ماکرون: حیات اتحادیه اروپا در خطر است

    کد خبر :542799

رئیس‌جمهور فرانسه با هشدار درباره آینده اتحادیه اروپا، گفت نمی‌تواند نظاره‌گر نابودی این اتحادیه باشد و به همین دلیل در انتخابات پارلمان اروپا نقشی فعال ایفا می‌کند.

به گزارش فارس، «امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه با بیان اینکه حیات اتحادیه اروپا در خطر است، گفت مجبور است در انتخابات پارلمان اروپا نقش‌آفرینی کند.

به نوشته روزنامه «فیگارو»، ماکرون که در جمع خبرنگاران چند روزنامه فرانسوی صحبت می‌کرد، گفت: «من نمی‌توانم فقط نظاره‌گر باشم، بلکه باید در این انتخابات که مهمترین انتخابات اروپایی از سال ۱۹۷۹ است، نقش‌آفرین باشم، چراکه حیات اتحادیه اروپا در معرض خطر است.»

انتخابات پارلمان اروپا روز پنج‌شنبه آغاز می‌شود و احزاب راستگرای ضداتحادیه مصمم هستند سهم خود از کرسی‌ها را بیش از پیش افزایش دهند. همزمان سیاستمداران جریان اصلی به خصوص ماکرون و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان شخصا به میدان آمده و برای احزاب طرفدار اتحادیه اروپا تبلیغ کرده‌اند.

منتقدان ماکرون و مرکل می‌گویند سران دولت‌ها نباید خود را در انتخابات پارلمان اروپا درگیر کنند و باید در انتخابات‌های اتحادیه بی‌طرف باشند.

ماکرون دیروز پس از دیدار با «آنتونیو کوشتا» نخست‌وزیر پرتغال هم خواهان تشکیل «ائتلافی بزرگ از ترقی‌خواهان» شد تا بتوان با «کسانی که به دنبال نابودی اروپا از طریق ملی‌گرایی هستند»، مقابله کرد.

بر اساس نظرسنجی‌های صورت‌گرفته در فرانسه، فهرست مورد حمایت ماکرون، با فهرست راستگرایان افراطی تحت رهبری «مارین لو پن» رقابتی شانه به شانه دارد.

رئیس‌جمهور فرانسه با بیان اینکه مردم این کشور باید حتما در انتخابات شرکت کنند، گفت: «رأی ندادن، به این معنی است که تصمیم گرفته‌ایم به کسانی که می‌خواهند اروپا را نابود کنند، فرصت بدهیم.»

پارلمان اروپا که عمدتا نقشی مشورتی در اتحادیه دارد، از ۷۵۱ کرسی تشکیل شده است. این کرسی‌ها به نسبت جمعیت، میان کشورها تقسیم شده، که بر اساس این تقسیم‌بندی آلمان، فرانسه و انگلستان بیشترین کرسی را به دست آورده‌اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید