نان ۲.۸۰۰ تومانی

    کد خبر :182536

محمدرضا مرتضوی، رئیس انجمن آردسازان، می‌گوید «سال گذشته دولت ۱۱ هزار میلیارد تومان صرف خرید تضمینی گندم کرده است که پنج هزار میلیارد تومان آن، یارانه خرید تضمینی گندم بوده است».

به‌این‌ترتیب، با تصمیم دولت، یارانه خرید تضمینی گندم نیز در سال آینده کاهش می‌یابد که قطعاً دولت را با کسری بودجه در زمینه خرید تضمینی گندم مواجه می‌کند.

به گفته مرتضوی، درحال‌حاضر دولت، گندم را به دو قیمت ۶۶۵ تومان و ۹۰۰ تومان به نانوایی‌ها عرضه می‌کند. گندم ۶۶۵ تومانی برای آرد خبازی‌های دولتی است که مابه‌تفاوت قیمت تکلیفی دولت با قیمت تمام‌شده، از سوی دولت به کشاورزان پرداخت می‌شود.

او به عنوان طرفدار یکسان‌سازی نرخ گندم، اضافه می‌کند: اگر در لایحه بودجه، دولت یارانه را تقلیل داده است، با ثابت فرض‌کردن نرخ خرید تضمینی گندم، بهای فروش گندم در سال آینده، ۹۰۰ تومان خواهد بود و احتمالاً گندم تک‌نرخی می‌شود.

به اعتقاد مرتضوی، تک‌نرخی‌شدن فروش گندم، تورم آنچنانی به جامعه تحمیل نمی‌کند زیرا درحال‌حاضر قیمت نان بالاست. قیمت فروش نان به مردم به ازای هر کیلو دو هزار و ۸۰۰ تا سه هزار تومان است. اگر دولت گندم را ۹۰۰ تومان هم

بفروشد، بر اساس محاسبات متداول، قیمت فروش نان به بیش از دو هزار و ۸۰۰ تا سه هزار تومان نخواهد رسید.
حرکت به سمت یکسان‌سازی نرخ گندم

محمد جواد کرمی، رئیس اتحادیه نان حجیم و نیمه‌حجیم، نیز مانند رئیس انجمن آردسازان بر این باور است که سمت‌وسوی بودجه سال ۹۷، به سمت یکسان‌سازی نرخ آرد، نان و گندم است.

او تاکید می‌کند: باید دید تفسیر دوستان از بودجه چیست. شنیده‌های ما حاکی است که دولت بودجه خرید تضمینی گندم و نان را در یک ردیف قرار داده و آن را کاهش داده است. منتظر نظر دولت و مجلس هستیم.

اما قطعاً دولت نظرش این است که یکسان‌سازی قیمت گندم و آرد و نان را انجام دهد. درحال‌حاضر دولت برای گندمی که به قیمت ۶۶۵ تومان عرضه می‌شود، بیش از چهار هزار تومان یارانه مستقیم به مردم می‌دهد.

بنابراین قصد دارد که این یارانه را که به برخی بخش‌ها می‌رسد، حذف کرده و یکسان‌سازی در نان انجام دهد.

کرمی می‌گوید: اگر این اتفاق بیفتد، قیمت نان اصلاح خواهد شد و بهای آن افزایش پیدا می‌کند؛ یعنی از سال آینده همه گندم را با نرخ ۹۰۰ تومان می‌خرند و نان نیز به قیمت آزادپز عرضه خواهد شد.

او ادامه می‌دهد: دولت گندم را ۱۳۵۰ تومان می‌خرد و به کشاورز یارانه پرداخت می‌کند. این در حالی است که قیمت جهانی گندم درحال‌حاضر ۷۵۰ تومان است.

صنف نانوایان بر این باورند که دولت باید قیمت فروش گندم به این صنف را با قیمت جهانی عرضه کند. اگر قیمت جهانی فروش گندم ۷۵۰ تومان است، باید گندم به همان قیمت به نانوایان تحویل شود تا رقابت سالم شکل بگیرد، نه اینکه نرخ جهانی گندم ۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو گندم باشد اما دولت نرخ فروش گندم را ۹۰۰ تومان در نظر بگیرد و یارانه را به یارانه‌پزها اختصاص دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز،رئیس اتحادیه نان حجیم و نیمه‌حجیم معتقد است: اگر این رویه اصلاح نشود، با توجه به کاهش یارانه نان، دولت سال آینده نمی‌تواند پرداخت‌های خود به کشاورزان را به‌موقع انجام دهد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید