جدیدترین اخبار
6 آبان 1397 ساعت 10:18 فرهنگی و هنری کد خبر :403524
برای چاپ کلیک کنید

ناگفته های علی فروغی درباره حواشی شبکه 3/ فردوسی پور با «نود» برمی گردد

ناگفته های علی فروغی درباره حواشی شبکه 3/ فردوسی پور با «نود» برمی گردد

فروغی مدیر شبکه سه امروز در برنامه حالا خورشید درباره پخش برخی برنامه های این شبکه توضیح داد.

علی فروغی مدیر شبکه سوم سیما صبح امروز یکشنبه ۶ آبان در برنامه «حالا خورشید» مقابل رضا رشیدپور حاضر شد و درباره عملکرد ۶ ماهه خود سخن گفت.

رشیدپور در ابتدا با شوخی بیان کرد که سعی می کند با رییس خود یک گفتگوی چالشی ایجاد کند. فروغی نیز در همان ابتدا با شوخی جواب داد شما از برنامه خود تعریف می کنید و این مصداق همان «خودگویی و خود خندی» است.

رشیدپور سپس به خواندن برخی از پیامک ها پرداخت و بیان کرد که کنداکتور شبکه سه متنوع تر شده است و همچنین درباره سوابق مدیر شبکه سه پرسید.

بخشی از سوال های مردم از مدیر شبکه سه سیما این بود که سن تان چقدر است و چگونه و با چه سابقه ای به مدیریت این شبکه رسیده اید که فروغی گفت: مهم ترین چیز این است که عملکرد یک فرد را ببینیم. خوب است ببینیم شبکه سه سیما چه معایب و محاسنی داشت و حال چه اتفاقاتی در آن افتاده است.

وی افزود: من از دهه ۸۰ هم در رادیو و هم در تلویزیون حضور داشتم ولی ملاک، عملکرد افراد است. این عملکرد باعث می شود مردم بهتر قضاوت کنند. کشور به هوای تازه و نشاط جوانان نیاز دارد.

فروغی درباره تحصیل خود توضیح داد: من لیسانس و فوق لیسانس را در دانشگاه امام صادق رشته حقوق خوانده ام و الان دوره دکترا را در دانشگاه علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد می گذرانم.

مدیر شبکه سه سیما در ادامه درباره مدیریت خود در این چند ماه عنوان کرد: ما در این چند ماه چند مساله اصلی را به عنوان راهبردهای خود بیان کردیم. به طور مثال این شبکه قرار است در کنار مردم باشد و برنامه ای چون «حالا خورشید» قرار است به چالش ها بپردازد. اگر برنامه ای در حوزه دریای خزر و یا آموزش و پرورش داریم وزیر امور خارجه و یا وزیر آموزش و پرورش به برنامه می آیند و توضیح می دهند. همچنین در تابستان برنامه ای مستند با اجرای حسین یکتا داشتیم زیرا به یک شجاعت رسانه ای و شفافیت قایل بودیم به همین دلیل کریمان مدیرگروه اجتماعی شبکه سه آمد و پاسخ داد.

وی اضافه کرد: خیلی مهم است ما صریح حرف بزنیم و مسئولان این کار را انجام بدهند. زمانیکه تخم مرغ گران شده بود رییس صداوسیما درخواست داشت که مسئولان بیایند و توضیح دهند. مردم حق دارند که برایشان سوال ایجاد شود و ما باید پاسخ دهیم.

فروغی درباره پوشش خود برای حضور در این برنامه گفت: به من گفتند کت و شلوار بپوشم اما من همیشه همین لباس ها را می پوشم پس باید مثل خودم مقابل مردم ظاهر شوم.

وی تصریح کرد: مردم حتما احساس کرده اند که شبکه سه شجاع تر شد است. برنامه «بدون توقف» برنامه ای است که جوانان درباره حجاب همه سوالات خود را پرسیدند و قرار است فصل جدید این برنامه مختص پاسخگویی مسئولان باشد که اژه ای و مسئولان از نهادهای قوه قضاییه تا شورای نگهبان به این برنامه می آیند.

مدیر شبکه سه سیما با تاکید بر اینکه باید با مردم صحبت کرد و دلیل اتفاقات را توضیح داد، بیان کرد: اگر با مردم صمیمی و نزدیک بود انقدر همبستگی زیاد می شود که بسیاری از مشکلات حل می شود.

فروغی شفافیت و بی تعارف بودن با مردم را یک اصل دانست که شبکه سه به آن پایبند است و در مناقشات مهم جامعه هم این رویه رعایت می شود.

فروغی در بخش دیگر برنامه اظهار کرد: ما دشمن زیاد داریم و همین الان برای ما ۲۸۰ شبکه فارسی زبان درست کرده اند که برنامه سازی می کنند درحالیکه ما در صداوسیما چند ده شبکه داریم که برنامه های برند دارند. در همین شبکه سه حفظ برنامه های برند کار بسیار سختی است.

وی با اشاره به چند برنامه جدید این شبکه و حضور چهره هایی مثل گلزار در مقام مجری اظهار کرد: برنامه «برنده باش» را مردم می بینند. چیزی که به یک برنامه کمک می کند چهره بودن است اگر به اجرای او نگاه کنید از برنامه اول تا الان بسیار متفاوت و رو به صعود است و چهره ای محبوب هم است. بالاخره وقتی مردم ببینند چهره ای جلوی دوربین است که او را می شناسند با او زودتر ارتباط برقرار می کنند.

این عجیب بود که او گفت تلویزیون پایان بندی «دلدادگان» را سانسور کرد درحالیکه هیچی سانسور نشد و حتی کارگردان و تهیه کننده گفتند که هیچی از پایان بندی سریال سانسور نشدرشیدپور درباره نقدهای مردم به پایان بندی سریال «دلدادگان» پرسید که مورد انتقاد شدید مردم قرار گرفته است که فروغی گفت: بله پایان این سریال واقعا خوب نبود. بازیگری که قرار بود در پایان بندی سریال حضور داشته باشد به خاطر اختلافات مالی حضور نیافت. این حق طبیعی خانم پانته آ بهرام است اما اینکه کار را زمین بگذارد، حرفه ای نبود. این عجیب بود که او گفت تلویزیون سانسور کرد درحالیکه هیچی سانسور نشد و حتی کارگردان و تهیه کننده گفتند که هیچی از پایان بندی سریال سانسور نشد. پایان بندی چیز دیگری بود اما سازندگان به دلیل نیامدن بازیگر پایان بندی دیگری را ساختند. ما این مساله را پیگیری می کنیم چراکه نباید پروژه ها به دلیل چنین موضوعی حاشیه ساز شوند.

مدیر شبکه سه سیما در ادامه با درخواست رشیدپور نسبت به بیان یکی از اشتباهات شبکه عنوان کرد: فیلمی برای من فرستادند که شخصی مهمان برنامه شما بود و وقتی آن را دیدم خنده ام گرفت و به هر حال پیش می آید.

وی با ارسال فیلمی برای رشیدپور و اینکه اگر خودش می خواهد می تواند درباره این فیلم توضیح دهد، ادامه داد: آنتن اقتضائاتی دارد و اگرچه که نباید اشتباه کرد اما برخی مسایل اجتناب پذیر است و حالا اگر می خواهید درباره این فیلم توضیح دهید.

فروغی گفت: آنتنی که از صبح تا شب برنامه پخش می کند حتما اشکال دارد. ما برنامه هایی داشتیم که برخی از آنها گرفت برخی هم موفق نبود چراکه جنس کار رسانه جنس «شدن» است و نمی توان انتظار داشت همه برنامه ها موفق باشند.

مدیر شبکه سه سیما درباره آمارها نسبت به این شبکه اظهار کرد: در آخرین آمار نظرسنجی ها پیروزی روحانی را با دو دهم اختلاف پیش بینی کردیم و بعد از این ۶ ماه شبکه سه با یک اختلاف زیاد شبکه اول پربیننده کشور است. شبکه سه عموما شبکه برتر بوده است و اگر در دوره هایی خارج شده است دوباره در نقطه امیدبخشی قرار گرفته است.

وی همچنین درباره پخش موسیقی ها گفت: زمانی می گفتند اگر فلانی (علی فروغی) به شبکه سه بیاید به جای احسان علیخانی و برنامه «ماه عسل» اجرای نجم الدین شریعتی را پخش می کند که دیدیم اینگونه نیست و سلیقه جوانان در نظر گرفته می شود. البته ما برنامه های مختلف عقیدتی داریم اما به شکل درستش اینها پخش می شود.

احسان علیخانی شوی «استعدادیابی» اجرا می کند

فروغی درباره مسابقه ها و برنامه های جدید شبکه سه گفت: ما در زمستان احسان علیخانی را داریم که با یک شوی استعدادیابی می آید. او با یکی دو شب با یک برنامه استعدادیابی می آید که بعد از خبر ۲۲ پخش می شود. یک شب هم شما با یک مجله سیاسی اجتماعی با نام «حالا مهتاب» حاضر می شوید. همچنین یک مسابقه با نام «قهرمان ایرانی» داریم. ضمن اینکه برنامه «برنده باش» نیز با گلزار ادامه پیدا می کند.

مدیر شبکه سه همچنین اعلام کرد که برنامه «هفت» از دی ماه با اجرای بهروز افخمی به آنتن برمی گردد.

وی همچنین درباره سریال های شبکه سه سیما گفت: چند سریال جذاب از عزیزالله حمیدنژاد و همایون اسعدیان داریم که در زمستان به پخش می رسند.

همه ماجراهای «نود» از زبان مدیر شبکه سه سیما

فروغی درباره برنامه «نود» و مناقشات اخیر با عادل فردوسی پور عنوان کرد: «نود» ماجرای پیچیده ای ندارد. من ترجیح می دهم مسایل درون خانواده را به بیرون نبرم اما چون پرسیدید توضیح می دهم. هفته گذشته مسابقات جذابی مثل فوتبال اسپانیا و انگلیس پخش شد و همزمان بازی دیگری هم بود که از شبکه ورزش روی آنتن رفت. آن هفته همه برنامه های شب از شنبه تا سه شنبه از آنتن شبکه سه حذف شد و فقط «نود» نبود. تصمیم کنداکتور را منِ علی فروغی نمی گیرم بلکه شورای کنداکتور می گیرد و این تصمیم شخصی نبوده است.

وی اضافه کرد: با این حال ما گفتیم «نود» روی آنتن برود اما عادل فردوسی پور خودش نخواست یعنی مدیر تامین برنامه با او صحبت کرد که روی آنتن برود اما او روی آنتن نرفت. ما یک خانواده هستیم و به همین دلیل من در این دو هفته هیچ مصاحبه ای نداشتم. با خود فردوسی پور هم صحبت کردم که او نباید این مباحث را بیرون می برد. این حق نبود که او مصاحبه کند در همه دنیا گفتگو درباره برنامه باید با هماهنگی مدیر شبکه باشد کمااینکه شما می خواستید درباره نود موضوع گیری کنید شش و نیم صبح مرا از خواب بیدار کردید و اجازه گرفتید و هماهنگ کردید. فردوسی پور کارمند رسمی سازمان است و در قرارداد او آمده است که مصاحبه باید با هماهنگی شبکه باشد.

وی تصریح کرد: ما در شبکه سه اگر می خواستیم کار غیراصولی و غیرحرفه ای انجام دهیم نمی توانستیم این همه برنامه های چالشی داشته باشیم. اگر من به عنوان مدیر تحت تاثیر یک فشار، حرکتی انجام دهم نمی توانم به راحتی برنامه های چالشی داشته باشم. برنامه «تخت گاز» پربیننده ترین برنامه دنیا در بی بی سی بود ولی وقتی مجری با تهیه کننده دعوایش شد او را اخراج کردند.

فروغی در مقایسه ای با بی بی سی بیان کرد: ما خود را با بی بی سی مقایسه می کنیم چون شبکه سه یک رسانه حرفه ای و جدی است. خود شما می گذارید پرویز نشاط و ترابیان روی آنتن بیایند و هرآنچه را می خواهند بگویند؛ حتما نمی گذارید. کار باید حرفه ای باشد و از مدار اصلی خود خارج نشود. این رسانه مهمترین رسانه جمهوری اسلامی کشوراست. عادل در همین سال ها روی آنتن کشور بوده است و من هم به خاطر همین مردم این حرف ها را بیان می کنم.

وی در جواب رشیدپور که فردوسی پور را جزو بهترین ها دانست، عنوان کرد: بله همینطور است. برنامه فردوسی پور حتما از پربیننده ترین برنامه های تلویزیون است ولی همین برنامه شما به اندازه نود مخاطب دارد. فیلم و سریال های ما خیلی مخاطب دارد و حتی «ماه عسل» ۲ برابر «نود» مخاطب دارد.

مدیر شبکه سه سیما درباره پخش «نود» گفت: ما اهل جنجال و هیاهو نیستیم و وظیفه ما شرح صدر و گفتگو است. برنامه «نود» که البته ادامه پیدا می کند، البته این هفته برنامه ای متناسب با فضای اربعین داریم و «نود» از هفته دیگرش روی آنتن می رود. با این حال این برنامه همیشه حرفه ای بوده است و در آینده هم همینطور خواهد بود و یقین دارم مردم به قاطعیت و حرف منطقی علاقه دارند.

رشیدپور با تاکید بر دیسیپلین مدیریتی درباره ادامه پخش «نود» پرسید و فروغی گفت: کار باید حرفه ای و اصولی باشد و هیچ بحث شخصی نداریم. من خودم گزارش بازی پرسپولیس و السد را به فردوسی پور سپردم چون حرفم سر «نود» بود و اینکه باید اصولی باشد.

وی در پایان درباره پخش این برنامه در شب اربعین گفت: شب اربعین محدودیت اربعین را داریم ولی موافق هستم که برنامه «نود» را در این شب قبل از بازی پرسپولیس داشته باشیم که البته باید به جلسه کنداکتور برود و منوط به آیتم های برنامه است.

عادل فردوسی پور چه گفت

در این بخش از برنامه عادل فردوسی پور به صورت تلفنی با برنامه «حالا خورشید» ارتباط برقرار کرد.

رشیدپور با اشاره به انتقادهای مدیر شبکه سه و دلخوری او از گفتگوی فردوسی پور با یک رسانه از وی خواست توضیحاتی ارایه دهد.

فردوسی پور گفت: من ۲۰ سال است کار رسانه ای می کنم و فرزند رسانه هستم.

وی افزود: در هر مجموعه ای اختلاف سلیقه و دیدگاه وجود دارد و قرار نیست من و علی فروغی مثل هم فکر کنیم.

رشیدپور گفت ولی باید به قواعد احترام گذاشته شود. فردوسی پور گفت: من ۲۰ سال است در این رسانه کار می کنم و همه این مسایل را درک می کنم و آنها را رعایت می کنم. این اتفاقات اخیر هم یک اختلاف نظر بود و تصمیم گرفته شد که بازی فوتبال پخش شود و «نود» پخش نشود. این تصمیم قابل احترام است هرچند که من می توانم با آن مخالف باشم.

این گزارشگر و مجری فوتبال تاکید کرد که آن گفتگویش با یک رسانه یک گفتگوی ساده بوده است.

پیراسته فر

آقای کریمان! خوب بود کمی اطلاعات روان شناسی هم می داشتید،اینکه آدمهای «نُخبه »کارایی بالا دارند وحرفشنویی پایین.
نبایدانتظارداشته باشید که شماها هی خط ونشان بکشید وآنها بگن«چشم قربان».
مدیرباید کمی سیاست«مدیریت بحران»رابلدباشد.

روی خط خبر

 • معافیت عراق از تحریم‌ها برای واردات گاز از ایران تمدید شد
 • ابراز امیدواری روسیه نسبت به همکاری ایران با اوپک
 • استقلال به فینال جام حذفی صعود کرد
 • ارشا اقدسی بدلکار سینما درگذشت
 • روند قابل ملاحظه‌ واکسیناسیون در مشهد
 • رئیس شورای شهر ششم انتخاب شد
 • انتخاب علیرضا زاکانی به عنوان شهردار تهران تکذیب شد
 • فردا همه مراکز معاینه فنی پایتخت تعطیل هستند
 • تهران برای مراسم تحلیف رئیسی تعطیل شد
 • افزایش مهاجرت افغان‌ها به ترکیه از مرز ایران
 • فرهاد همتی همکار شبکه خبر بر اثر کرونا درگذشت
 • اسامی پذیرفته‌شدگان آزمون ورودی مدارس سمپاد اعلام شد
 • ارائه گزارش از آخرین وضعیت کالاهای اساسی و دارو به رئیس جمهور
 • تعطیلی پمپ بنزین‌های اطراف مجلس شورای اسلامی
 • قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۵/۱۳
 • بیت کوین در سراشیبی قیمتی
 • ایرباس قشم ایر در فرودگاه نجف از باند خارج شد
 • پلیس البرز: متقاضیان تعویض پلاک فقط با نوبت اینترنتی مراجعه کنند
 • انتخاب شهردار تهران عصر چهارشنبه/ اتفاق نظر اعضای شورای ششم بر ریاست چمران
 • وزارت بهداشت: ممنوعیت تزریق یک واکسن‌ کرونا به زنان زیر ۵۰ سال
 • ادعاهای بی‌اساس سناتور آمریکایی علیه ایران
 • گسترش آتش سوزی های جنگلی در یونان و تخلیه برخی مناطق آتن
 • قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۵.۱۳
 • راهکار رئیس بانک مرکزی برای کنترل نقدینگی
 • ظریف، صالحی، عراقچی و روانچی «راز سر به مهر» را نوشتند
 • پایان ماجرای کشتی ربایی در آب های امارات
 • محکومیت فرماندار نیویورک به آزار جنسی ۱۱ نفر
 • گزینه رئیسی برای وزارت اطلاعات
 • اولین جلسه رئیسی با روسای کمیته‌های ستاد ملی کرونا
 • داوران جشن مستقل سینمای مستند ایران معرفی شدند