خبرگزاری آسوشیتدپرس دوشنبه شب گزارش داد که دولت جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا با صدور معافیتی برای بانک‌های بین‌المللی زمینه را برای انتقال ۶ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده ایران در کره جنوبی به قطر فراهم کرده است؛ همچنین آمریکا موافقت کرده است تا پنج شهروند ایرانی زندانی در ایالات متحده را آزاد کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا اواخر هفته گذشته یعنی یک ماه پس از توافق اصولی مقام‌های آمریکایی و ایرانی از ارائه معافیت‌های تحریم به بانک‌های تحریمی حمایت کرد.

کنگره آمریکا تا روز دوشنبه از این معافیت مطلع نشده بود. آسوشیتدپرس نوشت که این خبرگزاری یادداشت دولت آمریکا به کنگره درباره این معافیت را رویت کرده است.

بر اساس این گزارش، چارچوب توافق پیشتر اعلام شده بود و صدور معافیت تحریمی قابل انتظار بود اما برای اولین بار است که در این یادداشت به تصمیم دولت آمریکا برای آزادی پنج زندانی آمریکا بعنوان بخشی از این توافق اشاره می‌شود. اشاره‌ای به نام این زندانی‌ها نشده است.

فرایند آغاز آزادسازی دارایی‌های توقیف شده ایران و تبادل زندانیان آمریکایی میان تهران – واشنگتن پس از دو سال گفت‌وگوهای غیرمستقیم طرفین، در بحبوحه احساس خطر دولت جو بایدن از منافع خود در غرب آسیا روز پنجشنبه ۱۹ مردادماه (۱۰ اوت) اعلام شد.

بلینکن در یادداشت خود به کنگره آمریکا نوشت: آمریکا برای تسهیل آزادی آنها (زندانیان آمریکایی) متعهد شده که پنج تبعه ایرانی را که در ایالات متحده زندانی هستند آزاد کرده و اجازه انتقال حدود ۶ میلیارد دارایی مسدودشده ایران در کره جنوبی در حساب‌های مسدودشده در قطر را بدهد و این وجوه صرفا برای تجارت بشردوستانه در دسترس خواهند بود.

به نوشته آسوشیتدپرس، معافیت‌های تحریمی به بانک‌ها و نهادهای مالی در کره جنوبی، آلمان، ایران، قطر و سوئیس قابل اعمال خواهد بود.

ایرنا/