لیگ برتر ایران امسال سهمیه آسیایی ندارد

  • ورزشی
  • جمعه ۶ اسفند ۱۴۰۰ ۱۰:۳۲
    کد خبر :890891
لیگ برتر ایران امسال سهمیه آسیایی ندارد

با اعلام رسمی AFC، رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در سال ۲۰۲۳ همگام با تقویم فوتبال اروپا برگزار می شود و سهمیه بازیکنان خارجی نیز به ۵+۱ افزایش یافت.

با اعلام وب سایت رسمی کنفدراسیون فوتبال آسیا، مسابقات لیگ قهرمانان آسیا در فصل ۲۰۲۳، به تقویم پاییز – بهار منتقل شده و رقابت ها به صورت فصل ۲۰۲۳-۲۰۲۴ و همگام با تقویم اروپا و کشورهایی نظیر ایران برگزار خواهد شد. بدین ترتیب در رقابت های فعلی لیگ برتر به هیچ تیمی سهمیه آسیایی نخواهد رسید ضمن اینکه تعداد بازیکنان خارجی در فرم جدید لیگ قهرمانان به ۵+۱ نفر افزایش یافت.

در اطلاعیه رسمی وب سایت AFC آمده است: کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا چندین توصیه استراتژیک کلیدی توسط کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا را تایید کرده است که نشان دهنده دوران جدیدی از رشد و موفقیت برای مسابقات باشگاهی AFC است.

ورزش۳ در این خصوص نوشت : اصلاحات مهمی که اصول آن توسط شیخ سلمان بن ابراهیم آل خلیفه، رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا در هشتمین جلسه کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در نوامبر ۲۰۲۱ بیان شد، شاهد انتقال لیگ قهرمانان آسیا و رقابت های AFC کاپ از فصل بهار و پاییز فعلی به تا پاییز تا بهار خواهد بود که هر دو تورنمنت قرار است در سال‌های تقویمی دوگانه از فصل ۲۰۲۳-۲۴ برگزار شود.

این تصمیم که در پی یک مطالعه امکان سنجی جامع و یک مشاوره دقیق و عمیق و تمرین بازخورد با MAS AFC اتخاذ شد، به باشگاه های برتر آسیا این امکان را می دهد که از پنجره های نقل و انتقالات هماهنگ تر، فرصت های بهتر برای جذب بازیکنان و مربیان با کیفیت و هماهنگ با فصول لیگ های سراسر جهان، و توزیع یکنواخت تر مسابقات باشگاهی سالانه برای حفظ تعادل با مسابقات تیم ملی برخوردار شوند.

کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا در تصمیم دیگری که با هدف تقویت کیفیت، رقابت و جایگاه رقابت‌های باشگاهی AFC انجام شد، پیشنهاد افزایش سهمیه بازیکنان خارجی در فهرست انتخابی بازیکنان از سهمیه ۳+۱ موجود به ۵+۱ را تصویب کرد. (پنج بازیکن از هر ملیت و یک بازیکن آسیایی) که از فصل اصلاح شده ۲۰۲۳-۲۴ اجرا می شود. به دنبال حذف سقف ۱+۳ تعداد بازیکنان خارجی مجاز در ثبت نام اولیه، لیست هر تیم نیز از ۳۰ به ۳۵ افزایش یافت.

همچنین کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا با توجه به اخطارها و محرومیت‌ها، پیشنهاد کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا مبنی بر اصلاح قانون محرومیت‌های خودکار را تصویب کرد تا یک بازیکن تنها پس از دریافت سه کارت زرد از بازی بعدی در مسابقات مربوطه محروم شود. (در حال حاضر قانون محرومیت دو کارت زرد است) مدیریت کنفدراسیون فوتبال آسیا قبل از تعیین مراحل بعدی اجرا، روند تحقیق بیشتر در مورد موضوع را آغاز خواهد کرد.

بنابراین برای کشورهایی که در حال حاضر فصل خود را در قالب فصول پاییز – بهار برگزار می کنند، نتایج فصل ۲۰۲۱-۲۲ خود را برای کسب سهمیه در لیگ قهرمانان آسیا و AFC کاپ بعدی در نظر نخواهند گرفت. در عوض تیم ها بر اساس نتایج فصل ۲۰۲۲-۲۳ در این رقابت ها شرکت خواهند کرد.

این بدان معناست که در لیگ بیست و یکم و دوره فعلی لیگ برتر فوتبال ایران و جام حذفی، هیچ سهمیه آسیایی نصیب تیم ها نخواهد شد و برای مشخص شدن نمایندگان ایران در فصل ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ لیگ قهرمانان آسیا، باید در انتظار پایان لیگ بیست و دوم ماند.

طبق اعلام قبلی وب سایت فوتی رنکینگز، ایران در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا فصل ۲۰۲۳ – ۲۰۲۴ دارای سهمیه ۳+۱ است. یعنی ۳ تیم به صورت مستقیم راهی مرحله گروهی می شوند و یک تیم نیز راهی دیدار پلی آف خواهد شد. این ۴ سهمیه در پایان لیگ بیست و دوم و جام حذفی سال بعد مشخص خواهند شد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید