مرحله دوم اصلاح اقتصادی چگونه خواهد بود؟

  • سیاسی
  • یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۲۲:۲۰
    کد خبر :910186
علی بهادری جهرمی دبیر هیات دولت شد

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت در صفحه اینستاگرام خود نوشت: با اصلاح صورت گرفته یارانه‌ها عادلانه‌تر توزیع می‌شوند. مرحله دوم اصلاح اقتصادی، افزایش نظارت هاست. از صبر و همراهی مردم تشکر میکنیم

غالب کارشناسان در این موضوع که نظام سابق تخصیص یارانه ارزی ناکارآمد و غیرعادلانه بود، اتفاق نظر داشته و دارند. برخورداری بیشتر پرمصرف ها از یارانه و سو استفاده های کلان، مدت ها پیش آشکار شده و اعداد و ارقام آن هم رسانه ای شده بود. به رغم هشدارهای پیشینی کارشناسان اقتصادی، ستاد اقتصادی دولت سابق در فروردین 96 ترتیبات ارزی جدید را بنا نهاد، اما همین معایب و مفاسد موجب شد در مردادماه 97 تغییراتی در آن صورت گیرد که البته ایراد ماهیتی تخصیص ناعادلانه ارز و رانت و فسادهای به وجود آمده در بسته جدید هم برطرف نشد.

تخصیص ارز موسوم به 4200 تومانی با هدف بهره برداری اقشار متوسط و کم تر برخوردار عملیاتی شد، اما آمارها نشان می دهد که متمولان و پرمصرف ها، بسیار بیشتر از کم تربرخوردارها از این موضوع استفاده کردند. فقط به عنوان یک نمونه، با اجرای طرح ارزی دولت قبل، اکنون میزان مصرف گوشت دهک ثروتنمد جامعه، حدوداً 28 برابر دهک فقیر است! یا مثلا یکی دیگر از اهداف پرداخت ارز 4200 تومانی، جلوگیری از افزایش قیمت کالاهای اساسی بود، اما همه کالاهای اساسی در مقایسه با سال 96 (پیش از تخصیص ارز 4200 تومانی)، چندین برابر افزایش قیمت داشته اند.

منابع یارانه های قبلی به هیچ وجه کاهش نمی‌یابد بلکه صرفا نحوه توزیع همین میزان یارانه اصلاح می‌شود و مبالغ یارانه به خود مردم به عنوان صاحبان اصلی و مخاطبان اصلی این یارانه ها واگذار می‌شود و عدالت در توزیع نیز از این مسیر محقق می‌شود.

بدون همکاری بسیار خوب مردم امکان اجرای مرحله اول طرح اصلاح اقتصادی وجود نداشت. واقعا باید صمیمانه از این صبر و همراهی مردم تشکر و خدا را بخاطر داشتن چنین ملتی شکر کرد. در مرحله دوم طرح اصلاح اقتصادی نظارت ها افزایش می یابد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید