محدودیت‌ و جریمه‌های سنگین در انتظار واکسن‌گریزها

    کد خبر :850475
محدودیت‌ و جریمه‌های سنگین در انتظار واکسن‌گریزها

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا عملکرد سامانه کنترل و مدیریت هوشمند کرونا را تشریح کرد و از اعمال محدودیت جدی بر واکسن‌گریزها خبر داد.

دکتر مصطفی قانعی عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره طرح کنترل و مدیریت هوشمند کرونا گفت: هدف هوشمندسازی قرنطینه کرونا این است که به جای آنکه کلیه کسب و کارها پس از بروز همه‌گیری کرونا تعطیل شوند، فقط کسانی که ناقل بیماری هستند یا واکسن نزدند، محدود شوند.

او افزود: چنین امکانی تاکنون فراهم نبوده است اما از دو سال گذشته معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از شرکت‌های دانش‌بنیان حمایت کرد و این شرکت‌ها نیز زیرساخت خوبی فراهم کردند و امور آن را با وزارت کشور پیش بردند و موفق شدند که هفته گذشته مصوبه ستاد ملی کرونا را در این زمینه دریافت کنند.

اعمال محدودیت بر واکسن‌گریزها

قانعی بیان کرد: موضوعیت این طرح این است که با این شیوه کسب و کارها بازگشایی می‌شوند و دیگر برای افرادی که ناقل بیماری نباشند و واکسن هم تزریق کرده باشند، محدودیتی اعمال نخواهد شد و بر این اساس بر جمعیتی محدودیت اعمال می‌شود که واکسن نزدند یا ناقل بیماری هستند. بنابراین سایر افراد کسب و کارشان برقرار است و اگر می‌خواهند تردد یا سفر داشته باشند این اقدام برایشان تسهیل می‌شود.

نحوه مدیریت هوشمند کرونا

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: اصل کار در ابتدا با کیت‌های تشخیصی سریع انجام می‌شود و بخش خصوصی، ادارات و نهادها خودشان متقبل پرداخت هزینه انجام تست‌ها می‌شوند تا این موضوع متوجه خسارت تعطیلی کسب و کار یا ادارات نشود.

دکتر قانعی افزود: انجام تست برای مشاغل مختلف مشمول دستورالعمل‌های مختلف می‌شود و وزارت بهداشت بر اساس میزان خطر گروه شغلی در تماس با مردم تعیین می‌کند که با چه توالی باید تست گرفته شود. پس از آن اطلاعات وارد سامانه شده و به شکل هوشمند کنترل می‌شود.

تست‌های دوره‌ای برای واکسن‌زده‌ها

وی با تاکید بر اینکه افرادی که واکسن نزدند مشمول محدودیت‌های جدی خواهند شد، تصریح کرد: موضوع یادشده و اخذ تست سریع دوره‌ای درباره واکسن‌زده‌ها است. تزریق واکسن کف عملکرد سامانه است. کسانی که واکسن تزریق کردند به شکل توالی تست می‌شوند تا در صورت ابتلا، بیماری را منتقل نکنند. البته فکر می‌کنم در مورد کارمندان دولت تصمیمات گرفته شده است و کسی نمی‌تواند کارمند دولت باشد و واکسن نزده باشد.

قانعی افزود: سامانه مذکور برای هوشمند کردن مدیریت کرونا است که از تزریق واکسن افراد، اخذ تست، شغل و… آنها مطلع است و سبب تسهیل مدیریت می‌شود. بنابراین کسانی تست خواهند داد که واکسن زده باشند و افرادی که واکسن نزنند قوانین جدی شامل حالشان خواهد شد. چون واکسن اکنون در دسترس است و همه باید بزنند.

جریمه سنگین برای نقض قرنطینه واکسن‌گریزها

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره رصد کردن سفرها و مسافران پس از آغاز به کار سامانه هوشمند مدیریت کرونا نیز گفت: اطلاعات هرکسی که واکسن دریافت کرده است (کد ملی و خودرو) در سامانه موجود است؛ بنابراین زمانی که خودرو از مقابل دوربین عبور می‌کند مشمول جریمه نمی‌شود، اما برای کسی که واکسن نزده است جریمه‌های سنگینی قائل می‌شویم.

اجرای آزمایشی قرنطینه هوشمند در قزوین

عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا ادامه داد: میزان جریمه‌ها و نوع محدودیت‌ها تدریجا توسط دولت اعلام خواهد شد، اما فعلا ستاد ملی کرونا با اجرای آزمایشی طرح در استان قزوین موافقت کرده است و باید طی یک تا دو ماه آینده نتایج منتشر شود تا تصمیم به کشوری کردن آن بگیریم. ان‌شاءالله از یک تا دو هفته دیگر با دستور وزیر کشور طرح در استان مذکور اجرایی می‌شود.

قانعی درباره چگونگی آغاز به کار بنگاه‌های اقتصادی نیز توضیح داد: بنگاه اقتصادی اطلاعات خود را در سامانه‌ای که آدرس آن متعاقبا اعلام خواهد شد ثبت می‌کند و سپس شرکت‌های دانش‌بنیانی که تست تشخیص سریع می‌گیرند، به این بنگاه مراجعه می‌کنند و در فواصلی که وزارت بهداشت بنا بر پارامترهای مختلف تعیین می‌کند، از کارکنان تست کرونا می‌گیرند و اطلاعات را وارد سامانه می‌کنند و بر این مبنا و توالی کار انجام می‌شود.

او افزود: استفاده از سامانه به معنای اجبار واکسیناسیون نیست، بلکه معنای آن این است که در صورت عدم تزریق واکسن، خدمتی به فرد ارائه نمی‌شود و چون او ممکن است عامل بیماری باشد، برایش محدودیت جدی ایجاد می‌شود.

به گزارش ایسنا، قانعی گفت: مخالفان واکسیناسیون اگر به علم و کارشناسی معتقدند، باید ببینند پزشکان که خود مطلع هستند، واکسن زدند و اگر به رهبران دینی هم نگاه می‌کنند که خب مقام معظم رهبری هم واکسن زدند و ادله‌ای برای مخالفت با واکسن از نظر علمی و دینی وجود ندارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید