مراکز استخراج رمزارز از تیر برقشان قطع می شود/ کاهش مصرف انرژی

    کد خبر :919220
مراکز استخراج رمزارز از تیر برقشان قطع می شود

مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق کشور، در گفتگویی با خبرگزاری صداوسیما  اظهار داشته در حال حاضر حدود ۱۱۸ مرکز مجاز استخراج رمز ارز در کشور مشغول فعالیت هستند و از ابتدای تیر ماه برق دریافتی آنها از شبکه سراسری قطع می‌شود.

بازتاب- بر اساس اعلام سخنگوی صنعت برق کشور، مصرف برق در هفته گذشته رکورد ۶۲ هزار و ۵۰۰ مگاوات را ثبت کرده که رقم قابل توجهی محسوب می‌شود. همچنین رجبی مشهدی پیش بینی کرده که مصرف برق در این هفته از ۶۳ هزار مگاوات نیز عبور می‌کند که این به معنای محدودیت در تامین برق است.

این در حالی است که در گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی آمده که کمتر از 10 درصد کسری برق کشور به حوزه رمزارزها مرتبط می‌شود و بیشترین کشفیات در این حوزه مربوط به استخراج بیت‌کوین بوده است.

در ادامه این گزارش به طرح برخورد با استخراج کنندگان بدون مجوز پرداخته و اعلام شده مجموع دستگاه‌های غیرمجاز استخراج رمزارز به ۲۲۱۱۶۳ دستگاه رسیده و توان مصرفی آنها معادل ۶۲۱ مگاوات برآورد شده است.

بر اساس اعلام مرکز پژوهش‌های مجلس ممنوعیت استخراج رمزارز در کشور عملاً شکست خورده است. مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارز شرکت توانیر هم به قوانین وضع شده درباره برخورد با مراکز غیرمجاز واکنش نشان داده و اظهار داشته که تاکنون رویه برخورد با مراکز غیرمجاز به این شکل بوده که تمام هزینه برق مصرفی آنها، با قیمت صادراتی دریافت و پس از ضبط دستگاه‌های آنها به مراجع قضایی معرفی می‌شدند.

وی در ادامه به قوانین جدید بازدارنده در این رابطه پرداخته و اعلام کرده که پیشنهاد دادیم در وهله اول، مجازات استخراج‌کنندگان غیرمجاز ۳ تا ۵ برابر افزایش پیدا کند و در مرحله بعد هم اگر فرد متخلف مجدداً مرتکب تخلف شد، مجازات حبس برایش در نظر گرفته شود.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید