مشاور هیات ایرانی در وین: به دلیل اقدامات آمریکا، به مذاکرات خوشبین نیستم

    کد خبر :867137
به دلیل اقدامات آمریکا، به مذاکرات خوشبین نیستم

محمد مرندی که همراه هیات مذاکره کننده ایران در وین حضور دارد تاکید کرد: جو بایدن که منتقد سیاست فشار حداکثری دونالد ترامپ علیه ایران بوده است، پس از روی کار آمدن تاکنون به این سیاست علیه ایران ادامه داده است.

محمد مرندی، تحلیلگر سیاسی و مشاور هیات مذاکره‌کننده ایران در وین در گفت‌وگویی با سی ان ان در پاسخ به این سوال که آیا شما درخصوص این مذاکرات خوش‌بین نیستید؟ گفت: اگر خوش‌بین نیستیم به دلیل اقدامات آمریکا است.

وی افزود: دولت کنونی آمریکا منتقد سیاست فشار حداکثری آمریکا بود؛ با این حال زمانی که بایدن قدرت را در دست گرفت همان سیاست را تا بدین روز ادامه داده است. آمریکا در نقض آشکار توافق و قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. ایرانیان حتی پس از خروج آمریکا از برجام به مدت یک سال به اجرای کامل این توافق ادامه دادند. حتی اروپایی‌ها نیز عملا توافق را ترک کردند.

وی ادامه داد: پس از یک سال ایرانیان آرام آرام تعهدات خود را کاهش دادند و سپس به تعهداتشان پایان دادند. این نیز حتی مطابق با توافق بوده است چراکه بندهای ۲۶ و ۳۶ به ایران اجازه می‌دادند درصورتی که دیگر طرفین به تعهدات خود بی‌اعتنایی می‌کردند، از اجرای توافق خودداری کند.

تنها طرفی که از ابتدا پای میز مذاکره نشسته بود و پای میز مذاکره ماند، ایران بوده است. آمریکا میز را ترک کرد و صدها میلیارد دلار به اقتصاد ایران ضربه وارد کرد. اینکه آمریکا در این مرحله چیزی از ایران طلب کند عجیب است.

مرندی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه آیا ایران از سایت هسته‌ای فردو به عنوان یک تاکتیک در مذاکرات وین استفاده می‌کند و یا اینکه واقعا نمی‌خواهد مذاکرات نتیجه‌ای دربر داشته باشند؟ بیان کرد: دولت کنونی ایران یک هیات مذاکره‌کننده قوی به وین فرستاد. سه معاون وزیر خارجه و مجموعه‌ای از مقامات عالی‌رتبه به وین آمدند پس مشخص است که ایران جدی می‌باشد.

وی افزود: در تاسیسات کرج اقدامی خراب‌کارانه انجام شد که به این تاسیسات آسیب زد و ایرانیان بر این باورند که آمریکا و اسرائیل پشت پرده این اقدام بوده‌اند. استفاده از سایت فردو نیز در چارچوب توافق عدم اشاعه هسته‌ای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی جزو حقوق ایران است.

تنها دلیلی که ایران از این سایت استفاده نمی‌کرد به دلیل توافق هسته‌ای بود. آمریکایی‌ها اگر نمی‌خواستند ایران از آن استفاده کند باید زودتر به این مسئله فکر می‌کردند و در توافق باقی می‌ماندند اما آمریکایی‌ها نمی‌توانند انتظار داشته باشند که هم توافق را نقض کنند و عمدا مردم عادی را رنج دهند و در مقابل ایران نیز یک گوشه بنشیند و به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند. آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها انتظارات عجیبی دارند.

این تحلیلگر سیاسی کشورمان در پاسخ به سوالی درخصوص جنگ‌های سایبری اظهار کرد: مشکل اصلی این است آمریکا فرهنگی را جا انداخته که در آن می‌تواند با برخورداری از مصونیت به کشورهای دیگر حمله کند.

آمریکا فکر می‌کند از این طریق می‌تواند لیبی و سوریه را نابود کند، می‌تواند به سعودی‌ها برای نابود کردن یمن کمک کند، می‌تواند به عراق حمله و افغانستان را تسخیر کند. آمریکا فکر می‌کند هرکاری بخواهد می‌تواند انجام دهد.

اسرائیلی‌ها نیز همین کار را می‌کنند. اسرائیل نیز به طور مداوم سوریه را بمباران می‌کند. این‌ها نقض قوانین بین‌المللی محسوب می‌شوند. حال آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها حملاتی سایبری علیه ایران انجام می‌دهند و کسی در غرب اعتراضی به این موضوع ندارد چراکه ظاهرا ایرادی ندارد آن‌ها چنین کارهایی انجام دهند.

وی ادامه داد: اگر این ایران، روسیه یا چین بودند که چنین حملاتی علیه آمریکا انجام می‌دادند، واکنش‌ها در واشنگتن چه می‌شد؟ مشکل اصلی این است که آمریکا و متحدش رژیم صهیونیستی یاغی شده‌اند. اگر آمریکا واقعا می‌خواهد ثبات را به این منطقه بازگرداند، تنها راهش پایان دادن به دشمنی، حملات، اقدامات تروریستی، فعالیت‌های خرابکارنه و حملات سایبری‌اش است.

به گزارش ایسنا، روز دوشنبه هفتمین دور مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین پس از وقفه‌ای چند ماهه آغاز به کار کرد. ایران تاکید کرده است با هدف لغو کلیه تحریم‌های غیرقانونی و ناعادلانه آمریکا و رسیدن به توافقی خوب در این مذاکرات حاضر می‌شود. علاوه بر این، نتایج نشست دیروز کشورهای ۱+۴ از سوی ایران و طرفیت مذاکرات مثبت ارزیابی شده است. کاخ سفید و وزارت امور خارجه آمریکا نیز پس از برگزاری نشست دیروز بر قصد دولت بایدن برای در پیش گرفتن مسیر دیپلماسی با ایران تاکید کردند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید