موبایل با واردات 4.1 میلیارد دلاری، صدرنشین شد

    کد خبر :899364
موبایل با واردات 4.1 میلیارد دلاری، صدرنشین شد

طبق آمار واردات، تلفن‌همراه با آمار بیش از چهار میلیارد دلاری و رشد 70 درصدی این کالا همچنان در صدر واردات ایران ایستاده است.

گوشی تلفن‌همراه مدت زمان زیادی است که طبق آمارهای ثبت شده صدرنشین لیست واردات کشور است و این روند طبق سال‌های گذشته در آمار تجارت وارداتی کشور نیز حفظ شده است.

بر اساس گزارشات آمار تجارت خارجی ایران در سال گذشته به میزان 100 میلیارد دلار بوده است که میزان واردات به ارزش 52 میلیارد دلار سهم خود از این آمار تجارت خارجی است و همچنین 48 میلیارد دلار نیز به بخش صادرات تعلق می‌گیرد. در این بین بخش قابل توجهی از واردات به کالاهای اساسی اختصاص دارد.

گزارشات ارائه شده توسط گمرک ایران نشان می‌دهد که گوشی تلفن همراه با 4 میلیارد و 162 میلیون دلار در صدر لیست واردات قرار داشته است که نسبت به سال 1399 از نظر ارزش 71درصد رشد دارد.

این آمار درحالی است که طبق گزارشات ثبت شده اخیر، میزان واردات تلفن‌همراه حدود 3.3 میلیارد دلار آن هم در 10 ماه سال گذشته برآورد شده بود که طبق آن این کالا در دو ماه آخر سال گذشته با بیش از 800 میلیون دلار افزایش روبه‌رو بوده است.

در گذشته اتفاقاتی مبنی بر احتمال ممنوعیت واردات گوشی‌های بالای 600 دلار مطرح بود، که این حواشی و اتفاقات حاصل نشد و طبق قانون بودجه امسال این واردات همچنان انجام می‌شود. اما همانند روال سال گذشته حق ورودی گوشی‌های با ارزش کمتر از 600 دلار با 6 درصد و گوشی‌های با ارزش بالای 600 دلار با 12 درصد، محاسبه می‌شود که در این محاسبات تفاوت در جایی رخ می‌دهد که نرخ محاسبه حق ورودی از میزان 4200 به نرخ سامانه مبادلات الکترونیک یعنی نرخی نزدیک به بازار تعیین شده است.

ایران جیب

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید