قیمت واکسن آنفلوآنزا و زمان توزیع آن اعلام شد

    کد خبر :745840

دکتر سیدحیدر محمدی مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره آخرین وضعیت واردات و توزیع واکسن آنفلوآنزا گفت: باید توجه کرد که سال گذشته ۲۵۰ هزار دوز واکسن را برای گروه‌هایی که تزریق این واکسن برایشان ضروری است مانند افراد مسن، بیماران پیوندی، قلبی ـ تنفسی، زنان باردار و… پیش‌بینی کردیم. این در حالی است که امسال با توجه به شرایط خاص ناشی از کرونا تامین ۲.۵ میلیون دوز واکسن را برای این گروه‌ها در نظر گرفته‌ایم.

توزیع واکسن آنفلوآنزا در شبکه بهداشت از ابتدای مهرماه

محمدی درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر در شبکه بهداشتی توضیح داد: واکسن آنفلوآنزا برای گروه‌های پرخطر و کادر بهداشت و درمان به صورت رایگان در اختیار معاونت بهداشت وزارت بهداشت قرار می‌گیرد و توزیع آن از ابتدای مهر آغاز خواهد شد.

وی افزود: در حوزه تامین واکسن برای سایر افراد هم نسبت به سال گذشته افزایش قابل توجهی داشتیم به طوری که در سال گذشته حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوآنزا مصرف شده بود، اما برای امسال تامین ۱۶ میلیون دوز واکسن را پیش‌بینی کرده‌ایم. البته همان‌طور که بارها اعلام شده تصور می‌کنیم که امسال به دلیل رعایت پروتکل‌های بهداشتی نظیر فاصله‌گذاری اجتماعی، استفاده از ماسک و… احتمال آلودگی به ویروس آنفلوآنزا بسیار کمتر از سال قبل باشد.

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو تاکید کرد: باید توجه کرد که اصلا ضرورتی ندارد همه‌ مردم واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، بلکه اولویت در این زمینه با گروه‌های در معرض خطر مانند افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار، مبتلایان به بیماری‌های زمینه‌ای و نقص ایمنی و… است.

سالمندان؛ اولویت اول توزیع داروخانه‌ای

محمدی درباره زمان توزیع واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها و نحوه عرضه آن به مردم نیز گفت: آنطور که تاکنون برنامه‌ریزی شده، واکسن آنفلوآنزا از ابتدای مهر در داروخانه‌ها برای افراد سالمند بالای ۶۵ سال توزیع می‌شود به طوری که این افراد می‌توانند با ارائه کارت ملی و ثبت کد ملی خود واکسن را دریافت کنند. سپس در فاز بعد محموله‌های بعدی واکسن آنفلوآنزا در داروخانه‌ها توزیع خواهد شد و سایر افراد می‌توانند برای تهیه واکسن به داروخانه‌ها مراجعه و واکسن را با ارائه کارت و کد ملی را دریافت کنند.

وی افزود: در عین حال با توجه به وضعیت شیوع کرونا و ضرورت کاهش رفت و آمد و تجمع مردم در داروخانه‌ها، به شکلی برنامه‌ریزی شده که یکی از اعضای خانواده بتواند با مراجعه به داروخانه و ثبت کد ملی خود و دو نفر دیگر از اعضای خانواده‌اش، تا سقف سه عدد واکسن دریافت کند. در این صورت هم شاهد کاهش تجمع در داروخانه خواهیم بود و هم عرضه واکسن به نحوی است که کمترین امکان سوءاستفاده در این حوزه وجود خواهد داشت.

قیمت واکسن آنفلوآنزا چقدر است؟

مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو با بیان این‌که برای ارائه واکسن سه نوع قیمت داریم، گفت: گروه اول شامل همان دو و نیم میلیون دوز است که به صورت رایگان توزیع می‌شود. گروه دوم سالمندان بالای ۶۵ سال هستند که باید با ثبت کد ملی و احراز هویت واکسن را از داروخانه‌ها با قیمت حدود ۴۲ هزار تومان تهیه کنند. برای کودکان زیر ۵ سال هم واکسن سه ظرفیتی در داروخانه‌ها توزیع می‌شود. بعد از این‌که توزیع واکسن بین این گروه‌ها تمام شد براساس میزان تقاضای موجود سراغ گروه‌های دیگر می‌رویم.

به گزارش ایسنا، به گفته وی، اگر میزان تقاضا بیشتر از آن ۱۶ میلیون دوزی باشد که وارد خواهیم کرد، مجبور می‌شویم با ارز نیمایی وارد کنیم که در این صورت قیمت بیشتری خواهد داشت.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید