لغو نشست خبری رافائل گروسی پس از سفر ایران

    کد خبر :864265
لغو نشست خبری مدیرکل آژانس پس از سفر ایران

نشست خبری رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که قرار بود پس از بازگشت از سفر ایران با اصحاب رسانه در وین برگزار شود، لغو و به امروز چهارشنبه موکول شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ساعت ۲۱ و ۱۵ دقیقه سه‌شنبه شب به وقت اروپای مرکزی در حساب رسمی توئیتر اعلام کرد که این نشست خبری لغو شده و مدیرکل امروز (چهارشنبه) ساعت ۱۲ و ۳۰ دقیقه به وقت محلی با رسانه‌ها صحبت خواهد کرد.

رافائل گروسی قرار بود در بدو ورود به وین، ساعت ۱۹ و ۳۰ دقیقه به وقت اروپای مرکزی با رسانه‌ها گفت‌ وگو کند اما ساعت ۱۸ و ۴۲ دقیقه اعلام شد که این نشست به ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه موکول شده است. حوالی ساعت ۲۱ برخی خبرنگاران رسانه‌های خارجی از لغو نشست خبری خبر داده تا اینکه موضوع رسما از سوی آژانس اعلام و تائید شد.

تصمیم ناگهانی آژانس در این زمینه دستمایه‌ای برای رسانه‌های همسو با سیاست‌های ضد ایرانی کاخ سفید به راه‌انداخته تا موجی از تبلیغات منفی علیه سفر گروسی به ایران ایجاد کنند. مدیرکل آژانس دوشنبه شب در صدر هیاتی به منظور گفت‌ وگو با مقام‌های کشورمان وارد تهران شد و مورد استقبال بهروز کمالوندی معاون امور بین‌الملل، حقوقی و مجلس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی قرار گرفت. وی روز سه‌شنبه با رئیس سازمان انرژی اتمی و وزیر امور خارجه ایران در تهران دیدار کرد.

گروسی در نشست خبری مشترک با رئیس سازمان انرژی اتمی ایران نتیجه مذاکرات با وی را بسیار فشرده توصیف کرد و گفت: به دنبال آن هستیم تا کارها را تداوم ببخشیم و مناسبات را با این نگاه ادامه دهیم که بتوانیم زمینه‌های مشترکی را پیدا کنیم.

وی بیان داشت: موضوعاتی هست که ما و رئیس سازمان انرژی اتمی درحال بررسی آن هستیم و در همین سفر هدف ما این بود طوری چشم انداز برنامه هسته‌ای را تعریف کنیم که با توجه به تغییرات اقلیمی، به تولید انرژی پاک کمک کند و این انرژی پاک را بتوانیم در اختیار همه بگذاریم. این موضوعی بود که چند وقت پیش در نشست گلاسکو هم به طور مفصل درباره آن صحبت شد.

مدیرکل آژانس همچنین در مصاحبه‌ای در تهران، نتیجه دیدار با مقام‌های ایرانی را بسیار سازنده توصیف کرد و گفت رابطه میان آژانس و ایران دائمی و ادامه‌دار است.

به گزارش ایرنا، هرچند لغو نشست خبری مدیرکل آژانس خواب رسانه‌های مستقر در وین را برهم زده است اما باید این نکته را در نظر داشت که سفر نامبرده به تهران یک سفر عادی و درچارچوب همکاری‌های پادمانی صورت گرفت. همچنین با توجه به برگزاری نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی که از فردا (چهارشنبه) آغاز می‌شود انتظار می‌رود که وی در سخنرانی گشایش اجلاس درباره سفرش به تهران گزارشی را ارائه و سپس طبق برنامه اعلام شده با رسانه‌ها گفت‌ وگو کند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید