمین گیر شدن، مصدومیت و حتی جان باختن بسیاری از کوهنوردان شده که به همین جهت از تمامی کوهنوردان و ورزشکارانی که قصد عزیمت به ارتفاعات را دارند درخواست داریم تا قبل از آغاز پیمایش، ضمن اطمینان از آمادگی جسمانی خود جهت صعود به ارتفاع موردنظر و بررسی ریسک‌های احتمالی، با به همراه داشتن تجهیزات استاندارد و آگاهی کامل از وضعیت جوی منطقه، صعود خود را آغاز کنند و سعی نمایند هیچ گاه به تنهایی به کوهنوردی، علی الخصوص در زمان ناپایداری آب و هوای ارتفاعات نپردازند و در صورت مواجهه با حادثه و مصدومیت در ارتفاعات، با شماره ۱۱۲ امداد و نجات جمعیت هلال احمر تماس حاصل نمایند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید