قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

    کد خبر :768373
قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی

قیمت نفت روز پنج شنبه تحت تاثیر آغاز واکسیناسیون کووید 19 در انگلیس و تصویب قریب الوقوع یک واکسن در آمریکا و همچنین آتش سوزی یک میدان نفتی در شمال عراق، افزایش یافت.

بهای معاملات نفت برنت ۲۲ سنت معادل ۰.۵ درصد افزایش یافت و به ۴۹ دلار و هشت سنت در هر بشکه رسید. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا ۲۵ سنت معادل ۰.۶ درصد افزایش یافت و به ۴۵ دلار و ۷۷ سنت در هر بشکه رسید. این شاخصها شب گذشته تغییر چندانی نداشتند.

به گفته هووی لی، اقتصاددان بانک OCBC سنگاپور، بازار به دنبال پشت سر گذاشتن یک زمستان دشوار و نگاه خوش بینانه به سال ۲۰۲۱ است.

واکسیناسیون ممکن است بزودی در آمریکا آغاز شود. هیاتی از مشاوران قرار است روز پنج شنبه برای بحث درباره توصیه به سازمان غذا و دارو درباره استفاده اضطراری از واکسن ساخت شرکتهای فایزر و بیو ان تک دیدار کنند.

تحلیلگران گروه بانکی ANZ در یادداشتی نوشتند: واکسن کووید ۱۹ یک نقطه عطف مهم به شمار می رود. یکی از مزایای این واکسن برای بازار نفت، تقویت تقاضاست که از محدودیتهای وضع شده توسط دولتها آسیب دیده است. با این حال پیش از این که بازار نفت بدترین دوران معاصر خود را پایان یافته تلقی کند، موانعی وجود دارد. بسیاری از دولتها در حال حاضر محدودیتها را برای مقابله با گسترش بیماری تشدید کرده اند.

کانادا نخستین واکسن کووید ۱۹ را روز چهارشنبه تایید و اعلام کرد واکسیناسیون هفته آینده آغاز خواهد شد.

عامل دیگری که از افزایش قیمتها پشتیبانی کرد، آتش سوزی در یک میدان نفتی کوچک در شمال عراق در جریان یک حمله تروریستی بود با این حال تولید آن مختل نشد.

تحلیلگران از این که بازار رشد ذخایر نفت آمریکا را نادیده گرفتند، متعجب شدند. آمار رسمی منتشره از سوی اداره اطلاعات انرژی آمریکا نشان داد ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به چهارم دسامبر ۱۵.۲ میلیون بشکه رشد کرده است در حالی که تحلیلگران در نظرسنجی رویترز کاهش ذخایر به میزان ۱.۴ میلیون بشکه را پیش بینی کرده بودند. این افزایش ناشی از کاهش صادرات نفت آمریکا به پایینترین سطح از سال ۲۰۱۸ تاکنون بوده است.

بر اساس گزارش رویترز، اداره اطلاعات انرژی آمریکا سه شنبه هفته جاری پیش بینی رشد تقاضای جهانی برای نفت در سال ۲۰۲۱ را ۱۱۰ هزار بشکه در روز کاهش داد و ۵.۷۸ میلیون بشکه در روز برآورد کرد.

قیمت طلا پس از ریزش سنگین شب گذشته، در معاملات روز پنج شنبه بازار جهانی تغییر چندانی نداشت.

بهای هر اونس طلا برای تحویل فوری ثابت بود و در ۱۸۳۹ دلار و ۵۴ سنت ایستاد. بهای معاملات این بازار روز گذشته ۲.۵ درصد سقوط کرد.

در بازار معاملات آتی آمریکا، هر اونس طلا با ۰.۲ درصد افزایش، ۱۸۷۱ دلار و ۷۰ سنت معامله شد. بهای معاملات این بازار روز چهارشنبه با ۳۶ دلار و ۴۰ سنت معادل ۱.۹ درصد کاهش، در ۱۸۳۸ دلار و ۵۰ سنت بسته شد.

به گفته لاچلان شاو، مدیر تحقیقات کالای بانک ملی استرالیا، طلا با ناامیدی بازار از ناتوانی قانونگذاران آمریکایی برای توافق در خصوص بسته کمک مالی برای صعود به مانع برخورد کرده است.

مجلس نمایندگان آمریکا تمدید تامین مالی دولت فدرال را تصویب کرد و مهلت مذاکره برای به توافق رسیدن در خصوص بسته کمک مالی کرونایی گسترده تر را افزایش داد.

بر اساس گزارش رویترز، تحلیلگران گروه بانکی ANZ با اشاره به سیاست پولی تسهیلی و دلار ضعیفتر آمریکا پیش بینی کردند اونس طلا تا سال ۲۰۲۱ به ۲۱۰۰ دلار می رسد.

در این بین، پس از این که دو نفر پس از تزریق با عوارض منفی روبرو شدند، رگولاتور انگلیس به افرادی که حساسیت دارند درباره استفاده از واکسن کووید ۱۹ فایزر هشدار داد. این مسئله خوش بینی نسبت به عرضه بدون مشکل واکسن را تعدیل کرد.

وانگ تائو، تحلیلگر فنی رویترز پیش بینی کرد اونس طلا ممکن است حمایت در سطح ۱۸۲۸ دلار را مجددا تست کند و اگر این سطح شکسته شود تا سطح ۱۷۹۸ دلار نزول خواهد کرد.

در بازار سایر فلزات ارزشمند، هر اونس نقره برای تحویل فوری با ۰.۴ درصد افزایش، به ۲۴ دلار رسید. هر اونس پلاتین برای تحویل فوری با ۰.۳ درصد افزایش، در ۱۰۰۳ دلار و ۶۷ سنت ایستاد. هر اونس پالادیم برای تحویل فوری با ۰.۶ درصد افزایش، به ۲۲۷۸ دلار و هفت سنت رسید.

ایران جیب

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید