جدیدترین اخبار
29 بهمن 1399 ساعت 10:25 آرشیو کد خبر :786047
برای چاپ کلیک کنید

دانستنی‌هایی درباره قرص خوراکی آتورواستاتین

دانستنی‌هایی درباره قرص خوراکی آتورواستاتین

آتورواستاتین به پیشگیری از انباشت کلسترول در سرخرگ ها کمک می کند. گرفتگی سرخرگ ها می تواند جریان خون به قلب و مغز را مسدود کند.

قرص خوراکی آتورواستاتین یک داروی تجویزی است. این دارو با نام تجاری لیپیتور و به شکل ژنریک نیز موجود است. در برخی موارد، داروهای ژنریک ممکن است در تمام اشکال یا قدرت داروی دارای نام تجاری موجود نباشند.

به گزارش عصر ایران، آتورواستاتین برای بهبود سطوح کلسترول در افراد مبتلا به انواع مختلف مشکلات کلسترول استفاده می شود. این دارو برای کاهش خطر حمله قلبی و سکته مغزی کاربرد دارد. از آتورواستاتین همراه با رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش برای تحقق این اهداف استفاده می شود.

آتورواستاتین به پیشگیری از انباشت کلسترول در سرخرگ ها کمک می کند. گرفتگی سرخرگ ها می تواند جریان خون به قلب و مغز را مسدود کند.

آتورواستاتین ممکن است به عنوان بخشی از یک درمان ترکیبی استفاده شود. این بدان معناست که امکان دارد به مصرف آن همراه با داروهای دیگر نیاز باشد. این ممکن است شامل رزین های اسید صفراوی و دیگر داروهای کاهنده کلسترول شود.

چگونه کار می کند

آتورواستاتین به دسته ای از داروها به نام مهارکننده های HMG-CoA ردوکتاز، یا استاتین ها تعلق دارد.

این دارو با کاهش لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد و افزایش لیپوپروتئین با چگالی زیاد (HDL) یا کلسترول خوب کار می کند. آتورواستاتین توانایی بدن برای از بین بردن کلسترول بد از طریق کبد را افزایش می دهد.

عوارض جانبی آتورواستاتین

قرص خوراکی آتورواستاتین موجب خواب آلودگی نمی شود، اما می تواند عوارض جانبی دیگری را به همراه داشته باشد.

عوارض جانبی شایع‌تر

از جمله عوارض جانبی شایع مصرف آتورواستاتین خوراکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– علائم سرماخوردگی، مانند آبریزش بینی، عطسه، و سرفه

– اسهال

– گاز

– سوزش سردل

– مفصل درد

– فراموشی

– سردرگمی

اگر این علائم خفیف باشند، ممکن است طی چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدت علائم بیشتر بوده یا از بین نرفتند، با پزشک خود صحبت کنید.

عوارض جانبی جدی

در صورت مواجهه با عوارض جانبی جدی بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم به گونه ای است که احساس می کنید جان شما در معرض خطر قرار دارد یا فکر می کنید با یک فوریت پزشکی مواجه هستید، با مرکز اورژانس تماس بگیرید. از جمله عوارض جانبی مصرف آتورواستاتین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– مشکلات عضلانی. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

* ضعف، حساسیت به لمس یا درد عضلانی بدون دلیل مشخص

* خستگی

– مشکلات کبد. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

* خستگی یا ضعف

* بی اشتهایی

* درد در قسمت بالای معده

* ادرار تیره رنگ

* زردی پوست یا بخش سفید چشم ها

توجه: این موارد از رایج‌ترین عوارض جانبی مصرف آتورواستاتین ها هستند، اما تضمینی وجود ندارد که شامل تمام عوارض جانبی ممکن برای مصرف این دارو باشد. همواره با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

آتورواستاتین ممکن است با داروهای دیگر تداخل داشته باشد

قرص خوراکی آتورواستاتین می تواند با داروها، ویتامین ها، یا گیاهان دارویی دیگر که مصرف کنید، تداخل ایجاد کند. تداخل به زمانی گفته می شود که ماده ای نحوه کار دارو را تغییر دهد. این می تواند مضر باشد یا از عملکرد درست دارو جلوگیری کند.

برای کمک به پرهیز از تداخلات دارویی، پزشک باید داروهای شما را با دقت مدیریت کند. پزشک خود را از داروها، ویتامین ها یا گیاهان دارویی مصرفی خود آگاه کنید.

از جلمه داروهایی که می توانند با آتورواستاتین تداخل ایجاد کنند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آنتی بیوتیک ها

مصرف آتورواستاتین با برخی آنتی بیوتیک ها خطر مشکلات عضلانی را افزایش می دهد. از جمله این داروها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– کلاریترومایسین

– اریترومایسین

داروهای ضد قارچ

مصرف آتورواستاتین همراه با برخی داروها که برای درمان عفونت های قارچی استفاده می شوند، ممکن است موجب انباشت آتورواستاتین در بدن شود. این شرایط خطر تجزیه عضلانی را افزایش می دهد. در صورت نیاز به مصرف این داروها با هم، پزشک شما ممکن است دوز آتورواستاتین را کاهش دهد. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

– ایتراکونازول

– کتوکونازول

داروهای کاهنده کلسترول

مصرف آتورواستاتین با دیگر داروهای کاهنده کلسترول می تواند خطر مشکلات عضلانی را افزایش دهد. پزشک شما ممکن است دوز این داروها را تغییر دهد یا باید از مصرف آنها با هم خودداری کنید. نمونه هایی از این داروها عبارتند از:

– جم‌فیبروزیل

– داروهای حاوی فیبرات

– نیاسین

ریفامپین

مصرف ریفامپین همراه با آتورواستاتین ممکن است مقدار آتورواستاتین در بدن را کاهش دهد. این می تواند به معنای آن باشد که آتورواستاتین به خوبی کار نکند.

داروهای اچ‌آی‌وی

مصرف آتورواستاتین همراه با برخی داروهای مورد استفاده برای درمان اچ‌آی‌وی ممکن است موجب انباشت آتورواستاتین در بدن شود. این شرایط خطر تجزیه عضلانی را افزایش می دهد. در صورت نیاز به مصرف این داروها با هم، پزشک شما ممکن است دوز آتورواستاتین را کاهش دهد. نمونه هایی از این داروها شامل مهارکننده های پروتئاز عبارتند از:

– داروناویر

– فوس‌امپرناویر

– لوپیناویر

– ریتوناویر

– ساکویناویر

– تیپراناویر

دیگوکسین

مصرف دیگوکسین همراه با آتورواستاتین می تواند مقدار دیگوکسین در خون را به سطوح خطرناکی برساند. در صورت نیاز به مصرف این داروها با هم، پزشک شما بر سطوح آنها نظارت خواهد داشت و در صورت نیاز دوزهای دارو را تغییر می دهد.

قرص های ضد بارداری

مصرف آتورواستاتین همراه با قرص های ضد بارداری ممکن است سطوح هورمون های ضد بارداری خوراکی در خون را افزایش دهد.

کلشی‌سین

مصرف کلشی‌سین با آتورواستاتین خطر تجزیه عضلانی را افزایش می دهد.

سیکلوسپورین

مصرف سیکلوسپورین با آتورواستاتین خطر تجزیه عضلانی را افزایش می دهد. پزشک شما باید از این ترکیب پرهیز کند.

توجه: از آنجایی که داروها می توانند در هر فرد به گونه ای متفاوت تعامل داشته باشند، نمی توان تضمین کرد که اطلاعات ارائه شده در اینجا شامل تمام تداخلات دارویی می شود. همواره با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

هشدارهای آتورواستاتین

این دارو با چندین هشدار همراه است.

هشدار آلرژی

آتورواستاتین می تواند موجب یک واکنش آلرژیک جدی شود. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

– تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو

– دشواری در تنفس

– دشواری در بلع

در صورت مواجهه با این علائم با مرکز اورژانس تماس گرفته یا به نزدیک‌ترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

در صورت تجربه واکنش آلرژیک، دیگر این دارو را مصرف نکنید. مصرف دوباره این دارو می تواند مرگبار باشد.

هشدار تداخلات غذایی

از مصرف میزان زیاد آب گریپ فروت همراه با آتورواستاتین پرهیز کنید. نوشیدن آب گریپ فروت می تواند به انباشت آتورواستاتین در خون منجر شود که خطر تجزیه عضلانی را افزایش می دهد. در مورد بی خطر بودن آب گریپ فروت برای خود با پزشکتان مشورت کنید.

هشدار تعامل با الکل

مصرف نوشیدنی های حاوی الکل همراه با آتورواستاتین می تواند خطر بیماری کبدی را افزایش دهد.

هشدارها برای افراد مبتلا به شرایط سلامت خاص

برای افراد مبتلا به مشکلات کلیوی: ابتلا به مشکلات کلیوی خطر تجزیه عضلانی هنگام مصرف آتورواستاتین را افزایش می دهد. پزشک شما ممکن است نظارتی دقیق بر مشکلات عضلانی داشته باشد.

برای افراد مبتلا به بیماری کبدی: در صورت ابتلا به مشکلات کبدی نباید آتورواستاتین مصرف کنید زیرا این دارو می تواند نتایج آزمایش کبد شما را افزایش دهد. این بدان معناست که امکان دارد با آسیب کبدی مواجه باشید.

برای افراد مبتلا به دیابت: آتورواستاتین ممکن است سطوح قند خون را افزایش دهد. در صورت بروز این شرایط، پزشک شما ممکن است داروهای دیابت شما را تعدیل کند.

هشدارها برای گروه های دیگر

برای زنان باردار: آتورواستاتین نباید هرگز طی دوران بارداری مصرف شود. بی خطر بودن این دارو برای زنان باردار نامشخص است و فواید مشهودی از این دارو طی بارداری وجود ندارد.

اگر حین مصرف این دارو باردار شده اید با پزشک خود تماس بگیرید.

برای زنان شیرده: آتورواستاتین نباید هرگز طی دوران شیردهی به نوزاد توسط مادر مصرف شود.

برای افراد مسن: افرادی که بیش از 65 سال سن دارند در معرض خطر بیشتر تجزیه عضلانی (رابدومیولیز) به واسطه مصرف آتورواستاتین قرار دارند.

برای کودکان: آتورواستاتین نباید توسط کودکانی که کمتر از 10 سال سن دارند، مصرف شود. این دارو برای کودکان در بازه سنی 10 تا 17 سال بی خطر و موثر است.

نحوه مصرف آتورواستاتین

این اطلاعات دوز مصرفی مربوط به قرص خوراکی آتورواستاتین است. دوز مصرفی، شکل دارو، و تعداد دفعات مصرف دارو به موارد زیر بستگی خواهد داشت:

– سن شما

– شرایط تحت درمان

– شدت شرایط

– سایر شرایط پزشکی شما

– چگونگی واکنش شما به دوز نخست

اشکال و قدرت ها

ژنریک: آتورواستاتین

شکل: قرص خوراکی

قدرت ها: 10 میلی گرم، 20 میلی گرم، 40 میلی گرم، و 80 میلی گرم

نام تجاری: لیپیتور

شکل: قرص خوراکی

قدرت ها: 10 میلی گرم، 20 میلی گرم، 40 میلی گرم، و 80 میلی گرم

مقدار مصرف برای پیشگیری از بیماری قلبی

دوز بزرگسالان (18 تا 64 سال)

دوز معمول برای آغاز: 10 تا 20 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.

دوز معمول برای ادامه: 10 تا 80 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.

دوز کودکان (0 تا 17 سال)

آتورواستاتین برای استفاده در کودکان زیر 18 سال به منظور پیشگیری از بیماری قلبی تایید نشده است.

دوز افراد مسن (65 سال به بالا)

کلیه های افراد مسن ممکن است به خوبی گذشته کار نکنند. این می تواند موجب پردازش آرام‌تر دارو توسط بدن شود. در نتیجه، میزان بیشتری از دارو برای مدت زمانی طولانی‌تر در بدن باقی می ماند. این شرایط خطر بروز عوراض جانبی را افزایش می دهد.

پزشک شما ممکن است کاهش دوز یا یک برنامه دارویی متفاوت را آغاز کند. این می تواند از انباشت بیش از حد دارو در بدن جلوگیری کند.

مقدار مصرف برای دیس‌لپیدمی (مشکلات کلسترول)

دوز بزرگسالان (18 تا 64 سال)

دوز معمول برای آغاز: 10 تا 20 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.

دوز معمول برای ادامه: 10 تا 80 میلی گرم یک بار در روز مصرف می شود.

توجه: هنگام درمان هایپرکلسترولمی فامیلی هموزیگوت، دوز دارو 10 تا 80 میلی گرم است که یک بار در روز مصرف می شود.

دوز کودکان (10 تا 17 سال)

در کودکان، آتورواستاتین فقط برای درمان هایپرکلسترولمی فامیلی هموزیگوت استفاده می شود.

دوز معمول برای آغاز: 10 میلی گرم یک بار در روز.

دوز حداکثری: 20 میلی گرم یک بار در روز.

دوز کودکان (0 تا 9 سال)

آتورواستاتین در کودکان زیر 10 سال برای این هدف مورد مطالعه قرار نگرفته است. در این بازه سنی نباید از این دارو برای این هدف استفاده کرد.

دوز افراد مسن (65 سال به بالا)

کلیه های افراد مسن ممکن است به خوبی گذشته کار نکنند. این می تواند موجب پردازش آرام تر دارو توسط بدن شود. در نتیجه، میزان بیشتری از دارو در بدن برای مدت زمانی طولانی تر باقی می ماند. این خطر بروز عوراض جانبی را افزایش می دهد.

پزشک شما ممکن است کاهش دوز یا یک برنامه دارویی متفاوت را آغاز کند. این می تواند از انباشت بیش از حد دارو در بدن جلوگیری کند.

توجه: از آنجایی که داروها می توانند تاثیری متفاوت بر هر فرد داشته باشند، نمی توان تضمین کرد که این فهرست شامل تمام دوزهای ممکن باشد. همواره با پزشک خود در این زمینه مشورت کنید.

طبق دستور مصرف کنید

قرص خوراکی آتورواستاتین برای درمان بلند مدت استفاده می شود. عدم مصرف طبق تجویز پزشک ممکن است با خطراتی همراه باشد.

اگر مصرف دارو را متوقف کرده یا آن را اصلا مصرف نکنید: در شرایطی که مصرف یک رژیم غذایی سالم می تواند گاهی اوقات سطوح کلسترول را بهبود ببخشد، آتورواستاتین می تواند حتی بیشتر کمک کند. اگر این دارو را مصرف نکنید، سطوح کلسترول شما ممکن است از کنترل خارج شود. این ممکن است خطر حمله قلبی یا سکته مغزی را افزایش دهد.

اگر دوزها را جا بیندازید یا دارو را طبق برنامه مصرف نکنید: داروی شما ممکن است به خوبی کار نکند یا کارکرد آن متوقف شود. برای این که آتورواستاتین به خوبی کار کند، مقدار مشخصی از آن باید همواره در بدن وجود داشته باشد.

اگر بیش از حد مصرف کنید: ممکن است با سطوح خطرناک دارو در بدن خود مواجه شوید. امکان تجربه علائم زیر وجود دارد:

– اسهال

– گاز

– سوزش سردل

– مفصل درد

– فراموشی

– سردرگمی

– ضعف، حساسیت به لمس، یا درد عضلانی بدون دلیل مشخص

– بی اشتهایی

– درد در قسمت بالای معده

– ادرار تیره رنگ

– زرد شدن پوست یا بخش سفید چشم ها

اگر فکر می کنید میزان بیش از حد از دارو را مصرف کرده اید، با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم جدی هستند با مرکز اورژانس تماس گرفته یا به نزدیک‌ترین بخش اورژانس مراجعه کنید.

در صورت فراموشی یک دوز چه باید کرد: به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اما اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک شده اید، فقط یک دوز را مصرف کنید. برای جبران دوز فراموش شده میزان داروی مصرفی خود را در دوز بعدی افزایش ندهید. این کار می تواند به عوارض جانبی خطرناک منجر شود.

ملاحضات مهم برای مصرف آتورواستاتین

در صورت تجویز قرص خوراکی آتورواستاتین برای شما این ملاحظات را مد نظر داشته باشید.

عمومی

قرص را برش ندهید یا خرد نکنید.

نگهداری

آتورواستاتین را در دمای اتاق بین 20 تا 25 درجه سلسیوس نگهداری کنید. این دارو را از دماهای بالا دور نگه دارید.

این دارو را در محیط مرطوب مانند حمام نگهداری نکنید.

نطارت بالینی

زمانی که با آتورواستاتین درمان می شوید، پزشک شما سطوح کلسترول و عملکرد کبد شما را زیر نظر خواهد داشت. این از طریق آزمایش های خون انجام می شود.

رژیم غذایی

پزشک شما ممکن است دنبال کردن یک رژیم غذایی کم چربی و کم کلسترول را هنگام استفاده از این دارو توصیه کند.

Ad

روی خط خبر

 • شکایت اهل سنت از روحانی در دیوان عالی کشور
 • سخنگوی وزارت خارجه: در “وین” پیشرفت‌هایی حاصل شده است
 • فراخوان مشمولان اعزامی پایه خدمتی اردیبهشت ماه۱۴۰۰
 • رقابت «گورکن» در بیست و سومین جشنواره‌ فیلم مریلند آمریکا
 • یونان نخستین گام برای پذیرش گردشگران را برداشت
 • قیمت روز خودرو در ۳۰ فروردین
 • آخرین وضعیت تردد در راههای اصلی کشور
 • جزئیاتی از فروش ارزان خودروهای ایرانی در کشورهای عربی
 • جزئیات قیمت رسمی انواع ارز/افزایش نرخ پوند و یورو
 • قیمت جهانی نفت امروز ۱۴۰۰/۰۱/۳۰
 • به پلاک ماشینتان ماسک نزنید/ جریمه مخدوش کردن پلاک چیست؟
 • استیضاح”نمکی” در مجلس کلید خورد
 • شرط وزارت بهداشت برای واردات واکسن کرونا با ارز نیمایی
 • توضیح سخنگوی سپاه درباره شهادت سردار حجازی
 • ارزهای دیجیتالی سرخ شدند!
 • پرداخت نوبت پنجم وام ضروری بازنشستگان کشوری ۳۱ فروردین
 • استقبال ترامپ از تصمیم بایدن برای خروج نظامیان آمریکایی از افغانستان
 • بازداشت ۳ مقام دیگر در عربستان به اتهام فساد مالی
 • مخالفت کمیسیون انرژی مجلس با طرح تشکیل شورای عالی آب
 • پایگاه هوایی بلد عراق هدف حملات راکتی قرار گرفت
 • فدراسیون پزشکی ورزشی خواستار مقابله با فعالیت باشگاه‌های ورزشی متخلف شد
 • جانشین فرمانده نیروی قدس سپاه به لقاء الله پیوست
 • کابینه امنیتی رژیم صهیونیستی جلسه ای با موضوع ایران تشکیل می دهد
 • حسن شریفی سرپرست بخش روابط عمومی فدراسیون فوتبال شد
 • بازنشستگان مقابل ادارات و سازمان های تامین اجتماعی تجمع کردند
 • عربستان خبر مذاکرات با ایران را تکذیب کرد
 • کل انرژی دیتاسنترهای فیسبوک را انرژی تجدیدپذیر تامین می کنند
 • نویسنده «نون خ» به کرونا مبتلا شد
 • وام ودیعه مسکن امسال به چه کسانی پرداخت می‌شود؟/ احتمال افزایش وام
 • کد رهگیری برای معاملات مسکن اجباری است
 • Ad