روایتی تازه از موانع خرید واکسن کرونا برای ایران

    کد خبر :768135
روایتی تازه از موانع خرید واکسن کرونا برای ایران

معاون کل وزیر بهداشت گفت: هم از طریق کنسرسیوم کوَکس (COVAX) سازمان بهداشت جهانی، هم خرید واکسن از کشورهای تولیدکننده و هم مشارکت برای تولید با کشورهای تولیدکننده در ایران اقدام به تهیه واکسن کرده‌ایم.

دکتر ایرج حریرچی، در گفت‌وگو با برنامه تهران کلینیک رادیو تهران با اشاره به تلاش گسترده و وسیع دانشمندان ایرانی برای تولید واکسن کرونا گفت: خبر خوش ما این است که یکی از واکسن‌ها مجوزهای لازم را از کمیته اخلاق و پژوهش برای کارآزمایی بالینی روی انسان دریافت کرده است.

وی افزود: تا اواخر دی دو سه مورد دیگر از واکسن‌ها نیز این مجوزها را دریافت می‌کند و با آزمایش روی نمونه انسانی اثربخشی آن مورد تایید قرار خواهد گرفت.

معاون وزیر بهداشت ادامه داد: همزمان با روند طی شدن این واکسن‌ها، خط تولید واکسن کرونا نیز راه‌اندازی می‌شود و براساس معیارهای بالینی تاثیر آن به اثبات خواهد رسید تا روند تولید آن نیز در اقدامات بعدی قرار بگیرد. وعده ما این است که تا بهار سال آینده واکسن کرونا برای مردم قابل دسترس خواهد بود.

انتقال ارز، مانع سر راه خرید دارو و واکسن

دکتر حریرچی درباره واردات و خرید ۲۰ میلیون دوز واکسن تا نیمه اسفند ۹۹ از کشورهای خارجی گفت: از ماه‌ها پیش تهیه واکسن کرونا را از طریق کوَکس که کنسرسیومی مشترک با ایده سازمان بهداشت جهانی است، آغاز کرده‌ایم. در عین حال خرید مستقیم از کشورهای تولیدکننده و تولید مشترک ایران و کشور دوم را در دستور کار خود داریم.

معاون کل وزیر بهداشت با اظهار تاسف از وجود تحریم‌های ظالمانه گفت: در حال حاضر با یک مشکل بزرگ و بی‌رحمانه برای دارو و واکسن مواجه هستیم. با وجود این‌که دارو در لیست تحریم‌ها نیست، اما برای انتقال ارز و خرید دارو با مشکل روبه‌رو می‌شویم با این همه تلاش ما این است که طبق وعده وزیر بهداشت واکسن به زودی برای مردم قابل دسترسی خواهد شد.

وی ضمن تشریح «کد اخلاق» برای دریافت مجوز واکسن کرونا توضیح داد: برای هر تحقیق که روی انسان انجام خواهد شد باید کد اخلاق داروی مورد نظر برای حفاظت علمی و اخلاقی از افرادی که به صورت داوطلب اجازه انجام آزمایش انسانی را می‌دهند، دریافت شود.

دکتر حریرچی افزود: این کد شامل مواردی از جمله چگونگی طرح، ماده و طریق انجام و تفسیر آزمایش خواهد بود که به خودی خود از بسیاری از سوگیری‌ها جلوگیری کرده و تمام اقدامات براساس کد اخلاقی انجام خواهد گرفت.

رقابت واکسن کرونای ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی

معاون وزیر بهداشت در ادامه این گفت‌وگو در خصوص رقابت واکسن کرونای ایرانی با نمونه‌های مشابه خارجی گفت: ما تکنولوژی‌های مختلفی را برای کشف واکسن کرونا پیش رو داریم اعم از MRNA، استفاده از ویروس ضعیف‌شده و ویروس منتقل‌شده ژنتیکی از یک ویروس دیگر. هر کدام از این واکسن‌ها اثربخشی بسیاری خواهند داشت.

نصف مشاغل در گروه دوم جا دارند، مردم رعایت کنند!

دکتر حریرچی درباره تاثیر اعمال محدودیت‌ها و سپس عادی‌انگاری مردم پس از کاهش نسبی آمارها توضیح داد: متاسفانه تعطیلات اثر هم‌افزایی روی رفتار مردم دارد. از سویی علاوه بر اثر مستقیم، اثر دیگر این تعطیلات این بود که مردم موضوع شیوع و انتقال زنجیره کوویدـ۱۹ را جدی گرفتند و دو هفته ابتدایی آذرماه همکاری خوبی را برای کاهش موراد ابتلا داشتند اما باید این نکته را هم مدنظر قرار داد که ۴۵ درصد از مشاغل در گروه دوم هستند و مردم هم نشان دادند با آغاز بازگشایی‌ها رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هم کمتر می‌شود که این مورد ما را کمی نگران می‌کند.

وی افزود: درخواست عاجزانه ما از مردم این است که برای حفظ سلامت خود و مردم دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

معاون کل وزیر بهداشت با اشاره به موفقیت کشورهای نیمکره جنوبی برای عبور از بحران آنفلوآنزا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی کرونا گفت: با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی اعم از شست‌وشوی مداوم دست‌ها، استفاده از ماسک و رعایت فاصله‌گذاری نگرانی چندانی برای جلوگیری از شیوع آنفلوآنزا نداریم.

وی درباره واکسن آنفلوآنزا توضیح داد: واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر و دارای اولویت در مهرماه تزریق شد و مردم می‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها واکسن را برای ۳ ماه باقیمانده فصل سرد تزریق کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید