ماموریت ویژه داماد ترامپ برای محروم کردن ایران از درآمد 100 میلیون دلاری

    کد خبر :766572
ماموریت ویژه داماد ترامپ برای محروم کردن ایران از درآمد 100 میلیون دلاری

ماموریت گشایش حریم هوایی عربستان و امارات به روی پروازهای قطری و رفع محاصره قطر یکی از دستور کارهای کوشنر در این سفر است.
روزنامه نیویورک تایمز آمریکا از تلاش دولت ترامپ برای محروم کردن ایران از درآمد 100 میلیون دلاری عبور هواپیماهای قطری از حریم هوایی ایران، خبر داده است.

نیویورک تایمز به نقل از مقامات آمریکایی از ماموریت ویژه “جارد کوشنر” داماد ترامپ که دیروز وارد قطر شده، خبر داده است.

بر اساس این گزارش از زمان تحریم قطر از سوی عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین و مصر در ژوئن سال 2017، دولت دوحه برای عبور هواپیماهای خود به حریم هوایی ایران وابسته شده و برآوردها حاکی است ایران سالانه درآمدی بالغ بر 100 میلیون دلار از این راه به دست می‌آورد.

حالا بنا به گزارش نیویورک تایمز دولت ترامپ در واپسین روزهای حضور خود در کاخ سفید در تلاش است با فشار به عربستان سعودی این کشور را به باز کردن حریم هوایی خود به روی هواپیماهای قطری ترغیب کند تا این درآمد را از چنگ ایران درآورد.

جارد کوشنر داماد و مشاور ترامپ دیروز به منطقه سفر کرده و وارد قطر شده است. او قرار است به عربستان سعودی نیز سفر کند.

به نوشته نیویورک تایمز، یکی از دستور کارهای کوشنر در سفر به منطقه قطع این درآمد دولت ایران است که در 3 سال گذشته در چارچوب استراتژی فشار حداکثری و تحریم‌های آمریکا زیر فشارهای اقتصادی شدیدی قرار گرفته است.

دو مقام آمریکایی آگاه به امور دیپلماتیک به نیویورک تایمز گفته‌اند، ماموریت گشایش حریم هوایی عربستان و امارات به روی پروازهای قطری و رفع محاصره قطر یکی از دستور کارهای کوشنر در این سفر است.

عربستان سعودی با قطر اختلافات عدیده‌ای دارد که از جمله آنها روابط قطر با گروه اخوان‌المسلمین، ایران و ترکیه و نیز فعالیت شبکه خبری الجزیره است.

به نوشته نیویورک تایمز هنوز مشخص نیست که نزدیکترین متحد عربستان در منطقه یعنی امارات متحده عربی، چراغ سبزی برای باز کردن حریم هوایی خود به روی قطر داده باشد. یک دیپلمات آگاه به امور به نیویورک تایمز گفته که هیات آمریکایی به رهبری کوشنر در امارات توقف نکرده و این موضوع احتمالا نشانگر تردید در آماده بودن امارات برای برداشتن گامی به منظور آشتی با قطر است.

به نوشته نیویورک تایمز اختلافات 3 سال گذشته بین محور حامی سعودی با دولت قطر تلاش‌های دولت ترامپ برای تشدید انزوای ایران در خاورمیانه و جهان را دچار اخلال کرده و ناخواسته سالانه درآمدی حدود 100 میلیون دلار را به خاطر تحریم هوایی و دریایی قطر نصیب ایران کرده است و حالا دولت ترامپ در واپسین روزهای حضورش در کاخ سفید در تلاش است با آتش دادن عربستان و قطر، این درآمد را از چنگ ایران درآورد.

به گزارش عصرایران، دولت قطر در 3 سال گذشته بارها از ایران به خاطر حمایت از دوحه در جریان محاصره همه‌جانبه دریایی و هوایی از سوی کشورهای همسایه عربی، تقدیر کرده است.

کشورهای عربستان سعودی، امارات ، بحرین و مصر برای دولت قطر شروطی را برای رفع محاصره تعیین کرده‌اند که از جمله آنها پایان دادن به فعالیت شبکه الجزیره و قطع ارتباط با گروه اخوان المسلمین و ایران است. دولت قطر تاکنون در برابر این خواسته‌ها مقاومت کرده است.

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید