مصرف کنندگان سیگار الکترونیکی در معرض فلزات سمی

    کد خبر :1066571
سیگار الکترونیکی فلزات سمی

نتایج نشان می‌دهد که سطح سرب در ادرار در بین استعمال کننده‌های متناوب سیگار‌های الکترونیکی ۴۰ درصد و در بین استعمال کننده‌های مکرر سیگار‌های الکترونیکی ۳۰ درصد بیشتر از استعمال کننده‌های گاه به گاه سیگار‌های الکترونیکی است.

یک مطالعه جدید نشان می دهد نوجوانانی که مرتباً سیگار الکترونیکی دود می کنند، خود را در معرض فلزات مضری مانند سرب و اورانیوم قرار می دهند.

به نقل از هلث دی نیوز، نتایج نشان می‌دهد که سطح سرب در ادرار در بین استعمال کننده‌های متناوب سیگارهای الکترونیکی ۴۰ درصد و در بین استعمال کننده‌های مکرر سیگارهای الکترونیکی ۳۰ درصد بیشتر از استعمال کننده‌های گاه به گاه سیگارهای الکترونیکی است.

محققان گزارش دادند که سطح اورانیوم ادرار در بین استعمال کننده‌های مکرر سیگارهای الکترونیکی دو برابر بیشتر از استعمال کننده‌های گاه به گاه بود.

به گفته محققان، قرار گرفتن در معرض این نوع فلزات سنگین می‌تواند به مغز در حال رشد نوجوانان آسیب برساند و منجر به مشکلات فکری و اختلالات رفتاری شود. این فلزات همچنین خطر مشکلات تنفسی، سرطان و بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند.

دکتر «هانگینگ دای»، سرپرست تیم تحقیق و معاون پژوهشی مرکز پزشکی دانشگاه نبراسکا، گفت: «استفاده از سیگار الکترونیکی در دوران نوجوانی ممکن است احتمال قرار گرفتن در معرض فلزات را افزایش دهد، که می‌تواند بر رشد مغز و اندام تأثیر منفی بگذارد.»

محققان در یک نشریه خبری افزودند: «این یافته‌ها مستلزم تحقیقات بیشتر، مقررات مصرف سیگار و مداخلات هدفمند در سلامت عمومی برای کاهش مضرات بالقوه استفاده از سیگار الکترونیکی، به‌ویژه در میان نوجوانان است».

محققان گفتند، حدود ۱۴ درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی، یعنی بیش از ۲ میلیون، در سال ۲۰۲۲ و بیش از ۳ درصد از دانش‌آموزان دبیرستانی، یعنی حدود ۳۸۰۰۰۰، از سیگار الکترونیکی استفاده کردند.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، فلزات سنگین مانند نیکل، قلع و سرب قبلاً در بخار سیگار الکترونیکی به همراه بسیاری از مواد شیمیایی بالقوه مضر دیگر یافت شده‌اند.

برای این مطالعه، محققان داده‌های ۲۰۰ نوجوان استعمال کننده سیگار الکترونیکی را تجزیه و تحلیل کردند. نمونه ادرار آنها برای وجود کادمیوم، سرب و اورانیوم مورد آزمایش قرار گرفت.

محققان دریافتند افرادی که طعم‌های شیرین را ترجیح می‌دهند نسبت به کسانی که طعم منتول یا نعناع را انتخاب می‌کنند، ۹۰ درصد سطح اورانیوم بیشتری در ادرار خود داشتند.

به گزارش مهر، محققان می‌گویند: «طعم شیرین سیگارهای الکترونیکی می‌تواند اثرات نیکوتین را سرکوب کرده و اثرات تقویت‌کننده آن را افزایش دهد و موجب افزایش پتانسیل اعتیاد شود.»

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید