مرد پشت پرده ترور سردار شهید قاسم سلیمانی چه کسی بود؟

    کد خبر :734039
مرد پشت پرده ترور سردار شهید قاسم سلیمانی چه کسی بود؟

«سایمون تیسدال» معاون سردبیر و ستون‌نویس روزنامه گاردین تمام این القاب را به مایک پمپئو داده است. وزیر خارجه دونالد ترامپ که از پیش از قرار گرفتن در این جایگاه هم برای ایرانی‌ها نام آشنا بود. گاردین در گزارشی به بررسی کوتاه و موردی پرونده‌هایی پرداخته که مایک پمپئو در برخی از آنها نقش اساسی را ایفا کرده است.

در بخشی از این گزارش که فارس آن را ترجمه کرده، آمده است:«این مایک پمپئو بود که رییس‌جمهور این کشور را به صدور فرمان ترور سردار شهید قاسم سلیمانی مجاب کرد.» ارتش ایالات متحده امریکا بامداد ۱۳ دی‌ماه ۱۳۹۸طی یک عملیات تروریستی به دستور «دونالد ترامپ» سردار سلیمانی و شماری از همراهان ایشان از جمله ابومهدی المهندس را لحظاتی بعد از ترک فرودگاه بغداد به شهادت رساند.

سایمون تیسدال، معاون سردبیر گاردین ذیل عنوان«(ولادیمیر) پوتین را فراموش کنید، دخالت مجری اوانجلیک (مسیحیان انجیلی حامی تل‌آویو) امریکاست که باید ما را بترساند» نوشت:«پمپئو ترور ماه ژانویه قاسم سلیمانی ژنرال ایرانی را این طور توجیه کرد که او یک تهدید «قریب‌الوقوع » برای منافع ایالات متحده بود.

اگنس کالامارد،گزارشگر ویژه سازمان ملل طی ماه جاری این قتل را غیرقانونی خواند و اعلام کرد که شواهدی مبنی بر حمایت از ایده (پمپئو درباره وجود تهدید قریب‌الوقوع سردار سلیمانی برای امریکا) وجود نداشت. طبق گزارش‌ها، پمپئو که یک شخصیت تندروی ایران‌ستیز است، ماه‌ها خواستار هدف قرار گرفتن (سردارسلیمانی) شده بود و در نهایت او بود که ترامپ را به صدور فرمان این قتل متقاعد کرد».

پمپئو سال گذشته در جریان سخنرانی در دانشگاه ای‌اندام تگزاس(TexasA&M University) با خوشحالی اذعان به دروغگویی کرد و گفت «من مدیر سیا بودم. ما دروغ می‌گفتیم، ما تقلب می‌کردیم، ما دزدی می‌کردیم و این طور بود که ما یک دوره کامل آموزشی(برای دروغگویی، تقلب و دزدی) داشتیم». به نوشته گاردین«در هفته‌ای که گزارش پارلمان(انگلیس) درباره دخالت روسیه در زندگی مردم بریتانیا باعث برانگیختن بررسی دقیق احساسات و انگیزه‌ها شد، رفتار بهترین دوستان بریتانیا هم شایسته بررسی و مداقه بیشتر است.

به گزارش اعتماد،دولت ایالات متحده دو چهره از خودش به جهان نشان می‌دهد: اولی، چهره خیرخواه، باز و کاملا سخاوتمند است. دومی اما چهره تحت تسلط محاسبه‌گری خودخواهانه و در نهایت متکی به توسل به زور بی‌رحمانه است. مایک پمپئو که تاثیرگذارترین مشاور ترامپ و جانشین احتمالی اوست، چهره بی‌پرده و عصبانی از شکل دوم قدرت مخل، مزاحم و دروغگوی امریکاست. پمپئو و دیگر دوستان ستیزه‌جوی او همه آنچه در توان‌شان بوده، انجام داده‌اند تا از باز بودن خطوط ارتباطی بریتانیا و متحدان اروپایی‌اش با ایران بعد از اقدام ترامپ در دبه کردن علیه توافق هسته‌ای سال(برجام) ۲۰۱۵ ممانعت کنند. آنها(پمپئو و دوستان ستیزه‌جوی او) اکنون به نظر می‌رسد با اسراییل شروع به یک جنگ مخفیانه خرابکاری علیه تهران کرده باشند. اگر کار به جنگ(علنی) بکشد، آنها از بریتانیا انتظار حمایت خواهند داشت».

ستون‌نویس گاردین در ادامه در توضیح چرایی مواضع تند مایک پمپئو به سابقه اظهارات او در حمایت از رژیم صهیونیستی و باور «اوانجلیک» اشاره کرده است. اوانجلیک‌ها یا مسیحیان انجیلی، شاخه‌ای از مسیحیت است که شدیدا حامی رژیم صهیونیستی هستند و در امریکا از نفوذ و قدرت سیاسی- اقتصادی بالایی برخوردار هستند. تیسدال در ادامه نوشت: «باور اوانجلیک پمپئو و مواضع«آخرالزمانی» او می‌تواند تلاش‌های ایالات متحده برای از بین بردن یک هدف دیگر بریتانیا که همان راهکار دو دولتی برای اسراییل- فلسطین باشد را توضیح دهد. حمایت پمپئو و دوستان صهیونیست‌ مسیحی او از اسراییل بی قید و شرط و غیرقابل سازش است.

او یک بار به اسراییلی‌ها گفت که ترامپ فرستاده خداوند برای نجات یهودیان از دست فارس‌ها (ایرانی‌ها) است». این روزنامه‌نگار انگلیسی در پایان یادداشتش پمپئو را این طور توصیف می‌کند: «اینجا مردی بی‌پروا، جاه‌طلب و خطرناک وجود دارد که بسیار باهوش‌تر از ترامپ است و از تعصبات، ترس‌ها و تفرقه درباره یک موجود بیگانه تغذیه می‌کند و (اعضای) جامعه را از هم بیگانه می‌کند. با وجود چنین دوستانی، دیگر کسی نیازی به روسیه دارد؟»

«سایمون تیسدال» معاون سردبیر گاردین می‌نویسد: پمپئو و دیگر دوستان ستیزه‌جوی او همه آنچه در توان‌شان بوده، انجام داده‌اند تا از باز بودن خطوط ارتباطی بریتانیا و متحدان اروپایی‌اش با ایران بعد از اقدام ترامپ در دبه کردن علیه توافق هسته‌ای سال (برجام) ۲۰۱۵ ممانعت کنند. آنها (پمپئو و دوستان ستیزه‌جوی او) اکنون به نظر می‌رسد با اسراییل شروع به یک جنگ مخفیانه خرابکاری علیه تهران کرده باشند. اگر کار به جنگ (علنی) بکشد، آنها از بریتانیا انتظار حمایت خواهند داشت».

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید