ماجرای خرید پلاسما از مردم/تامین کمبود خون تهران از ۵ استان

    کد خبر :282001

مدیرکل انتقال خون استان تهران، با اشاره به شیوه های مراکز خصوصی تهیه پلاسما، گفت: رد و بدل شدن پول و کارت هدیه در مراکز خصوصی اخذ پلاسما، توجیه خوبی برای تشویق مردم به اهدای پلاسما نیست.

دکتر سیدمرتضی طباطبایی صبح سه شنبه در نشست خبری به تشریح وضعیت اهدای خون در استان تهران پرداخت و افزود: در سال گذشته یکی از بزرگترین مراکز خون گیری پایتخت در منطقه نارمک، به دلیل مخالفات شهرداری منطقه ۸ با شرایط ساختمانی این مرکز، تعطیل شد و باعث گردید میزان اهدای خون روند نزولی داشته باشد.

وی گفت: تلاش می کنیم امسال با جایگزینی مراکز دیگر، میزان اهدای خون را جبران کنیم، بطوریکه با آماده سازی دو مرکز جامع اهدای خون در منطقه ۴ و ۵ ، روند اهدای خون سیر افزایشی خواهد داشت.

طباطبایی با اشاره به مرکز انتقال خون منطقه ۵ در اتوبان ستاری، افزود: بعد از گذشت یک ماه از بهره برداری این مرکز، شاهد هستیم که روزانه ۲۰۰ نفر مراجعه کننده دارد که بین ۱۵۰ تا ۱۷۰ واحد خون اهدا می شود.

وی، ابراز امیدواری کرد با راه اندازی مراکز جامع انتقال خون، امسال شاهد چالشی در میزان تامین خون مورد نیاز مراکز درمانی استان تهران وجود نداشته باشد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران، بر ضرورت شناسایی مراکز انتقال خون از طریق رسانه ها تاکید و تصریح کرد: برای اینکه مردم با مراکز جدید انتقال خون آشنا شوند، ۶ ماه زمان می برد، در حالی که اطلاع رسانی رسانه ها نقش مهمی در کوتاه شدن این زمان دارد.

وی همچنین از آماده شده مرکز جامع انتقال خون در منطقه یک اتوبان صدر خبر داد و گفت: این مرکز بعد از ماه مبارک رمضان وارد چرخه کار می شود. مرکز دیگری هم در شهر ری آماده است که امیدواریم تا آغاز ماه مبارک رمضان فعال شود تا شاهد حضور مردم برای اهدای خون در ماه رمضان باشیم.

طباطبایی با اعلام اینکه هر کدام از مراکز جدید بین ۳۰ تا ۴۰ تخت دارند و از امکانات استاندارد و مجهز برای اهدای خون برخوردار هستند، افزود: باید از شهرداری تهران و خیرین، برای راه اندازی این مراکز تشکر کرد.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که در سال گذشته ۴۰۰ هزار نفر مراجعه کننده به مراکز انتقال خون استان تهران داشته ایم، تاکید کرد: از این تعداد، ۳۲۰ هزار نفر موفق به اهدای خون شدند که ۵۰ هزار آنان به عنوان اهدای اولی مراجعه کرده بودند.

به گفته طباطبایی، سهم خانم ها در اهدای خون ۱۴ هزار و ۶۰۰ نفر بوده است.

وی افزود: ۴۰ هزار نفر نیز با گروه های خونی منفی داشته ایم که ۱۰ درصد اهداکنندگان را شامل می شود و این آمار خوبی است. چون نیاز به گروه های خونی منفی، از اهمیت بالایی برخوردار است.

طباطبایی ادامه داد: همچنین توانسته ایم از بین اهدا کنندگان مستمر خون، ۵ هزار واحد پلاکت آفرزیس که همان پلاکت فیلتر شده است، تامین کنیم. در حالی که این آمار در سال ۹۵، ۱۰۰۰ واحد پلاکت بود، اما امیدواریم سهم پلاکت آفرزیس به ۴۰ تا ۵۰ درصد برسد.

مدیرکل انتقال خون استان تهران در ارتباط با پلاسمای مورد نیاز برای تهیه داروهای مشتق از پلاسما، گفت: در سال ۹۵ توانسته بودیم ۶۳۶ واحد پلاسما از مراکز خون گیری استان تهیه کنیم که این آمار در سال گذشته به ۵ هزار واحد پلاسم افزایش یافت که رشد ۷۶۴ واحدی تهیه پلاسما را نشان می دهد.

وی با اشاره به اهمیت پلاسما در تولید داروهای بیماران خاص، تاکید کرد: IVIG، فاکتور ۸ و ۹، آلبومین و…، به عنوان داروهای مشتق از پلاسما برای بیماران هموفیلی و…، از اهمیت ویژه ای برخوردار است که بتوانیم این داروها را با پلاسمای ایرانی تهیه کنیم.

طباطبایی با تاکید بر اینکه داروهای مشتق از پلاسما در بسیاری از بیماری های خود ایمنی نقش حیاتی دارند، افزود: مصرف IVIG در جهان به شدت رو به افزایش است و این نیاز در کشور ما هم احساس می شود.

به گزارش مهر، وی با اظهار تاسف از اقدام مراکز خصوصی اخذ پلاسما، گفت: رد و بدل شدن پول و کارت هدیه برای اینکه پلاسمای بیشتری تهیه کنند، شیوه توجیه کننده ای نیست. هر چند، از بابت اینکه داروهای مشتق از پلاسما از پلاسمای ایرانی تهیه می شود.

طباطبایی ادامه داد: بعضا شنیده می شود این مراکز خصوصی تا ۱۰۰ هزار برای هر نفر به عنوان هزینه ایاب و ذهاب می دهند که خوشایند نیست. زیرا، ملاک ما اهدای داوطلبانه خون و پلاسما است.

به گفته وی، هر فرد می تواند در هر هفته دو بار و در طول سال ۲۴ مرتبه پلاسما اهدا کند.

طباطبایی افزود: تشویق منع قانونی ندارد، ولی نباید علت مراجعه مردم به این مراکز شود.

مدیرکل انتقال خون استان تهران، در ادامه به آمار اهدای خون در استان تهران اشاره کرد و گفت: حدود ۲۰۰ هزار واحد گلبول قرمز به همراه ۱۱۵ هزار واحد گلبول قرمز فیلتر شده در سال گذشته بین بیمارستان های استان توزیع شد. ضمن اینکه ۱۰۰ هزار واحد خون از استان های دیگر، تامین گردید.

وی افزود: تامین خون موردن نیاز استان تهران با توجه به حجم مراجعات مردم از سایر استان ها به بیمارستان های استان تهران، بر اساس تفاهمنامه ای با سایر استان ها انجام می شود و ۵ استان مرکزی، قزوین، سمنان، قم و البرز، به عنوان معین در تامین خون تهران تلقی می شوند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید