مجلس با استعفای علیرضا زاکانی موافقت کرد

    کد خبر :836157
مجلس با استعفای علیرضا زاکانی موافقت کرد

استعفای علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس امروز به رای گذاشته شد و با عزیمت او از مجلس به شهرداری تهران موافقت شد.

نمایندگان در نشست علنی امروز (شنبه، ۲۳ مردادماه) مجلس شورای اسلامی با ۱۴۸ رأی موافق، ۹۹ رأی مخالف و ۱۶ رأی ممتنع از مجموع ۲۶۹ نماینده حاضر در جلسه، با تقاضای استعفای علیرضا زاکانی نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی موافقت کردند.

علیرضا زاکانی در جلسه ۱۷ مرداد شورای شهر تهران با ۱۸ رای از ۲۱ رای اعضای این شورا رسما به عنوان شهردار تهران معرفی شده بود.

وی سابقه حضور در مجالس هفتم، هشتم و نهم را دارد و در عین حال ریاست مرکز پژوهش های مجلس یازدهم را نیز عهده دار بود.

زاکانی: ارتباطم از مجلس قطع نخواهد شد

علیرضا زکانی در نطق دفاع خود گفت: در ۱۲ سال نمایندگی مردم شریف و بزرگ تهران و یک سال خدمتگذاری پرافتخار مردم مهربان، صبور و انقلابی شهر مقدس قم بارها پشت این تریبون قرار گرفتم، نطق سالانه و اضطراری، موافقت و مخالفت با طرح ها و لوایح و برنامه وزرا، استیضاح های نفس گیر و ارائه گزارش های مختلف هر یک خاطره ای به یادماندنی برای این همکار و برادر کوچک شما بوده است.

وی ادامه داد: اما امروز روزی دیگر و کاملا متفاوت است، هرگز تصور نمی کردم روزی برای خداحافظی با همکاران عزیزم و کسب اجازه برای رفتن به سنگر دیگر سخن بگویم. گویی در جمع همرزمان خود در جبهه برای تغییر محل ماموریت در خط مقدم حرف می زنم.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: فرمانده بزرگوارم حاج محمد کوثری و ده ها رزمنده جانباز حاضر در جلسه می دانند چه می گویم. اتفاقی که هم تلخ است هم شیرین. تلخ است چون از یک عرصه خدمتگزاری و از تک تک شما عزیزان جدا می شوم و به فضل الهی شیرین خواهد بود چرا که مقدمه خدمت در عرصه و میدانی جدید با همسنگرانی دیگر به مردم خواهد شد.

این نماینده مجلس عنوان کرد: شرایط امروز انقلاب بسیار حساس و دارای فرصت های عظیم و در معرض تهدیدهای جدی است، جریان انقلاب در یک مقطع بی نظیر در تاریخ ۴۳ ساله جمهوری اسلامی و در مقابل اندوهی از کارهای فوری و اولویت دار فرصت های مهمی برای خدمتگزاری در دولت، مجلس و شوراها و در کنار دستگاه قضایی به دست آورده است. با وجود نارضایتی های زیاد مردم از ندانستن ها، نخواستن ها و نتوانستن ها در ۸ سال اخیر، امیدواری های زیادی نیز به انسجام و ادامه یکپارچه نیروهای انقلاب در قوای سه گانه و شوراها برای حل مشکلات وجود دارد.

زاکانی افزود: در این میان آنچه ضرورت بیشتری دارد ارتقای سرمایه اجتماعی نظام است که باید در صدر همه اقدامات ما قرار گیرد. کاهش سرمایه اجتماعی در تهران پایتخت جمهوری اسلامی ایران مرکز تصمیم گیری نظام اسلامی و نماد آن بیشتر از سایر نقاط دیگر کشور زشتی خود را نشان داده است.

وی گفت: لازم است احیا و ارتقاء، پیوست تمام فعالیت های خدمتگزاران جدید مردم در شورای شهر و شهرداری تهران قرار گیرد. اداره شهر با به میدان آمدن مردم با محوریت نخبگان در تعیین اولویت ها، مشارکت در طرح های فنی، عمرانی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، خدماتی، بهداشتی، رفاهی و نیز سهیم کردن مردم در نتایج برنامه های تحولی به گونه ای که برای آحاد شهروندان قابل لمس باشد همراه با احترام به حقوق شهروندی و حریم خصوصی در کنار تامین حقوق اجتماعی ارتقاء معنویت و جهش شاخص عدالت در برخورداری از امکانات شهری و خدمات عمومی و ایجاد رفاه و آسایش بخشی از برنامه هایی است که می تواند سرمایه اجتماعی نظام اسلامی را ارتقاء بخشد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: در تمام سال‌های گذشته خدمات زیادی به مردم پایتخت ارائه شده است خصوصاً در زمان مدیریت دکتر قالیباف برجستگی‌های ویژه‌ای بروز و ظهور یافت؛ تکمیل همه خدمات قبلی، درس گرفتن از تجارب همگان، عدم تکرار اشکالات برخی دوره‌ها، توجه توأمان به روح و کالبد شهر و تلاش برای ارتقاء سطح امورات فرهنگی و اجتماعی در کنار توسعه کالبدی مناسب تهران و تقویت فرهنگ و سبک زندگی ایرانی – اسلامی با بهره‌گیری از آموزه‌های اسلامی و میراث ملی در پرتوی پژوهش‌های کاربردی و مطالعات تطبیقی نخبگان و دانشگاهیان و حوزویان از رویکردهای ضروری و جدی در دوره جدید مدیریت شهری خواهد بود.

وی ادامه داد: مدیریت کلانشهر تهران تک بعدی و منحصر در یک تخصص نیست و تمام مولفه‌های زندگی مردم از جمله اقتصاد، عمران، انرژی، محیط زیست، بهداشت و سلامت، حمل و نقل، فرهنگ و اجتماع، فناوری، آموزش و امنیت را در بر دارد و نیازمند مدیریت راهبردی و به خدمت گرفتن شایستگان است.

زاکانی افزود: از این رو به کمک و یاری تمام کمیسیون‌های تخصصی به ویژه کمیسیون شوراها و فراکسیون‌های موضوعی خصوصاً مدیریت شهری در مجلس نیازمند هستم؛ لذا ارتباط مستمر با نمایندگان در دستور کار جدی اینجانب خواهد بود و با این ارتباط از مجلس جدا نخواهم شد،علاوه بر اینکه تجربه و کارکرد و توانایی‌های شهرداری تهران در خدمت تکمیل و ارتقاء زیرساخت‌های خدمت‌رسانی مجلس قرار خواهد گرفت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم تصریح کرد: رفع مشکلات تهران، آلودگی هوای ۳۵۰ روزه این شهر و ناپایداری حدود ۱۲ هزار هکتار بافت ناپایدار در این شهر در کنار اجحافی که نسبت به برخی از شهروندان به ویژه بانوان، جوانان و سالمندان و معلولان در این شهر صورت می‌گیرد و مشکلات متعدد شهرداری تهران به ویژه بدهی کلان انباشت شده حدود ۷۰ هزار میلیارد تومانی و وصول مطالبات فراوان، زیرساخت‌ها و ناوگان حمل و نقل فرسوده در شهر در کنار ضرورت ایجاد درآمد پایدار در پیگیری تحول امیدآفرین و هوشمندسازی امور نیازمند همبستگی ملی و حاکمیتی و همراهی دولت، مجلس، دستگاه‌های قضایی و نهادهای انقلابی همچون بسیج مردمی، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرائی، نیروهای مسلح، سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات اسلامی، همچنین دانشگاه ها و حوزه‌های علمیه و اندیشکده‌ها و بخش خصوصی دانش بنیان و کارآمد است که به لطف خدا برای اینجانب ارتباط وثیق و مفید و اعتماد متقابلی با این مجموعه‌ها فراهم است.

ارتباطم با مردم قم و علما و مراجع قطع نخواهد شد

وی تصریح کرد: گر چه امروز به ضرورت جابجایی سنگر جهاد، از نمایندگی مردم قم استعفا می‌دهم و از این بابت شرمنده همه این عزیزان بویژه مراجع عظام تقلید و علما هستم، اما به لطف الهی و مدد حضرت فاطمه معصومه (سلام ا… علیها) ارتباطم را با متن مردم قم و طلاب و علما و فضلا و مراجع عظام تقلید حفظ خواهم کرد تا این مسیر فیض را برای خود نگاه دارم. لذا دفتر کنونی‌ام در قم تعطیل نخواهد شد و در صورت حضور در جلسات هیأت دولت، به عنوان عضوی کوچک، مطالبات و نیازهای اساسی مردم عزیز، بصیر و صبور و قدرشناس قم را با مشورت دو نماینده عزیز و دو خادم دیگر آستان اهل‌البیت (علیهم السلام) دنبال خواهم نمود.

رئیس مرکز پژوهش‌های قوه مقننه اظهار کرد: در دیدارهایی که با افراد موثر این استان و مجموعه های فعال انقلابی شهر بویژه آیت الله حسینی بوشهری رئیس جامعه مدرسین حوزه علیمه قم، آیت الله اعرافی مدیرحوزه های علمیه سراسر کشور، آیت الله آشتیانی نماینده ادوار مجلس و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم و فضلای گرانقدر داشتم، همگان به بزرگی و اهمیت تهران و کار در ام القرای جهان اسلام تاکید داشتند. گرچه در فضای رسانه ای عده ای کوشیدند خلاف این واقعیت را تبلیغ نمایند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم بیان کرد: از همکاران عزیزم در مرکز پژوهش‌های مجلس به‌ویژه جوانان متخصص ونخبه فعال در این مجموعه خدمتگزار تشکر می‌کنم و برای قصورها و کاستی‌ها از همه نمایندگان عزیز پوزش می‌طلبم. برنامه‌های تحولی یکسال اخیر که با معاضدت ریاست و هیات رئیسه گرامی مجلس همراه بود، طبعا بدنه دانشمند و خدوم مرکز پژوهش‌ها را با فراز و فرودهایی مواجه ساخت که از تحمل و همراهی شان سپاسگزاری میکنم و برای مدیریت آینده آن، آرزوی توفیق و تکمیل راه طی شده را از خداوند متعال مسألت دارم و خود نیز با همه وجود در خدمت رشد و ارتقاء این مجموعه گرانسنگ و خدمت شایسته به شما همکاران عزیز خواهم بود.

زاکانی ادامه داد: خدمات متقابل مجلس و مجموعه‌های اجرائی در طی همه سال‌های گذشته یک عرف پذیرفته شده و موفق بوده است. هرگاه ضرورتی ایجاب کرده بزرگانی چون مقام معظم رهبری از نمایندگی مجلس به ریاست‌جمهوری رفته‌اند. همچنین مجلس شورای اسلامی تا کنون ده‌ها وزیر موفق به دولت‌های مختلف هدیه کرده و انشاالله تقدیم خواهد کرد.

نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز در جمع ما چندین نماینده با سابقه وزارت حضور دارند از جمله دکتر مصری، دکتر حاج‌بابایی، دکتر نیکزاد، دکتر حسینی، مهندس میرسلیم، دکتر زاهدی، دکتر پزشکیان و دکتر تقی‌پور، که برخی از این عزیزان در میانه خدمت نمایندگی به دعوت رئیس جمهور وقت به دولت رفته‌اند و برخی نیز پس از وزارت، تجربه اجرائی خویش را به پارلمان و خانه ملت آورده‌اند. همچنانکه امروز ریاست مجلس، تجربه گرانسنگ سالها خدمت در شهرداری تهران، ناجا و سپاه را پشتوانه خدمت در سنگر مجلس نموده است. تلقی ناتوانی نمایندگان برای انجام مسئولیتهای اجرائی امری نادرست و نفی همه تجارب گذشته و نادیده گرفتن توانمندی همه نمایندگان به ویژه معرفی دو وزیر فعلی از مجلس است.

رئیس مرکز پژوهش‌های قوه مقننه اظهار کرد: آنچه از نظر شرع و عقل مذموم است تلاش و دست و پا زدن برای کسب مناصب دنیوی چه تقنینی، چه اجرایی و چه قضایی است و فرمایش رهبر فرزانه انقلاب در دیدار مجازی خرداد ۱۴۰۰ با نمایندگان مجلس ناظر بر همین نکته بود که شخص نماینده نباید از همان ابتدا که به مجلس آمده چشم به مناصب بالاتر داشته باشد و خود را برای رسیدن به آن به آب و آتش بزند.

وی گفت: البته هر کس باید به باطن خود رجوع نماید که «بل الانسان علی نفسه بصیر، «زمان فرمایش رهبر انقلاب، بنده کمترین، همراه برادرم دکتر قاضی‌زاده، ۲ نماینده از مجلس شورای اسلامی بودیم که شورای محترم نگهبان صلاحیت و توانمندی اجرایی قرار گرفتن ما در جایگاه خطیر ریاست ‌جمهوری را احراز کرده بود و عملا خروج از مجلس را مجاز شمرده بود.

شخصا داوطلب هیچ کاری نشده ام

زاکانی افزود: خدا را شاهد می‌گیرم که در تمام سالهای عمرم جز برای رفتن به جبهه و دفاع از خاک کشور و ناموس و دین مردم و حضور در عرصه های مختلف سخت مورد نیاز انقلاب اسلامی، شخصا داوطلب هیچ کاری نشده‌ام و برای رسیدن به هیچ جایگاهی پا پیش نگذاشته‌ام و حتی بارها از پذیرش مسئولیت به دلیل وجود افراد بهتر استنکاف کرده‌ام. سال ۱۳۸۲ در بهشتِ بسیج دانشجویی بودم که برای انتخابات مجلس دعوتم کردند و سال نخست مجلس هفتم به عنوان عضو هیأت رئیسه انتخابم کردند؛ اما نمایندگان مجلس در دوره هفتم حتما یادشان هست. جناب آقای نوباوه! یادتان هست که با اراده و تصمیم خود، سال دوم علی رغم اصرار آقای دکتر حداد عادل ریاست مجلس هفتم و موثرین از همه جناح های انقلاب، نامزد هیات رئیسه نشدم و تلاش خود را معطوف به متن مجلس کردم. جناب آقای نبویان! یادتان هست که برای ریاست کمیسیون ویژه برجام مجلس نهم، شخصا دنبال دیگران بودم اما شما و سایر دوستان گفتید که انجام این وظیفه در این کمترین متعین است.

وی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری اخیر همگان دیدند که جز به ترویج ارزشهای انقلاب اسلامی و دفاع از حق و حقوق مردم و مقابله با جریانات غربگرا و ناکارآمد و نفی فساد و تبعیض، کار دیگری را دنبال نکردم و پس از انتخابات نیز با وجود ارتباط نزدیک و علاقه متقابل در هیچ یک از دیدارهایی که با آیت الله رئیسی داشتم، سخنی از داوطلبی برای تصدی کوچکترین مسوولیت در دولت بر زبان نیاوردم و تا قبل از دعوت برخی از اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران نیز به پذیرش مسوولیت شهرداری تهران نیندیشیدم.

وی گفت: در روز انتخابات به صراحت بیان کردم که به عنوان نماینده قم و به عنوان نماینده مجلس و مسئول مرکز پژوهش های مجلس دارای سمت خدمتگزاری هستم اما پس از آن، باتوجه به ضرورت تحول در ام القرای جهان اسلام و ناکارآمدی های دوره اخیر و نیاز به چند اقدام عاجل بویژه در سازماندهی یک اقدام قرارگاهی در مقابله با کرونا و نابسامانی های اجتماعی و توقف نابسامانی های فعلی در حوزه سلامت شهروندان و توجه به عقب افتادگی های کلان شهر تهران در ابعاد مختلف در حوزه زیست محیطی و در ابعاد مختلف کالبدی و روحی و ضرورت توسعه جهش گونه در تحقق الگویی از کلان شهر نمونه اسلامی، پذیرفتم، برنامه تدوین کرده و ارائه دهم که به لطف خدا مورد عنایت اکثریت قاطع اعضای محترم شورای شهر تهران قرار گرفت.

وی گفت: در ابتدا نیز به دلیل ضرورت هماهنگی با روسای قوا و به خدمت گرفتن توان مجموعه های کشور برای حل مشکلات تهران، به دیدار آقایان دکتر قالیباف و آیت الله رئیسی رفتم. جناب آقای قالیباف ابتدا خیرخواهی کرده و پیشنهادات دیگری از جمله تاکید بر حضور در کابینه و کمک به دولت را داشتند اما نهایتا بیان کردند که اگر انتخاب شدم، از هیچ کمکی برای ارایه خدمت در شهر تهران دریغ نخواهند کرد و در همه دیدارهایمان نیز اظهار لطف و برادری نمودند، که از ایشان متشکرم.

وی ادامه داد: جناب آقای رئیسی نیز ضمن اظهار محبت و بیان ترجیح اولیه خود برای حضور اینجانب در کابینه و کمک به دولت، گفتند با اطلاع از مطرح شدن برای شهرداری تهران آنجا را مهم می دانند و چندین بار تاکید کردند صد در صد در پیشبرد خدمت رسانی کمک خواهند کرد؛ علاوه براینکه با تاکید برحضور اینجانب بعنوان شهردار تهران در کابینه در صورت انتخابم ، بیان ویژه ای برای کمک به پایتخت نظام اسلامی داشتند که از ایشان هم بواسطه همه محبت هایشان متشکرم. بنده نیز قول دادم با همه وجود تلاش کنم بار سنگین تهران را از دوش دولت بردارم.

زاکانی افزود: در فصل هفتم قانون اساسی، شوراهای اسلامی شهر و روستا مورد توجه قرار گرفته است که از جمله در اصل یکصدم در کنار همه ابعاد زندگی شهری، امور بهداشتی، آموزشی و رفاهی نیز ذکر شده است که دانش عمومی پزشکی برای نظام سلامت و تامین اجتماعی، یک عرصه کاملا مرتبط با مدیریت شهری تلقی میشود و چنانچه در آیین نامه اجرایی و بخشنامه سال ۹۷ وزارت کشور، بسیاری از رشته های غیرمرتبط آمده اما رشته های پزشکی نیامده است، کم توجهی و غفلت و نقص بخشنامه علیرغم تاکید قانون اساسی در موارد متعددی از ماده ۵۵ قانون شهرداری ها که در خصوص سلامت و ابعاد مختلف آن، نقش شهردار و وظایف شهرداری را برشمرده است درخواست برای تکمیل این بخشنامه امری ضروریست و حتماً غیرقانونی یا امتیاز خاص تلقی نخواهد شد همانگونه که ۳ بار تاکنون بعد از تصویب اولیه در ابتدای سال ۹۷ ترمیم شده است.

وی گفت: همچنین براساس آیین نامه هیات وزیران در ۱۷ آبان ۹۶، شهرداران کلانشهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت جزء مقامات موضوع ماده ۷۱ قانون مدیریت خدمات کشوری محسوب شده که ماده ۵۴ همین قانون، انتصاب این مقامات را بدون الزام به رعایت شرایط تصدی مشاغل، از اختیارات مقامات بالاتر دانسته است که در فقره شهرداری تهران، مقام بالاتر در مرحله انتخاب شهردار، شورای شهر و در مرحله صدور حکم، مقام بالاتر وزیر کشور است. لذا شاید از منظر حقوقی، نیازی به انطباق مدارک تحصیلی و سایر شرایط بخشنامه های موضوع نحوه تعیین شهرداران یا اضافه کردن رشته تحصیلی جدید نباشد که بررسی و ملاحظه این موضوع در نامه ریاست کمیسیون شوراها به وزیر کشور درخواست شده است.

وی افزود: رهبر حکیم اتقلاب فرمودند: «تهران نماد آبادانی، صلاح، سعادت و سبک زندگی در کشور و الگو و خط دهنده برای شهرهای سراسر کشور است». لذا از همه شما نمایندگان مردم شریف ایران مدد می‌طلبم این برادر کوچک خود را یاری نمایید تا با فعالیت جهادی و با محوریت نیروهای خدوم متخصص شهرداری و تکیه بر مردم بویژه نخبگان شهر و با بهره مندی در همه ظرفیت های حاکمیتی و حکومتی و نهادهای انقلابی بتوانیم الگویی از یک کلانشهر مطلوب در جهان اسلام ارائه نماییم که در شأن گام دوم انقلاب اسلامی در مسیر تمدن سازی نوین باشد.

وی گفت: برادری در میان شما و مانند شما بزرگواران هستم که اکنون برای اداره کلانشهر تهران انتخاب شده ام که از همین جا از اعتماد اعضاء محترم شورای شهر تهران تشکر می نمایم. اگر صلاح بدانید آماده خدمتگزاری در سنگری دیگر هستم و آن را مفید به حال انقلاب و مردم می دانم و چنانچه مصلحت ندانید همچنان برادر شما در مجلس شورای اسلامی خواهم بود.

به گزارش همشهری آنلاین ،این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: خدای بزرگ تو شاهدی که در این میدان جز برای رضای تو گام برنداشتم و امروز عرصه جهاد دیگری را پیش روی خود می بینم و با همه وجود طعنه ها و ناسزاها را از سوی بدخواهان انقلاب به جان خریده ام. خدایا چنان کن سرانجام کار / تو خشنود باشی و ما رستگار.به امام (ره) و شهیدان درود می فرستم و تابع نظر جمع همکاران در مجلس شورای اسلامی هستم. هدیه به پیشگاه امام (ره)، شهیدان به ویژه سالار و سرور همه شهیدان امام حسین (ع) و یاران وفادارش.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید