قرنیه مصنوعی مرد نابینا را بینا کرد/ فیلم

  • آرشیو
  • چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۰۸
    کد خبر :778579

مردی ۷۸ ساله و نابینا پس از دریافت نوع جدیدی از ایملپنت قرنیه بینایی خود را بدست آورد.

این قرنیه مصنوعی KPro نام داشته و اولین ایملپنتی است که می‌توان آن را به منظور تعویض قرنیه آسیب دیده یا دفرمه شده بدون نیاز به بافت پیوندی مستقیماً به دیواره چشم پیوند زد. بیمار یاد شده بلافاصله پس از عمل توانست اعضای خانواده‌اش را تشخیص دهد و اعداد روی تابلوی بینایی سنجی را بخواند.

قرنیه لایه‌ای شفاف است که جلوی چشم را پوشانده و از آن محافظت می‌کند. این لایه به دلایل مختلف از جمله بیماری‌هایی مثل سودوفاکی (PBK)، قوز قرنیه و صدمات فیزیکی دچار تخریب یا زخم می‌شود. در حال حاضر قرنیه‌های مصنوعی برای تصحیح بینایی وجود دارند، ولی به خاطر پیچیده بودن عمل جراحی معمولاً آخرین انتخاب به شمار می‌روند.

اما سازنده KPro یعنی شرکت اسرائیلی CorNeat می‌گوید عمل جراحی قرار دادن این ایمپلنت نسبتاً ساده بوده و به کمترین میزان بریدگی و بخیه نیاز دارد. همچنین از مواد بیومتریکی استفاده می‌کند که تکثیر سلولی را تحریک کرده و ایجاد بافت در اطراف ایمپلنت را تسهیل می‌کنند. انیمیشن زیر نحوه قرارگیری آن را درون چشم نشان می‌دهد:

CorNeat می‌گوید پس از جراحی فیبروبلاست‌ها و کلاژن به تدریج قرنیه مصنوعی را در بر می‌گیرند و پس از چند هفته ایمپلنت به طور کامل با چشم بیمار یکی می‌شود. بدین ترتیب قدرت بینایی بهبود پیدا کرده و طول دوره درمان «به شکل استثنایی» کوتاه‌تر می‌شود.

به گزارش دیجیاتو، سازنده اضافه می‌کند که بیش از ده بیمار دیگر برای آزمایش این ایمپلنت تأیید شده‌اند و قرار است آزمایشات ماه جاری میلادی در کانادا، فرانسه، ایالات متحده و هلند انجام شوند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید