جدیدترین اخبار
5 مرداد 1399 ساعت 16:51 سیاسی کد خبر :733958
برای چاپ کلیک کنید

ماجرای راستی آزمایی مدارک بذرپاش / ابهاماتی که از فونت یک نامه شروع شد

ماجرای راستی آزمایی مدارک بذرپاش / ابهاماتی که از فونت یک نامه شروع شد

۴ روز پیش بود که مجلس با ۱۵۸ رأی، مهرداد بذرپاش را به ریاست دیوان محاسبات انتخاب کردحالا اما جمعی از نمایندگان با تشکیک در صحت مدارک در تکاپو افتاده‌اند که رأی اعتمادشان را از او پس بگیرند.

قرار بود فردا دوشنبه 6مرداد ماه مراسم معارفه بذرپاش به‌عنوان رئیس دیوان محاسبات برگزار شود و رسما در این سمت مشغول به‌کار شود، اما هنوز بر مسند ریاست ننشسته، شروع به‌کار او به‌عنوان هشتمین رئیس با گره مواجه شده است؛ گره‌ای که هم رأی مجلس به او را خدشه‌دار کرده و هم اگر تأیید شود، وصله‌ای ناجور بر رزومه سیاسی و اجرایی بذرپاش در آینده خواهد بود.

گفته می‌شود انگیزه بذرپاش برای سکانداری دیوان محاسبات، استفاده از جایگاه نظارتی این نهاد در انتخابات۱۴۰۰ است و او سودای کاندیداتوری در سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری را دارد.

اگر چنین سودایی درسر باشد، جعل مدرک و خلاف‌گویی درباره رزومه مدیریتی اتهامی است که در روزهای اخیر دامن او را گرفته و بازتاب وسیعی در شبکه‌های اجتماعی داشته؛ آنچنان که اذهان عمومی را نسبت به حضور او در رأس دیوان محاسبات که قرار است به تخلفات دستگاه‌های اجرایی رسیدگی کند، حساس کرده است.

‌تردید در داشتن ۲۰سال سابقه مدیریتی برای بذرپاش۴۰ساله، نخستین‌بار توسط احمد توکلی، رئیس هیأت‌مدیره دیده‌بان شفافیت و عدالت ۲۴ساعت پیش از رأی‌گیری مجلس رسما رسانه‌ای شد. او در نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس نوشت: «پذیرش داوطلبی آقای بذرپاش از اساس غیرقانونی است. چراکه تبصره یک ماده۵۱ قانون آیین‌نامه داخلی مجلس می‌گوید که داوطلب باید حداقل ۲۰سال سابقه کار داشته باشد. درحالی‌که سابقه کار نامبرده به ۱۷سال هم نمی‌رسد. وقتی برادرانه به آقای بذرپاش تذکر داده شد که جنابعالی ۲۰سال سابقه کار ندارید و سابقه‌تراشی نیز در ‌شأن شما نیست و مصلحت آن است که داوطلب نشوید تا اعتراضات برانگیخته نشود، گفت که من در سال۱۳۷۸ در تاسیس فلان پژوهشگاه نقش مهمی داشتم‌ و بعدا در بسیج دانشجویی سمت فرماندهی داشتم و… با هیچ منطقی آقای بذرپاش ۲۰سال سابقه پیدا نمی‌کند و کمیته محترم حق نداشت داوطلبی آقای بذرپاش را بپذیرد، بلکه باید سابقه‌تراشی مزبور را رد می‌کرد.»

برخلاف این هشدار توکلی، اما بذرپاش در مصاف با لطف‌الله فروزنده به دفاع از خود پرداخت و در نهایت رأی اکثریت مجلس را برای نشستن بر ریاست دیوان محاسبات به دست آورد. رأی مجلس به او اما مانع توجه رسانه‌ها به رزومه او نشد، درنهایت با دست به‌دست‌شدن مدارک ارائه‌شده توسط بذرپاش برای سال‌های ۸۳-۷۹ در سر برگه پژوهشکده صنعتی شهید رضایی – از زیرمجموعه‌های دانشگاه صنعتی شریف – چنان در شبکه‌های مجازی غوغا به پا کرد که جمعی از فعالان سیاسی جناح راست که خاستگاه سیاسی بذرپاش محسوب می‌شوند، علیه او قد علم کردند.

معترضان معتقد بودند فونت «ایران نستعلیق» که در نامه منتشر شده برای تأیید حضور بذرپاش در مقام معاونت آموزشی پ‍ژوهشکده شهید رضایی در زمان تاریخ صدور نامه وجود نداشته و نامه جعلی است.

نامه‌ای که از سوی الهام اکبری، برای نخستین‌بار در توییتر بارگذاری شد. ‌درپی واکنش‌ها به نامه، عیان شد الهام اکبری و همسرش احمد نادری و محسن دهنوی دیگر نماینده مجلس هر سه عضو این پ‍ژوهشکده هستند.‌ با برجسته‌شدن موضوع در شبکه‌های مجازی، منتقدان و مخالفان بذرپاش به میدان آمدند و خواستار شفاف‌سازی‌ او در این‌باره شدند. شفاف‌سازی‌ای که جلیل محبی، دبیر ستاد امر به معرو ف و نهی از منکر نیز پیشقراول آن شد و در توییتی نوشت: «همه نکاتی که درباره انتصاب آقای دکتر بذرپاش در توییتر گفته شده، از لحاظ حقوقی قابلیت دفاع دارد به‌جز مسئله فونت نامه. اگر واقعا فونت «ایران نستعلیق» در زمان تاریخ صدور نامه وجود نداشته باشد، هیچ جای دفاعی باقی نمی‌ماند.»

درپی توییت او مجتبی توانگر، نماینده تهران که بعد از رأی مجلس به بذرپاش اعلام کرده بود با انتخاب او مخالف بوده، به میدان آمد و نوشت: «موضوع در حال بررسی است. امیدوارم بتوانیم از حیثیت علمی دانشگاه شریف و حیثیت تقنینی مجلس یازدهم دفاع کنیم.»

در نهایت پ‍ژوهشکده وارد میدان شد و در بیانیه‌ای بدون شماره که تا لحظه تنظیم این گزارش روی خروجی سایت رسمی آن قرار نگرفت، تلویحا ادعای بذرپاش را درباره سابقه مدیریتی‌اش در این پ‍ژوهشکده دانشجویی ‌رد کرده و نوشته است که بذرپاش با این مؤسسه صرفا همکاری داشته است.

در این بیانیه آمده است: «هسته تأسیس و آغاز فعالیت‌های این پژوهشکده همچون موارد مشابه، جمع محدودی از دانشجویان علاقه‌مند بوده‌اند که هریک مسئولیت پیشبرد بخشی از امور را برعهده داشته‌اند.

برخی مؤسساتی که مدارک ثبتی آنها در فضای مجازی بعضا مورد استناد قرار گرفته، هویت‌های حقوقی دیگری هستند… درخواست صدور گواهی همکاری یکی از حقوق قطعی افراد است که درصورت تأیید فعالیت هر فرد از سوی مسئولان وقت، پژوهشکده موظف است مطابق اسناد و شواهد موجود، نسبت به صدور آن اقدام کند. در فقره مذکور نیز بنا به درخواست جناب آقای مهرداد بذرپاش جهت صدور گواهی همکاری، مفاد این گواهی در سربرگ فعلی پژوهشکده با توجه به شواهد و تأیید ریاست وقت پژوهشکده، آقای مهندس منصور رحیمی مبنی بر همکاری ایشان از تاریخ ۷۹ تا ۸۲ با امضای ایشان صادر شده و در اختیار آقای بذرپاش قرار گرفته است.»

بذرپاش و داستان هیأت امنای شریف

جدای از شائبه رزومه بذرپاش در پژوهشکده، برخی از نمایندگان معترض حضور او در دیوان معتقدند در بند دیگری از رزومه بذرپاش ادعای قابل تامل و نیازمند بررسی وجود دارد و آن عضویت در هیأت امنای دانشگاه صنعتی شریف است؛ عنوانی که یکی از نمایندگان مجلس درباره آن به همشهری گفت: «تردیدهایی جدی درباره عضویت بذرپاش ۴۰ساله در هیأت امنای دانشگاه شریف وجود دارد و جمعی از نمایندگان برای تأیید یا رد آن مشغول مکاتبه با دانشگاه هستند.»

تردید نمایندگان درباره عضویت بذرپاش در هیأت امنای دانشگاه شریف وقتی جدی می‌شود که اسامی هیأت امنای این دانشگاه را همچون محمدرضا عارف، علی لاریجانی، منصور غلامی، بیژن زنگنه و… مورد توجه قرار دهیم.

مهرداد بذرپاش در دوران دانشجویی ریاست بسیج دانشگاه شریف را بر عهده داشت و در دولت احمدی‌نژاد به مسئولیت‌های بالای دولتی ازجمله معاونت رئیس‌جمهور، مدیریت سایپا و پارس خودرو رسید. او در دوره نهم مجلس نیز نماینده تهران بود و قبل از انتخاب به‌عنوان رئیس دیوان محاسبات، مدیرعاملی ۲شرکت زیرمجموعه ستاد فرمان اجرایی امام را برعهده داشت.

مجلس یازدهم که کمتر از ۳هفته قبل با شعار فسادستیزی اعتبارنامه تاجگردون را رد کرد، حالا در آزمون جدیدی قرار گرفته است. پیش‌تر و در مجلس اصولگرای هفتم جمعی از نمایندگان آن دوره همچون احمد توکلی، الیاس نادران، حسین فدایی و علیرضا زاکانی با عیان‌شدن جعل مدرک دکتری علی کردان، وزیر وقت کشور طرح استیضاح او را به جریان انداختند و به‌خاطر دروغگویی رأی اعتماد مجلس را از او پس گرفتند، از آن جماعت در مجلس یازدهم الیاس نادران و علیرضا زاکانی حضور دارند و توکلی از بیرون مجلس نیز بر اهمیت مقابله با رویه بذرپاش تأکید می‌کند، حال باید دید مجلس یازدهم چه رویکردی در برابر این مسأله اتخاذ می‌کند؟

مجتبی توانگر، نماینده تهران که بعد از رأی مجلس به بذرپاش اعلام کرده بود با انتخاب او مخالف بوده، به میدان آمد و نوشت: «موضوع در حال بررسی است. امیدوارم بتوانیم از حیثیت علمی دانشگاه شریف و حیثیت تقنینی مجلس یازدهم دفاع کنیم.»

روی خط خبر

 • ارزش سهام عدالت در ۲۷ شهریورماه ۱۴۰۰
 • جزئیات جدید از مسمومیت ۴۰ نفر بر اثر نشت گاز کلر در «هفشجان»
 • قیمت روز گوشی موبایل ۱۴۰۰/۰۶/۲۷ / جدول
 • یک کلاهبرداری اینترنتی ۱۶ کشور عربی را هدف قرار داد
 • قیمت جهانی طلا امروز ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
 • با خروج تهران از وضعیت قرمز، دورکاری کارمندان لغو می شود؟
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۶/۲۷
 • وزارت کشور عراق شرایط ورود زائران ایرانی را اعلام کرد
 • فروش بلیت پروازهای اربعین با قیمت مصوب آغاز شد/جدول
 • نرخ سود بین بانکی به ۱۸.۷۴ درصد رسید
 • راه اندازی ارز دیجیتال مختص اروپا
 • صدور پروانه نمایش «گشت ارشاد ۳» توسط وزارت ارشاد
 • افزایش مجدد قیمت کره
 • فرماندار خرمشهر: به زائران اجازه تردد از مرز شلمچه داده نمی‌شود
 • سازمان غذا و داروی آمریکا: مردم عادی به دز سوم واکسن کرونا نیاز ندارند
 • ۳ روستای ایران نامزد دهکده جهانی گردشگری شدند
 • صدور اینترنتی معافیت تحصیلی دانشجویان از مهر ماه
 • ارائه خدمات کتابخانه‌های تهران حضوری شد
 • قیمت سکه، طلا و ارز، شنبه ۲۷ شهریور ۱۴۰۰/ اینفوگرافیک
 • قطعی شبکه اینترنتی وزارت بهداشت توسط مخابرات تهران
 • ثبت‌نام قطعی ۴۲ هزار زائر اربعین تاکنون/فیلم
 • رونمایی فرانسه از نسل جدید قطارهای فوق سریع/ عکس
 • استقرار۶۰۰ دستگاه اتوبوس برای بازگشت زائران اربعین از مرزهای زمینی
 • سامانه ثبت‌نامه افراد فاقد مسکن راه‌اندازی می‌شود
 • ورود دومین کاروان محموله سوختی ایران به لبنان
 • نرخ رسمی ۲۸ ارز کاهش یافت؛ ۲۷شهریور ۱۴۰۰
 • آب در تهران جیره بندی می شود؟
 • ۶ وضعیت رایجی که شما را در معرض خطر سرطان کبد قرار می‌دهد
 • آمریکا بالاخره اعتراف کرد / فرمانده ارتش آمریکا: حمله اشتباه صورت گرفت
 • وعده جدیدآنتونی بلینکن به اسرائیل
 • 16 شهریور- حامد