جدیدترین اخبار
22 خرداد 1399 ساعت 13:52 سیاسی کد خبر :721928
برای چاپ کلیک کنید

مصوبه عدم تخصیص یارانه به نوزادان جدید با سیاست‌های کلی نظام مغایرت دارد

عدم تخصیص یارانه به نوزادان جدید با سیاست‌های کلی نظام مغایرت دارد

پژوهشکده سیاست پژوهی و مطالعات راهبردی حکمت با تنظیم و ارسال نامه‌ای به رئیس مجلس، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام و برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، به بررسی مغایرت‌های موجود در آیین‌نامه اجرایی بند الف تبصره 14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، با سیاست‌های کلی جمعیت و خانواده و همچنین مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی پرداخته و لزوم بازنگری در آیین‌نامه مذکور را متذکر شده است.

متن این نامه بدین شرح است:

” بسمه تعالی

با سلام و اهدای تحیات

به استحضار می‌رساند که هیئت محترم وزیران در جلسه روز یکشنبه مورخ 11/3/99، آیین­ نامه اجرایی بند الف تبصره 14 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، موضوع «منابع و مصارف هدفمندی یارانه­ ها» را تصویب کرد و در بخشی از این آیین‌نامه، بهره ­مندی موالید جدید از عواید هدفمندی یارانه ­ها، به سه شرط: «تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی»، «وجود منابع» و «تشخیص سازمان هدفمندی یارانه­ ها» منوط شده است. با عنایت به مطالبه رهبر معظم انقلاب در مقدمه ابلاغیه سیاست­های کلی جمعیت مبنی بر «رصد مستمر اجرای سیاست ­ها»، این پژوهشکده در اجرای منویات معظم ­له و براساس وظایف ذاتی خود، ارزیابی راهبردی فرایند اجرای سیاست­های کلی را در قالب تنقیح و تصویب قوانین، آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌های مرتبط در دستورکار قرار داده است.

از این‌رو، نظریه کارشناسی این پژوهشکده درباره آیین‌نامه فوق‌الذکر جهت استحضار و هرگونه بهره­برداری تقدیم می­ گردد.

1- در بند دوم سیاست ­های کلی خانواده بر «محور قرار گرفتن خانواده در قوانین و مقررات، برنامه‌ها، سیاست‌های اجرایی و تمام نظامات آموزشی، فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، به‌ویژه نظام مسکن و شهرسازی» تأکید شده است. بنابراین،‌ مشروط کردن تخصیص یارانه به موالید جدید و کم­توجهی به فرزندآوری به‌عنوان یکی از ارکان استحکام خانواده و تجدید نسل، به‌معنای آن است که در آیین‌نامه مصارف هدفمندی یارانه­ ها، خانواده محور قرار نگرفته است و با بند فوق مغایرت دارد.

2- مشروط نمودن تخصیص یارانه به موالید جدید در مصوبه هیئت محترم وزیران، با بند 9 از سیاست‌های کلی خانواده مغایرت دارد؛ زیرا، در بند 9 آن سیاست­ها بر «ارتقاء معیشت و اقتصاد خانواده‌ها با توانمندسازی آنان برای کاهش دغدغه‌های آینده آن­ها» تأکید شده است. همچنین، تأمین معیشت و هزینه ­های فرزندان دغدغه ذهنی بسیاری از جوانان و یکی از عوامل اصلی بی­میلی آنان به فرزندآوری است.

3- براساس بند 16 سیاست­های کلی خانواده، «ایجاد سازوکارهای لازم برای ارتقاء سلامت همه‌جانبه خانواده‌ها، بویژه سلامت باروری و افزایش فرزندآوری در جهت برخورداری از جامعه جوان، سالم، پویا و بالنده» باید درنظر گرفته شود. بنابراین، این مصوبه با بند 16 سیاست‌های کلی خانواده مغایرت دارد.

4- بخش مربوط به تخصیص مشروط یارانه به موالید جدید در مصوبه هیئت محترم وزیران با بند 1 سیاست‌های کلی جمعیت مغایرت دارد؛ زیرا، در بند 1 سیاست­های کلی جمعیت، سیاست‌گذار با صراحت بر «ارتقاء پویایی، بالندگی و جوانی جمعیّت با افزایش نرخ باروری به بیش از سطح جانشینی» تأکید نموده است.

5- در بند 2 همان سیاست­ها، سیاست‌گذار با صراحت بیشتر بر «تسهیل و ترویج تشکیل خانواده و افزایش فرزند و حمایت از زوج‌های جوان و توانمندسازی آنان در تأمین هزینه‌های زندگی و تربیت نسل صالح و کارآمد» تأکید نموده است. بر این اساس، مصوبه یادشده با بند 2 سیاست‌های کلی جمعیت انطباق ندارد.

6- در بند 45 سیاست­های کلی برنامه ششم توسعه بر «فرهنگ‌سازی و ایجاد زمینه‌ها و ترتیبات لازم برای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت» تأکید شده است. به‌طور مشخص، مشروط کردن تخصیص یارانه به موالید جدید با ایجاد زمینه‌ها و ترتیبات لازم برای تحقق سیاست‌های کلی جمعیت مغایرت دارد.

7- براساس ﻣﺎﺩه 102 قانون برنامه ششم توسعه: «ﺩﻭﻟﺖ ﻣﻮﻇﻒ ﺍﺳﺖ ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ سیاست­های ﻛﻠﻲ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﻭ ﺧﺎﻧﻮﺍﺩه ﻭ ﺳﻨﺪ ﺟﻤﻌﻴﺖ ﻣﺼﻮﺏ ﺷﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺍﻧﻘﻼﺏ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ … ﺑﺎ ﺍﻳﺠﺎﺩ ﺳﺎﺯﻭﻛﺎﺭﻫﺎ ﻭ ﺗﺄﻣﻴﻦ ﺍﻋﺘﺒﺎﺭﺍﺕ ﻻﺯﻡ ﺩﺭ ﻗﺎﻟﺐ ﺑﻮﺩﺟﻪ ﺳﻨﻮﺍﺗﻲ به موارد زیر ﺍﻗﺪﺍم نماید:

ت – زمینه­ سازی ﺟﻬﺖ ﺍﻓﺰﺍﻳﺶ ﻧﺮﺥ ﺑﺎﺭﻭﺭﻱ (TFR) ﺑﻪ حداقل 5/2 ﻓﺮﺯﻧﺪ به‌اﺯﺍﻱ ﻫﺮ ﺯﻥ ﺩﺭ ﺳﻦ ﺑﺎﺭﻭﺭﻱ ﺩﺭﻃﻮﻝ ﺍﺟﺮﺍﻱ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﺑﺮﻧﺎمه.

ث – ﭘﺸﺘﻴﺒﺎﻧﻲ ﻭ ﺣﻤﺎﻳﺖ ﺍﺯ ﺗﺮﻭﻳﺞ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻣﻮﻓﻖ، ﭘﺎﻳﺪﺍﺭ ﻭ ﺁﺳﺎﻥ، ﻓﺮﺯﻧﺪﺁﻭﺭﻱ ﻭ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﻓﺮﺯﻧﺪ ﺻﺎﻟﺢ، ارزش ﺩﺍﻧﺴﺘﻦ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﻭ ﻓﺮﺯﻧﺪﺁﻭﺭﻱ ﺍﺯﻃﺮﻳﻖ ﺗﻤﻬﻴﺪ ﻭ ﺳﺎﺯﻭﻛﺎﺭﻫﺎﻱ ﻗﺎﻧﻮﻧﻲ ﻭ ﺍﻋﻄﺎﻱ ﺗﺴﻬﻴﻼﺕ ﻭ ﺍﻣﻜﺎﻧﺎﺕ. بر این اساس، آیین­نامه مصوب، با بندهای ت و ث ﻣﺎﺩﻩ 102 قانون برنامه ششم توسعه نیز مغایرت دارد.

8- آئین‌نامه اجرایی بند (الف) تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۹۹ کل کشور با بند 2 و 13 مصوبه مورخ 2/3/1391 شورای عالی انقلاب فرهنگی، با عنوان «راهبردها و اقدامات ملی مربوط به جلوگیری از کاهش نرخ باروری و ارتقای آن متناسب با آموزه‌های اسلامی و اقتضائات راهبردی کشور» مغایرت دارد.

در بند ۲ مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی آمده است: «تدوین سیاست‌ها، برنامه‌ها و قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی برای دست‌یابی به نرخ باروری مناسب، جمعیت مطلوب». همچنین، در بند 13 مصوبه شورای عالی چنین آمده است: «بازنگری و وضع قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی فرزندآوری به‌صورت پلکانی با رعایت سه معیار سن ازدواج، فاصله موالید و تعداد فرزندان». همچنان که مشهود است بند ث ضمن تأکید بر وضع قوانین و مقررات حمایتی و تشویقی فرزندآوری، از واژه بازنگری قوانین و مقررات استفاده نموده است؛ موضوعی که در بند 8 همین مصوبه با صراحت بیشتری مورد تأکید قرار گرفته است: «بازنگری کلیه سیاست‌ها، برنامه‌های توسعه و قوانین و مقررات کشور با تأکید بر اصلاح قوانین و مقررات تنظیم خانواده».

9- در مقدمه این آیین ­نامه، «معطوف‌ نمودن پرداخت یارانه به خانوارهای نیازمند»، به‌عنوان یکی از اهداف آن مورد اشاره قرار گرفته است. با توجه به اینکه، جوانان تازه ازدواج کرده به‌عنوان گروه مولد و با قابلیت بالای باروری، در تنگناهای کنونی اقتصادی و معیشتی، از اقشار نیازمند حمایت محسوب می­گردند، می­توان چنین استنتاج نمود که آیین­نامه با اهداف بیان‌شده خود در مقدمه آن نیز مطابقت ندارد.

بنا به مراتب پیش­ گفته در خصوص مغایرت آیین ­نامه مصوب با سیاست­های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری، برنامه ششم توسعه و نیز مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی و نظر به پیامدهای عمیق اوضاع اقتصادی کنونی و رکود تورمی مستمر در چندسال اخیر و بحران­­های اجتماعی همچون کرونا بر رفتارهای جمعیتی خانوارها و گروه­های مولد در معرض باروری، بازنگری در متن مصوبه می­تواند به حصول رهیافت­های مورد انتظار بیانجامد.

این در حالی است که اگر تصویب چنین آیین­نامه­ای در واقعیت امر نیز تأثیری بر شرایط زندگی خانواده­ها نداشته باشد، ضمن ایجاد دلسردی و بی‌اعتمادی به پشتیبانی دولتی، زمینه­ های ناامیدی هرچه بیشتر از آینده و احساس ناامنی اقتصادی و اجتماعی را در میان جوانان فراهم خواهد ساخت.

به گزارش فارس،در پایان، با نظرداشت به ارتباط موضوعی طرح «جمعیت و تعالی خانواده» و سرنوشت مبهم و معطل ماندن آن از مردادماه سال 1391 تاکنون در مجلس شورای اسلامی، پیگیری تعیین تکلیف و الزام دولت به توجه هرچه بیشتر و اعمال سیاست‌های تشویقی در آن، به‌عنوان گامی مؤثر در جهت حمایت از سیاست­های جمعیتی مورد تأکید مقام معظم رهبری خواهد بود.”

Ad

روی خط خبر

 • ابراز نگرانی تروئیکای اروپا از آغاز غنی سازی 60 درصدی در ایران
 • انهدام باند اسکیمری در تهران
 • پوتین، دومین دوز واکسن کرونا را تزریق کرد
 • آخرین وضعیت باران کوثری پس از ابتلا به کرونا
 • پهپاد ساخت شرکت هسا در پرواز آزمایشی سقوط کرد
 • ارزش سهام عدالت کاهش یافت
 • کرملین به آمریکا هشدار داد
 • میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰
 • واعظی: نشانه‌هایی از اتفاق نطنز داریم که نشان می‌دهد اسرائیل پشت آن بوده
 • یک زن ایرانی در کانادا قاضی فدرال شد
 • توضیحات نماینده دادستان درباره روابط نزدیک رعیت با قاضی منصوری و ارتباط او با قائم مقام معاون وزارت صنایع و معادن
 • ۳۱ اردیبهشت؛ پایان کلاس های ابتدایی
 • خبرسازی داماد خانواده علی انصاریان با انتشار یک عکس در بیمارستان / عکس
 • هر عطسه و سرماخوردگی را کرونا بدانید/ افراد علامت‌دار کرونا به کجا مراجعه کنند؟
 • قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۱/۲۵
 • نرخ دلار و یورو در صرافی بانک‌ها اعلام شد
 • سرقت بنزین از خط لوله پالایشگاه تهران با مرگ سارقان نافرجام ماند
 • آلمان به دنبال وضع مقررات کرونایی جدید
 • قیمت نفت افزایش یافت
 • جولان شکارچی خارجی در قرق‌های اختصاصی یزد/ فیلم
 • قیمت روز خودرو در ۲۵ فروردین
 • حقوق سربازان در سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد
 • کشورهای همسایه در بحث ترانزیت کالا، ایران را دور زده‌اند
 • آخرین خبرها از وضعیت جسمی آیت الله مکارم شیرازی بعد از بستری شدن در بیمارستان
 • جهانپور: ۲ کشور اروپایی متقاضی واکسن ایرانی کرونا هستند
 • یارانه معیشتی ماه مبارک رمضان امشب واریز می‌شود
 • روحانی: هر کسی که می‌تواند واکسن کرونا را وارد کند/ علت موج چهارم، فقط سفرها نیست
 • میزان افزایش قیمت کتابهای درسی اعلام شد / قیمت کتب هر پایه
 • پروازهای انگلیس از سرگرفته شد/ ممنوعیت برای فرانسه
 • وال ‌استریت ژورنال: بازرسان آژانس چهارشنبه به نطنز می‌روند
 • Ad