جدیدترین اخبار
27 خرداد 1399 ساعت 12:11 ورزشی کد خبر :723280
برای چاپ کلیک کنید

موضع تند قاضی‌زاده هاشمی؛ از دلالی و سندسازی تا شستا

موضع تند قاضی‌زاده هاشمی؛ از دلالی و سندسازی تا شستا

احسان قاضی‌زاده هاشمی، نماینده مجلس شورای اسلامی‌که قرارداد مارک ویلموتس را در فراکسیون ورزش مجلس بررسی می‌کند،شب گذشته میهمان برنامه فوتبال برتر بود. در ابتدای این گفتگو اشاره شد که مهدی تاج، رئیس سابق فدراسیون فوتبال ایران در برنامه هفته گذشته شرط کرده بود تا هیچ میهمانی به صورت حضوری با تلفنی در برنامه نباشد که قاضی‌زاده هاشمی‌با اشاره به این مسئله اظهار داشت: شنبه هفته گذشته دعوتنامه‌ای از شبکه سه سیما برای مناظره با آقای تاج دریافت کردم که شرایط مهیا نشد. دوستان و کارشناسان نظرات خودشان را درباره قرارداد ویلموتس گفته‌اند که امشب درباره آن‌ها صحبت خواهیم کرد. هفته گذشته خط قرمز برنامه بودم، اما امشب سعی خواهم کرد مسائل را برای مردم تشریح کنم.

در ابتدای گفتگو قرار شد مصاحبه مردمی‌در خصوص صحبت‌های مهدی تاج در برنامه هفته گذشته پخش شود که این نماینده مجلس شورای اسلامی‌با کنایه نسبت به صحبت‌های هفته گذشته رئیس پیشین فدراسیون فوتبال که حاضر به پاسخگویی به سوالات مردمی‌نشده بود، اعلام کرد: “مردم، ولی نعمت ما هستند” و بهتر است صحبت آن‌ها شنیده شود.

قاضی‌زاده هاشمی‌در خصوص رقم قرارداد مارک ویلموتس گفت: عدد این قرارداد خوب نیست و ویلموتس پیش از ایران در ساحل عاج با قراردادی ۶۰۰ هزار یورو فعالیت می‌کرد که ماهیانه ۵۰ هزار یورو دریافت می‌کرد. او اخراج شد و پس از چند ماه بیکاری به ایران آمد. ویلموتس از فوتبال ما و آسیا خبر نداشت و با رقم عجیب و غریبی به تیم ملی ما آمد.

وی ادامه داد: او در مارکت اروپایی ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار یورو قیمت داشت و حالا گفتند با توجه به شرایط منطقه آسیا افزایش قیمت داشته باشد که این افزایش قیمت هم باید منطقی باشد. اولین نفر در خصوص رقم قرارداد ویلموتس اطلاع رسانی کردم که ۳ میلیون دلار است که معادل آن همین رقم می‌شود و در این شرایط پاداش‌هایی نیز در نظر گرفته شد. حتی رقم قرارداد او با وجود کارنامه‌ای که داشت، به جای اینکه پایین‌تر از قرارداد کی‌روش باشد، بالاتر بود.

قاضی‌زاده هاشمی‌با اشاره به افزایش رقم قرارداد کارلوس کی‌روش در ۸ سال حضورش در ایران و رسیدن رقم این قرارداد به ۱.۸ میلیون دلار درباره اینکه آیا در مذاکره فدراسیون فوتبال با ویلموتس وکیلی برای دفاع از حقوق ایران بوده یا نه، گفت: در این خصوص جلساتی با آقایان سلطانی‌فر و تاج درباره نحوه مذاکرات، محل مذاکره و… داشتیم. مذاکرات یکسری اصول در خصوص شرایط، کارنامه و مسائلی از این دست است و اینکه از نظر بین المللی نیز قرارداد در نظر گرفته شود.

این نماینده مجلس گفت: پیش از ویلموتس هم در حال بررسی قرارداد خارجی‌ها بودیم که هر کدام یک متن داشتند و هیچ قرارداد مشخص و معینی نبود. در برخی قرارداد‌ها حتی پول لباس هم در نظر گرفته شده بود و حتی در برخی مفاد قرارداد کی‌روش نسبت به قرارداد اول تغییراتی ایجاد شد که او علیه کشور ما صحبت می‌کرد و هیچ مانعی نداشت. طبق قرارداد دوم حتی تمام هزینه درمانی او و خانواده‌اش را ما می‌دادیم که این مسئله در قرارداد ویلموتس کلی نوشته شده بود. جالب بود که مالیات او را هم ما می‌دادیم و آقایان گفتند از قرارداد کی‌روش درس گرفتیم. اینکه بدهی‌های مختلف مالیاتی را می‌بینیم، نشات گرفته از همین مشکلات است و اینکه می‌بینیم آقایان فدراسیون را شرکتی خصوصی هم دیدند و با سه نفر شرکت خصوصی ثبت کردند و برای آن سهام در نظر گرفتند.

قاضی‌زاده هاشمی‌درباره شائبه دلالی در این قرارداد خاطرنشان کرد: سوالات مختلفی وجود دارد که چرا این مربی، چرا این رقم قرارداد، چرا باید یک موسسه فرهنگی در هلند مربی معرفی کند یا اصلاً سوال اینجاست چرا این شرکت در هلند مربی بلژیکی و اسپانیایی معرفی کرد و مربی هلندی معرفی نکرد؟ در آخر هم گفته شد که این شرکت هم دور زده شده است و این علامت سوال‌ها را بیشتر می‌کند.

نماینده مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه با شفافیت صحبت می‌کند، یادآور شد: بعد از مطرح شدن این مربی، نام ایجنت‌ها مطرح شد که اتفاقا صحبت از ایجنتی شد که قبلاً هم در ایران بوده است. حتی نام شبکه‌های دلالی به میان آمد که یک شبکه دلالی پیش از سال نوی ما در اسپانیا دستگیر شده است. از طرفی افرادی گمنام که از زمان کارلوس کی‌روش اطراف تیم ملی بوده، در زمان ویلموتس هم بود و حتی در زمان پرداخت پول حضور داشته است. حالا این افراد گمنام آیا با این شبکه‌های دلالی در اروپا همکاری داشته یا نداشته‌اند، باید کشف حقیقت شود.

قاضی‌زاده هاشمی‌در واکنش به اینکه آیا اشاره او به بهروز زنجانی است که در مذاکرات ویلموتس و پرداخت پول به او حضور داشته، گفت: بله، حالا کار ندارم که او تاجر شکر است یا نه. جالب است که در نقاط مختلف دنیا کنار آقای تاج بوده و می‌گویند، چون این فرد شینگن داشته و فرصت نداشتیم، با این فرد به مذاکره با ویلموتس رفتیم. این فرد در زمان پرداخت ۲ میلیون یورو در ترکیه کنار ویلموتس بوده و سوال اینجاست آیا فدراسیون فوتبال امور بین الملل و قرارداد ندارد؟ آیا یک نفر از هیئت رئیسه که قرارداد را امضا کرده نمی‌توانست آنجا باشد؟

وی افزود: در بروکسل و هنگام مذاکرات، آیا مذاکره کننده‌های کشور ما در وزارت امور خارجه که در اروپا هستند نمی‌توانستند به فدراسیون کمک کنند و آیا کمک کردن را دریغ کرده بودند که آقای تاج با “بوروس” به بلژیک رفت. دانستن حق مردم است و این قرارداد هم قرارداد نظامی‌و امنیتی نیست که محرمانه باشد.

این نماینده گفت: در دنیا وقتی مسی قرارداد می‌بندد، مبلغ قرارداد او و مالیات مشخص است. در اروپا و آمریکا این مسائل مرسوم است و آقای زنجانی که در اروپا و آمریکا دستی در آتش دارد، از منچستر یونایتد با کی‌روش در ارتباط است و ما می‌دانیم، روی نامه نگاری‌ها حضور دارد، این‌ها را نمی‌داند؟ وقتی افراد مختلف هستند که می‌توانند کمک کنند و در این مباحث حضور ندارند، این افراد قارچ گونه بیرون می‌زنند. فردی که همیشه پنهان بوده، به یک باره از سوی آقای تاج رونمایی می‌شود، به مذاکرات می‌رود، با او به جلسه وزارت ورزش و جوانان می‌رود. اینکه این فرد با شبکه خارجی دلالی در ارتباط بوده یا پروژه نفوذ است، باید بررسی شود. اینکه آیا در مسائل دیگری دست داشته، آیا باخت‌های ما واقعی بوده یا ساختگی و همه این‌ها باید مشخص شود.

قاضی‌زاده هاشمی‌در خصوص شکایت صورت گرفته از سوی ویلموتس و وکلایی که قرارداد را پیگیری می‌کنند، گفت: ما آرزو داریم تیم وکلای سوئیسی و ایرانی که به آن اضافه شده‌اند، پیروز شوند. یک رای اولیه و اعتراضی صادر شده که وکلای ایرانی بعد از این رای اضافه شده‌اند. حالا سوال ما این است که چطور این پرونده به این سمت کشیده شده است؟ ویلموتس همسری دارد که وکیل قدرتمند پارلمان بلژیک است و وکیل کیفری نیست، اما با وکلای مختلف در ارتباط است. ما گفتیم او تیم وکلای قدرتمندی دارد که همسر او در راس آن است، اما گفتند نه اینطور نیست.

نماینده مجلس شورای اسلامی‌در خصوص قرارداد گفت: قرارداد اولیه‌ای در بروکسل تنظیم شد و سپس بند سه ماه غرامت را وزیر ورزش اضافه کرد و تبصره داخل پرانتز fee یا یک رقم مشخص را وکلای ویلموتس اضافه کردند. هفته قبل آقای تاج گفت این تبصره پول قهوه و هزینه اضافه است، اما این‌ها واژه cost است و آن چیزی که آقای تاج گفت، salary یا حقوق مشخص است و هیچ کدام از این‌ها نیست.

وی یادآور شد: این بستگی به آن‌ها دارد که چه رقمی‌را رقم مشخص بدانند و تازه می‌توانند ادعا‌های دیگری هم داشته باشند و به طور مثال با پرداخت دیرهنگام و خسارت به اعتبار سرمربی را از ما بخواهند. اینکه عدد مربی ۶۰۰ هزار یورویی را ۲.۲۵ میلیون یورو کرده و با عدم پرداخت این پول، خسارت معنوی به مربی زده‌اند، ادعای دیگری هم داشته باشند. یک and یا or در قرارداد می‌تواند برای ما ۵ میلیون یورو تفاوت داشته باشد. حالا آقایی که کنار تاج است، می‌گوید تعریف cost و fee و salary یکی است، اینطور نیست و از نظر حقوق بین الملل می‌گویم که هر کدام معنای مشخص دارد. قرارداد ویلموتس باید درس بزرگی باشد که حالا او در بلژیک و فرانسه نشسته و برای ما فاکتور می‌نویسد.

قاضی‌زاده هاشمی‌درباره پرداخت ۲ میلیون یورویی به ویلموتس و نحوه انتقال آن، گفت: در یک قرارداد ابتدا باید بودجه در نظر گرفته شود. موضوع تحریم‌های ثانویه‌ای هم از قبل بوده و وقتی آقایان قرارداد بستند باید این مسئله دیده می‌شد و فکر پول و نحوه پرداخت را می‌کردند. پرداخت اولیه به صورت ریالی یک مبلغ کمی‌از سوی گل‌گهر بود و بعد تا پول را نگرفت پیش از بازی حساس با عراق به ایران نیامد.

وی اظهار داشت: چرا باید تمام دولت ما در این مسئله درگیر شوند و این هم سوال است. شرکت فناوران که از مجموعه شستا است یا برخی شرکت‌های زیر مجموعه شستا خودشان دچار مشکل، پرداخت حقوق کارگران و نقدینگی هستند. شستا به دلیل مشکلاتی که داشت، بخشی از سهام خود را در بورس عرضه کرد. حالا سوال ما این است که چرا باید شرایط کشور را به جایی برسانید که بگویند پول ندهیم، مربی روی نیمکت نداریم، شکست می‌خوریم که مجبور کنند تا ۲ میلیون یورو پرداخت شود. اینکه ۱۵۰ هزار یورو ترانسفر را هم تکذیب می‌کنند، مربوط به آن‌ها نیست، بلکه این پول را همان شرکت فناوران که زیر مجموعه شستاست پرداخت کرده و یورو به درهم تبدیل شد و به ترکیه انتقال دادند. این پول را فدراسیون نداده که می‌گویند پول ترانسفر صفر بوده است، چون ۲ میلیون یورو را هم فدراسیون نداد.

قاضی‌زاده هاشمی‌افزود: فدراسیون برای ۳۱ فروردین چک داد که شستا این چک را بنا به مسائل حقوقی برگشت زده و باید دید این ضرر و زیان را چه کسی پرداخت خواهد کرد. این پول هم با دستور معاون اول رئیس جمهور و چند وزیر پرداخت شده، اما سوال از نهاد قضایی این است که هر دستوری حتی از سوی رئیس جمهور صادر شود باید اجرایی شود؟ آیا شستا باید این دستور را اجرا می‌کرده؟ بخشی از این سوال را در ورزش و بخشی را در تامین اجتماعی و شستا باید پاسخ دهند. پرونده این ماجرا تشکیل شده و در دو وجه در حال بررسی است که بخش تامین اجتماعی و شستا یک وجه آن و وجه دیگر هم مربوط به بحث فنی، ورزشی و حقوق بین الملل است. درباره بخش فنی کسانی که امضا کرده‌اند و شاید فکر می‌کردند امضای آن‌ها تزئینی است، به لحاظ حقوقی باید پاسخگو باشند و این موضوع قطعاً پرونده قضایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه در کشور حتی برای یک پروژه آب‌رسانی برای یک روستا باید مجوز‌ها گرفته شود و موافقت‌هایی وجود داشته باشد تا بودجه برای آن تامین شود، گفت: ما باید به همه مردم پاسخگو باشیم. چرا این منابع گسترده مالی باید برود، در حالی که بخشی از مردم در کشور ما حتی برای آب‌رسانی مشکل دارند.

نماینده مجلس شورای اسلامی‌سپس با اشاره به پرونده مفاسد اقتصادی سوالات دیگری را از فدراسیون فوتبال مطرح و خاطرنشان کرد: چرا این پول را فدراسیون فوتبال و بیت المال باید بدهد؟ آقایان که املاک زیادی در داخل کشور و حتی اروپا دارند که باید خودشان این پول و حتی آن دو میلیون یورو را پرداخت کنند. به طوری که درس عبرتی برای آیندگان باشد. چرا نباید با یک مربی داخلی، مربی ارزان قیمت خارجی و حتی با مربی خارجی که از فوتبال با شناخت دارد، قرارداد ببندیم. قطعاً در مجلس یازدهم نمایندگانی داریم که فساد ستیز هستند و با کسی تعارف ندارند. برای حقوق ملت و آینده انقلاب پای حقوق ملت ایستاده‌ایم و مردم از ما مطالبه دارند. جای نقد هم باشد، ما نقد داریم و حتی به نمایندگان گفته‌ایم نباید تعارض منافع داشته باشند و مثلاً عضو هیئت رئیسه فدراسیون‌ها و هیئت مدیره باشگاه‌ها شوند. ضمن اینکه پیگیری‌های ما تمام نشده و ماجرای ویلموتس و قراردادش به همینجا ختم نمی‌شود.

قاضی‌زاده هاشمی‌همچنین درباره وضعیت مالی نامناسب برخی باشگاه‌های لیگ برتری اظهار داشت: جالب است که وزارتخانه‌ها کمک به باشگاه‌ها را با منع قانونی عدم کمک به ورزش حرفه‌ای منع می‌کنند، اما ۲ میلیون یورو را امضا می‌کنند که به این شکل به ویلموتس پرداخت شود. آن هم با دستور کمیته ستاد بحران تحریم که مربوط به مسائل حساس زندگی مردم از جمله غذا، دارو و تجهیزات پزشکی است و نه فوتبال.

وی با اشاره به صحبت‌های هفته گذشته مهدی تاج که اعلام کرد ۲۰ درصد پاداش به کی‌روش پرداخت شد، اظهار داشت: گفته شد پاداش کی‌روش ۲۰ درصد پرداخت شد، اما در قرارداد ۱۰ درصد بوده و هیئت رئیسه مصوبه‌ای نداشته است. دو نفر در هیئت رئیسه در این یک هفته با بنده تماس گرفتند، آقایان در حال گرفتن مصوبه‌ای به تاریخ قبل هستند که در آن اشاره شده پاداش کی‌روش ۲۰ درصد شود، در حالی که این پاداش همان ۲۰ درصد پرداخت شده و تازه می‌خواهند برای آن مصوبه بگیرند. این دو عضو هیئت رئیسه گفته‌اند ما همین حالا هم پای قرارداد ویلموتس را امضا کرده‌ایم باید پاسخگو باشیم و این جای خود بماند و آن را امضا نکرده‌اند.

نماینده مجلس شورای اسلامی‌در پاسخ به سوالات مردمی‌و در واکنش به این مسئله که آیا فدراسیون فوتبال قصد سند سازی در خصوص پاداش کی‌روش را داشته است، گفت: می‌خواستند برای پرداختی ۲۰ درصدی به کی‌روش سند بگیرند که به نهاد‌های نظارتی بگویند سند داریم. مانند همین قرارداد ویلموتس که امضای اعضای هیئت رئیسه پای آن است، قصد داشتند برای پاداش کی‌روش هم تاییدیه بگیرند تا به این شکل سندسازی کنند.

قاضی‌زاده هاشمی‌در خصوص روند رسیدگی پرونده قرارداد ویلموتس خاطرنشان کرد: این قرارداد در نهاد‌های نظارتی و سازمان بازرسی در حال بررسی است تا به پاسخ روشنی برسیم. این پرونده پس از نهاد‌های نظارتی به دادسرا خواهد رفت.

نماینده مجلس شورای اسلامی‌در خصوص مسئله بازگشت علی کفاشیان گفت: دوره هیئت رئیسه فدراسیون فوتبال اردیبهشت ماه به پایان رسیده و حالا فدراسیون در نقشه راهی که دارد باید تا ۱۵ مهرماه با تغییر اساسنامه، انتخابات را برگزار کند و مجمع باید تا ۲۰ روز یک ماه آینده برگزار شود. در این شرایط، آیا این جابجایی ضرورت دارد و قرار است برای سه ماه باشد یا به سه سال تبدیل می‌شود؟ آیا قصد عوض کردن مسیر فوتبال را دارند؟ کفاشیان بازنشسته بوده و منع قانونی دارد و اگر گفتیم فدراسیون فوتبال باید نهاد عمومی‌غیر دولتی است، برای رعایت همین قوانین بود.

قاضی‌زاده هاشمی‌درباره بحث بازنشسته‌های فدراسیون فوتبال و عدم رعایت این قانون گفت: سلطانی‌فر درباره یکی دو فدراسیون مقاومت دارد، ولی در خصوص فوتبال همکاری شد، اما آقایان مقاومت‌هایی کردند و به AFC خبر دادند. اینفانتیتو را برای ماجرای بازنشستگی با جت شخصی از چین به ایران آوردند و ساعت یک بامداد ۱۵ دقیقه مصاحبه اختصاصی انجام داد که ۱۰ دقیقه آن علیه قانون کشور بود. پشت دوربین آقای تاج نشسته بود که درباره این قانون صحبت می‌شد. بعد می‌گویند او برای فینال آسیا و حضور بانوان به ایران آمد؟

وی در خصوص حضور افراد در انتخابات فدراسیون فوتبال، یادآور شد: در اساسنامه بعدی، خود فیفا در خصوص استقلال ارکان قضایی صحبت کرده و اینکه افراد حاضر در انتخابات حتی نباید پرونده باز قضایی و کیفری داشته باشند. اگر این قانون اجرایی شود، چند نفر از فیلتر عبور خواهند کرد و آیا باز دوستان می‌توانند در صف اول باشند؟

نماینده مجلس شورای اسلامی‌درباره اینکه آیا راه فدراسیون فوتبال به سمت کمیته عادی سازی خواهد رفت یا نه، اظهار داشت: در شرایط عادی دوست داریم فدراسیون فوتبال و مجمع خودش در موعد مقرر و طبق نقشه راه به سمت برگزاری انتخابات برود. فیفا تابستان گذشته هیئتی را برای اصلاح اساسنامه به ایران می‌فرستد، اما اساسنامه به کشوی میز می‌رود و در آستانه انتخابات بیرون می‌آید تا زمان بخرند. بعد می‌گفتند مجلس یا دولت تغییر کند، عده‌ای نباشند تا خودشان بمانند.

وی گفت: چارچوب اساسنامه را فقط برای ماندن خودشان می‌خواهند و مشخص نیست دنبال منابع مالی هستند یا شهرت را می‌خواهند. برخی دنبال سیستم پوتین – مدودف هستند که فقط خودشان باشند، اما باید افراد نو و فکر جدید بیاید. هر کدام دوره‌ای باشند و تا کسی حرف می‌زند، به نهاد‌های بین‌المللی بگویند در کار ما دخالت می‌شود، اما آیا فقط فدراسیون فوتبال با نهاد بین‌المللی در ارتباط است و فدراسیون‌های دیگر در ارتباط نیستند؟ چرا این موارد را در فدراسیون‌های دیگر نمی‌بینیم.

قاضی‌زاده هاشمی‌عنوان کرد: در عراق با وجود فساد مالی در فوتبال تعلیق صورت نگرفت و کمیته عادی سازی شکل گرفت، اما این عده می‌خواهند با “لولوی” کمیته عادی‌سازی همه را بترسانند تا برای خودشان زمان بخرند. به نظرم فیفا از خیلی مسائل ما خبر ندارد و اگر بخواهد این مسائل و شفافیت‌های مالی و پرونده‌های قضایی را ببیند، اوضاع آقایان اینطور نخواهد بود. آنطور هم که می‌گویند، فیفا هیچ مشکلی با قوانین داخلی کشور ما ندارد.

منبع: تسنیم

روی خط خبر

 • قهرمان سنگین وزن کشتی آزاد مدال خود را به موزه آستان قدس اهدا کرد
 • جایگاه‌های سوخت در آذربایجان شرقی به روال عادی برگشت
 • نامزدهای بهترین فیلمبرداری سال سینما معرفی شدند
 • در استان تهران؛ اسامی‌جایگاههای سوختی که به مدار بازگشتند
 • اظهارات مداخله‌جویانه مقام انگلیسی در مورد نازنین زاغری
 • رژیم صهیونیستی شلیک “پدافند هوایی ایرانی” به سوی جنگنده‌‌‌های این رژیم در سوریه را تکذیب کرد
 • اعلام زمان بازگشایی مدارس در مقاطع مختلف تحصیلی
 • پاسخ نوبخت به ماجرای خالی بودن خزانه
 • «تخلیه خزانه» چهار روز پیش از تحویل دولت به رئیسی/عکس
 • بارش برف و باران در ارتفاعات تهران
 • خودکشی قاتل با انفجار خانه
 • حمله سایبری به سامانه سوخت‌گیری در پمپ بنزین‌ها
 • علی رهبری در ازمیر کنسرت برگزار می‌کند
 • اجزای اصلی سیستم‌‌‌های هیدرولیک
 • جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی؛ ۴ آبان ۱۴۰۰
 • حمله ۲ موتورسوار و ضرب و شتم مسئول بسیج دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • توزیع بنزین متوقف شد
 • جزئیات تازه درباره متناسب‌سازی حقوق کارمندان
 • سردار جلالی: عامل همه‌گیری کرونا غفلت دولت روحانی در اجرای سند پدافند زیستی بود
 • پاسخ وزیر اقتصاد به شائبه فروش گسترده اوراق دولتی در بورس
 • لغو ویزا در سفرهای هوایی ایران و عراق
 • افزایش چشمگیر میزان مصرف بنزین آزاد در کشور
 • نرخ رسمی‌۱۶ ارز کاهش یافت ؛ ۴ آبان ۱۴۰۰
 • کلین‌شیت تک امتیازی بیرانوند برای بواویشتا
 • علی بهادری جهرمی‌سخنگوی دولت می‌شود
 • واکنش ایران به گزارش حقوق بشری سازمان ملل
 • سی ویکمین محموله واکسن کرونا وارد کشور شد
 • آغاز سفرهای خارجی با شرایط و پروتکل‌های جدید
 • ۲ وزیر و معاون دولت روحانی به قوه قضائیه معرفی شدند
 • ممنوعیت استخدام مشمولان بدون داشتن کارت پایان خدمت
 • 11 مهر