مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند

    کد خبر :885103
مناطق آزاد مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده می‌شوند

سخنگوی‌ کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که در سال آینده مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده شوند.

به گزارش ایسنا، رحیم زارع در توضیح مصوبات صبح امروز کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ گفت: کمیسیون تلفیق تصویب کرد که به منظور حمایت از تولید، کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا و اصناف تا مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از پرداخت مالیات معاف هستند. همچنین ۵ درصد مالیاتشان نسبت به قانون مالیات های مستقیم کمتر خواهد شد.

وی افزود: معافیت مالیاتی صادرکنندگانی که شامل معافیت های مالیاتی بودند درصورتی ادامه پیدا می کند که ارز حاصل از صادرات برگردد.

زارع اضافه کرد: در سال ۱۴۰۱ مناطق آزاد تجاری – صنعتی و ویژه اقتصادی مشابه سرزمین اصلی مشمول پرداخت مالیات بر ارزش افزوده خواهند بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق گفت: مددجویان کمیته امداد و بهزیستی از پرداخت هزینه های صدور پروانه های ساختمانی، عوارض ‌دهیاری و شهرداری و هزینه های انشعاب آب، فاضلاب، برق و گاز برای واحدهای مسکونی اختصاص یافته بر اساس الگوی مصرف فقط برای یک بار معاف هستند.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۱۴۰۱ همچنین گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شد تا نسبت به واگذاری مجوزهای معادن تعطیل در اختیار خود در قالب شرکت‌های سهامی عام طرح از طریق بازار سرمایه اقدام کند. همچنین وزارت صنعت چهار ماه پس از اجرای این قانون مجوز کلیه معادن تعطیل که بیش از یکسال از تعطیلی آن‌ها می‌گذرد را به صورت خودکار لغو می کند. گزارش آن باید حداکثر تا ۶ ماه به کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ارائه شود. آیین نامه اجرایی این بند نیز ظرف یک ماه با پیشنهاد وزارت صنعت، معدن و تجارت و تایید شورای عالی بورس باید تدوین و اجرایی شود.

وی ادامه داد: به موجب موافقت نمایندگان با الحاق جزء ۵ به بند (ق) تبصره ۶، حداکثر فرصت رفع تعهد ارزی کالاها و تجهیزات مورد استفاده در پروژه های خدمات فنی و مهندسی یک سال پس از دریافت صورت وضعیت تایید شده، توسط سازمان توسعه تجارت است.

زارع خاطرنشان کرد: پیشنهاد کمیسیون فرهنگی نیز به تصویب رسید که به موجب آن، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف می شود از طریق شرکت‌های خودروسازی ایران خودرو و سایپا از محل تولید محصولات ملی خود نسبت به فروش خودرو به جانبازان بالای ۲۵ درصد دارای محدودیت های جسمی و حرکتی و جانبازان ۵۰ درصد تا ۷۰ درصد و فرزندان شهدا با معرفی بنیاد شهید و امور ایثارگران با تقسیط ۵ ساله و کارمزد ۴ درصد اقدام کند.

وی ادامه داد: همچنین وزارت نیرو مکلف شد به منظور کاهش هدررفت آب در شبکه های توزیع و خطوط انتقال آب شرب از طریق نشت یابی و رفع نشت و همچنین رفع انشعابات غیرمجاز با استفاده از ساز و کار بیع متقابل با مشارکت بخش غیردولتی منابع آبی اعم از آب یا پساب معادل صرفه‌جویی شده از طریق اصلاح شبکه های توزیع را در اختیار سرمایه‌گذار و در محل مصرف جهت استفاده در مصارف صنعت اختصاص دهد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید