مجارستان با تحریمها علیه ایران مخالفت کرد

    کد خبر :953905
مجارستان با تحریمها علیه ایران مخالفت کرد

سفیر ایران در مجارستان با اشاره به مخالفت سرسختانه مجارستان با سیاست‌های تحریمی علیه ایران از رشد ۵۶ درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در نیمه اول امسال خبر داد.

سید احسان خاندوزی که برای شرکت در سومین کمیسیون مشترک ایران و مجارستان به بوداپست سفر کرده، افزود: تجربه یک سال اخیر نشان داده که تحریم، نمی‌تواند جلوی رشد و توسعه تجارت ایران را بگیرد.وی گفت: سال گذشته کمتر از نصف سطح فعلی نفت صادر می‌کردیم و حجم تجارت خارجی ایران زیر 100 میلیارد دلار بود که تا پایان سال جاری قطعا بالاتر خواهد رفت.

خاندوزی اضافه کرد: در یک سال اخیر اثبات کردیم که تحریم و فشارهای دشمن نمی‌تواند ایران را محصور و منزوی کند هرچند هزینه‌هایی به ما تحمیل کرده است.

وزیر اقتصاد از توان بالای شرکت‌های ایرانی در حوزه دانش بنیان خبر داد که طرف‌های تجاری از شنیدن این سطح از توان شرکت‌های ایرانی تعجب کرده‌اند.

خاندوزی از تاکید دولت سیزدهم بر توسعه تجارت خارجی و سرمایه‌گذاری خارجی سخن گفت و درباره برنامه نشست سوم کمیسیون مشترک ایران و مجارستان هم عنوان کرد: مجارستان در حوزه سیاست خارجی مواضع مستقلی اتخاذ کرده است و مقامات این کشور هم در مذاکرات اخیر بر رفع همه مشکلات و موانع تجارت دو کشور تاکید کرده‌اند.

مجارستان شریک راهبردی ایران در شرق اروپا

در این مراسم، همچنین سفیر جمهوری اسلامی ایران در مجارستان گفت: مجارستان کشوری با اقتصاد متوسط در حوزه شرق اروپا محسوب می‌شود. عارفی با اشاره به مخالفت سرسختانه مجارستان با سیاست‌های تحریمی، به روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و سال آینده را هشتادمین سال ارتقای روابط دو کشور به سطح سفارت خواند.

به گفته وی، حجم تجارت خارجی مجارستان 280 میلیارد دلار است و با کشورهای مختلف جهان روابط اقتصادی دارد.

سفیر ایران از رشد 56 درصدی حجم تجارت خارجی دو کشور در نیمه اول امسال خبر داد. خوراک دام وطیور، کود ، پتروشیمی و ماشین آلات از جمله محصولات مورد مبادله دو کشور است.

در این نشست، تعدادی از تجار ایرانی مقیم مجارستان به بیان دیدگاههای خود درباره نحوه توسعه روابط تجاری دو کشور پرداختند. رفع موانع بانکی و ارائه راهکارهای گمرکی، حمل و نقل و بازاریابی محصولات ایران در مجارستان از جمله مباحثی بود که این فعالان اقتصادی به آن اشاره کردند.

تسنیم

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید