جدیدترین اخبار
16 فروردین 1399 ساعت 11:54 اجتماعی کد خبر :703574
وکیل نجفی: وثیقه ما از مبلغ تعیین شده بیشتر است، اما آزادش نکردند

“محمدعلی نجفی قرنطینه است و دیابت و سرطان دارد”

دیوان عالی کشور با نقض حکم قتل عمدی محمدعلی نجفی، شهردار اسبق تهران، شواهد موجود را در خصوص قتل شبه‌عمد میترا استاد قوی دانسته است.

بر اساس رأی صادرشده از سوی شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور، عمل ارتکابی محمدعلی نجفی در خصوص قتل میترا استاد از نظر دیوان عالی کشور شبه‌عمد تشخیص داده شده و به همین دلیل نیز دیوان صلاحیت رسیدگی به پرونده را در شعبه هم‌عرض دانسته است.

حمیدرضا گودرزی، وکیل‌مدافع نجفی نیز دراین‌باره گفت: بر اساس گفت‌وگوی شفاهی که با قضات شعبه ۴۲ انجام دادم، متوجه شدم استدلال‌های من و همکارم خانم عقبایی، مدنظر آن‌ها قرار گرفته است. هرچند هنوز رأی صادرشده از سوی دیوان عالی کشور به صورت کتبی به ما ابلاغ نشده، اما بر اساس آنچه در سامانه ثنا به ما ابلاغ شده است، رأی صادرشده نقض و پرونده به شعبه هم‌عرض ارسال خواهد شد. رأی صادرشده در دادگاه بدوی بر اساس قتل عمدی بود و با توجه به اینکه نقصی در پرونده دیده نشده و رأی دیوان بر نقض حکم تأکید دارد، بنابراین قتل شبه‌عمد تشخیص داده شده است؛ بااین‌حال، در خصوص جزئیات آن منتظر ابلاغ کتبی رأی هستیم.

او افزود: خوشبختانه با وجود عجله‌ای که در مرحله دادسرا اتفاق افتاد و قضات شعبه ۹ دادگاه کیفری استان تهران نیز هرچند برخی ایراد‌ها را برطرف کردند، اما در صدور رأی عجله کردند و قبول نکردند همه ایراد‌ها را برطرف کنند، دیوان عالی کشور با صبوری این پرونده را بررسی و همه ایراد‌هایی را که اشاره کرده بودیم و همه گفته‌های نجفی را با دقت بررسی کرد و به همین دلیل هم شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور که ریاست آن را آقای رازیتی بر عهده دارد، دو بار حکم دادگاه بدوی را نقض کرد.

به گزارش شرق،گودرزی گفت: بر اساس گفته‌های سخنگوی قوه قضائیه، با توجه به شرایط بیماری کرونا، قرار‌های تأمین باید زودتر بررسی و پذیرفته شود؛ به همین خاطر هم من مسئله قرار وثیقه را که از سوی دادگاه برای آقای نجفی صادر شده بود، پیگیری و این موضوع را با صراحت مطرح کردم که نجفی در یک جمع ۱۱نفره است و یکی از زندانی‌ها مبتلا به کرونا شده و در بیمارستان بستری بوده و حالا هم دوران قرنطینه را می‌گذارند. این مسئله بسیار مهمی درباره نجفی است و وضعیت را خطرناک می‌کند؛ چراکه آقای نجفی هم دچار مشکل قلبی و بیماری دیابت است و هم اینکه سرطان پروستات دارد. او بیماری‌های زمینه‌ای را که باعث می‌شود فرد سریع‌تر به کرونا مبتلا شود، دارد، اما هنوز مسئله آزادی او حل نشده است. هرچند من این موضوع را به دادگاه کیفری به صورت کتبی اعلام کردم، اما مسئله این است که هنوز پرونده از دیوان عالی کشور به دادگاه کیفری برنگشته است. زمانی که پرونده برگردد، از آنجایی که رسیدگی به پرونده دیگر در صلاحیت شعبه ۹ نیست، بنابراین باید صبر کرد تا پرونده به شعبه هم‌عرض ارجاع داده شود تا درباره آزادی نجفی تصمیم‌گیری شود.

وی گفت: وقتی قرار بازداشت از سوی شعبه ۹ به وثیقه تبدیل شد، ما وثیقه را آماده کردیم و وثیقه کارشناسی و توقیف شد، اما ۲۴ ساعت بعد از آزادی و قبول وثیقه نجفی، او را دوباره احضار و بازداشت کردند و دیگر وثیقه آزاد نشد و نجفی نیز همچنان در بازداشت است.

گودرزی با تأکید بر اینکه شعبه ۴۲ دیوان عالی کشور معتقد است قتل شبه‌عمد بوده و نه عمد گفت: ایراد‌هایی که من گرفتم و منجر به نقض حکم در دیوان عالی کشور شد، چند بند دارد. من و همکارم، خانم عقبایی، در اعتراضی که به دیوان عالی کشور ارائه کردیم، نوشتیم که در رأی صادره در شعبه ۹، دلایل موجه حکم وجود ندارد. وقتی کسی را در قتل عمد مجرم می‌دانند، در رأی صادرشده باید بنویسند به چه دلیلی او را مجرم می‌دانند؛ مثلا بگویند با توجه به اقرار، شواهد یا… که در رأی صادره چنین چیزی نیامده است.

دوم اینکه نظر کارشناسان اسلحه متفاوت است و نتوانستند به نتیجه واحدی درباره گلوله‌ای که باعث مرگ شده، برسند؛ مثلا خانم کیانزاده معتقد است اصابت گلوله به دست منجر به دفرمه‌شدن نمی‌شود، اما گلوله در بدن دفرمه شده است. این گلوله همان گلوله‌ای است که ایراد اصلی ما بود و می‌گفتیم باید مشخص شود چرا گلوله‌ای که از بدن خارج شده، دفرمه شده است.

دکتر کاهانی، کارشناس دیگر پرونده، می‌گوید گلوله به استخوان جناغ سینه برخورد کرده است و درخواست نبش قبر کرد؛ درحالی‌که طبق نظر پزشکی قانونی استخوان جناغ سینه کاملا سالم است. دکتر عمویی معتقد است که اصابت گلوله به بدن آن را دفرمه نمی‌کند، آن‌ها فقط ذکر کردند گلوله به موضع سخت برخورد کرده است. مسئله دیگر اینکه کارشناسان معتقدند نجفی در شلیک‌ها اراده‌ای نداشته است و با صراحت این موضوع را بیان کردند و گفتند که تعادلی نداشته و غرضی هم در شلیک نبوده است. گلوله‌ها با زاویه‌های ۱۸۰ درجه اختلاف برخورد کرده است و این نشان‌دهنده این است که هیچ اراده‌ای نبوده است. این در واقع تأیید گفته‌های نجفی است که گفت: مقتول دست او را گرفته و نجفی اراده‌ای در شلیک نداشته است.

نکته بسیار مهم دیگر، این است که، چون نجفی خودش اسلحه را تحویل داد، بر اساس قانون باید دو درجه تخفیف بگیرد. در واقع مجازات درجه ۶ باید به ۸ تبدیل شود. دادگاه کیفری یک با رعایت تعدد جرم نجفی را به شش سال و نیم و همچنین یک سال و سه ماه حبس محکوم کرده است، اما تعدد جرم وجود ندارد و مجازات درجه ۸ تعدد جرم محسوب نمی‌شود و فقط مجازات آن با مجازات دیگر متهم باید جمع شود. دادگاه بدوی این مسئله را هم رعایت نکرده است؛ بنابراین نجفی مشمول تعدد جرم نمی‌شود. یکی از قضات دادگاه بدوی این نکته را مدنظر قرار داد، اما قضات دیگر این کار را نکردند.

سلاحی که نجفی داشته، با پروانه حمل بوده است. سلاح نجفی تا سال ۹۶ پروانه حمل داشته است، اما، چون زندگی شخصی‌اش دچار تشنجات شدیدی شد، دیگر به پروانه حمل توجه نکرده و آن را تمدید نکرده بود بنابراین مرتکب تخلف نگهداری سلاح غیرمجاز نیست که البته رأی اقلیت دادگاه بدوی نیز این استدلال را پذیرفت و به‌طور کلی در حمل سلاح غیرمجاز نجفی را تبرئه کرد، اما نظر اکثریت چیز دیگری بود. با توجه به نقض حکم از سوی دیوان عالی کشور و ارجاع آن به شعبه هم‌عرض، دیوان عالی کشور قتل را شبه‌عمد تشخیص داده است؛ البته درباره جزئیات حتما باید متن رأی در اختیارمان باشد.

وکیل‌مدافع نجفی در ادامه توضیح داد: ما به‌طور مشخص به‌عنوان وکلای نجفی از قوه قضائیه درخواست داریم وثیقه معرفی‌شده و بازداشت‌شده از سوی ثبت را اجرائی کند و قرار قبولی وثیقه برای زندان ارسال شود. نجفی ۷۰ساله است، سه بیماری زمینه‌ای و شدید ازجمله سرطان پروستات هم دارد، قصاص از او ساقط شده و قتل غیرعمد هم از سوی دیوان پذیرفته شده است؛ درخواست داریم این پرونده با توجه به نظر دیوان و نظر کارشناسان که به اتفاق گفته‌اند نجفی کاملا بی‌اراده شلیک کرده و قتل شبه‌عمد است، رسیدگی شود. ما رضایت اولیای‌دم را گرفتیم تا افکار عمومی آرام شود، سعی کردیم تشنجی ایجاد نکنیم و بسیار دقت کردیم حرفی که باعث ناراحتی اولیای‌دم یا دیگران شود، نگوییم. می‌توان گفت: آقای نجفی بر اساس نظری که به‌تازگی دیوان عالی کشور داده است، دوران حبس قانونی خودش را هم با توجه به ایام بازداشت گذرانده، چرا نباید با وثیقه آزاد شود؟ حتی کسانی که متهم به قتل عمدی هستند، در صورتی که رضایت اولیای‌دم را جلب کنند، می‌توانند با وثیقه آزاد شوند؛ حالا که نظر دیوان به شبه‌عمد است، چرا نباید وثیقه او که ۴۰۰ میلیون تومان هم بیشتر از مبلغی است که دادگاه تعیین کرده، اجرائی شود؟ ما و خانواده آقای نجفی با توجه به شرایط جسمی او و وضعیت زندان‌ها، بسیار نگران سلامتی‌اش هستیم و درخواست آزادی او را از قوه قضائیه داریم.

Ad

روی خط خبر

 • روحانی: مردم جنگ اقتصادی را باور کنند
 • مخترع مستعان ۱۱۰: خبر‌های خوبی در راه است
 • انتقاد تند حسن کامران از خودرو چند صدمیلیونی نمایندگان
 • الحاق ۱۸۸ فروند پهپاد و بالگرد به نیروی دریایی سپاه / رونمایی از ۳ ‌‌پهپاد برای نخستین بار/ ویژ‌گی‌ها و تصاویر
 • درخواست کنگره ایرانیان کانادا از دولت این کشور برای پایان دادن به تحریم‌های ایران
 • انتخاب رشته کنکور ۹۹ آغاز شد/ نکات ضروری که داوطلبان باید بدانند
 • بورس در آغاز معاملات امروز سبزپوش شد
 • جشنواره شیکاگو از ۳ فیلم ایرانی میزبانی می کند
 • بازگشت ترافیک به محورهای شمالی/ ورودی و خروجی پایتخت پرتردد است
 • برخورد با نصب غیرمجاز تابلوی آژانس روی سقف خودروهای شخصی
 • فرود اضطراری هواپیمای معاون ترامپ در پی برخورد با یک پرنده
 • ورود زوار به مرز مهران ممنوع است
 • ترک صحن مجلس توسط وزیر پیشنهادی دولت پس از اعتراض نمایندگان
 • تقاضای فرجام خواهی می‌کنیم/ اتهامات طبری فساد اقتصادی نبوده و نیست
 • درخواست مجدد سفیر ایران در عراق از علاقه‌مندان به شرکت در مراسم اربعین
 • برقراری پروازهای نجف برای مسافران خاص
 • جانسون: در نقطه عطف خطرناکی قرار داریم/ احتمال به میدان آمدن ارتش برای مهار کرونا
 • تکلیف ابهامات تاریخی برای تعیین زمان شکل‌گیری نوش آباد به کجا رسید؟
 • مراسم حج عمره از چهارم اکتبر از سر گرفته می‌شود
 • واکنش سخنگوی وزارت خارجه آمریکا به سخنان روحانی در سازمان ملل
 • واردشدن ۲ داروی جدید در پروتکل درمانی کووید-۱۹/”فاویپیراویر” حذف شد
 • انواع آنفلوآنزا و بهترین زمان تزریق واکسن برای افراد پرخطر
 • دادگاه پرونده ارسال نامه سمی برای ترامپ برگزار شد
 • فاضلی: وزارت بهداشت دسترسی ساده مردم به تست کرونا را فراهم کند
 • سرمدی: برگزار نکردن راهپیمایی اربعین، به سود کشور ما و به سود مردم همه کشورهاست
 • انتقاد تند جمهوری اسلامی از حذف نام و تصویر آیت الله هاشمی از تاریخ دفاع مقدس
 • هرگونه توافق هسته‌ای جدید با ایران باید به عدم اشاعه بینجامد
 • هزینه ماهانه یک بیمار آلزایمری چقدر است؟
 • واقعیت ماجرای تحویل دناپلاس به نمایندگان مجلس چیست؟
 • توزیع واکسن آنفلوآنزا هنوز آغاز نشده است
 • Ad