قتل سیاه‌پوست ۲۰ ساله به دست پلیس آمریکا نزدیک قتلگاه فلوید/ عکس وفیلم

    کد خبر :801034
قتل سیاه‌پوست ۲۰ ساله به دست پلیس آمریکا نزدیک قتلگاه فلوید/ عکس وفیلم

بعد از آن که روز یکشنبه پلیس آمریکا با شلیک به راننده ۲۰ ساله یک خودرو باعث تصادف و مرگ او در فاصله ۱۶ کیلومتری محل قتل «جورج فلوید» شد، معترضان به خیابان‌های این منطقه آمدند و با پلیس درگیر شدند.

روز یکشنبه بعد از آن که پلیس آمریکا با یک شلیک مرگبار در فاصله ۱۶ کیلومتری شهر مینیاپولیس در ایالت مینه‌سوتا، محل قتل «جورج فلوید»، یک مرد سیاه‌پوست ۲۰ ساله را به قتل رساند، بار دیگر خیابان‌ها به صحنه اعتراضات ضد خشونت و نژادپرستی پلیس تبدیل شد.

به گزارش دانشجو، در پی این حادثه، ده‌ها معترض که به وضوح خشمگین و ناراحت بودند با در دست داشتن بنری که روی آن نوشته شده بود «عدالت برای جورج فلوید» با پلیس ضد شورش درگیر شدند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، یک مامور پلیس مردی را در خودروی خود در حومه شهر بروکلین سنتر هدف شلیک گلوله قرار داد. بستگان این مرد سیاه‌پوست که برای شناسایی وی در محل حادثه حاضر شدند گفتند که نام وی «دونته رایت» بوده و ۲۰ سال داشته است.

پلیس بروکلین سنتر در بیانیه‌ای اعلام کرد ماموران خودروی رایت را به دلیل تخلف رانندگی ساعت دو بعدازظهر به وقت محلی متوقف می‌کنند و متوجه می‌شوند که حکم بازداشت وی صادر شده بوده است. به ادعای آن‌ها، وقتی پلیس تلاش می‌کند وی را بازداشت کند، او به داخل خودروی خود بازمی‌گردد.

طبق اعلام پلیس، یک مامور به او که در حال حرکت بوده تیراندازی می‌کند و او چند بلوک دیگر رانندگی می‌کند و بعد با خودرویی دیگر تصادف می‌کند و در دم جان خود را از دست می‌دهد.

به گفته پلیس، دوربین لباس دو مامور پلیسی که در جریان این حادثه نقش داشتند، در زمان حادثه فعال بوده است.

در پی این حادثه، «تیم والز» فرماندار ایالت مینه‌سوتا اعلام کرد اوضاع را تحت نظر دارد.

او در توییتی نوشت: همانطور که ایالت ما در سوگ زندگی یک مرد سیاه‌پوست دیگر که توسط پلیس گرفته شده نشسته، برای خانواده دونته رایت دعا می‌کنیم.

طبق گزارش‌ها، با فرا رسیدن شب، چند صد معترض اطراف اداره پلیس حومه که صد‌ها مامور پلیس با لباس ضد شورش از آن محافظت می‌کردند، جمع شدند. پلیس به سمت جمعیت معترضان نارنجک گیج کننده و گاز اشک‌آور شلیک کرد. برخی از معترضان هم به دو خودوروی پلیس حمله کردند و به سمت آن‌ها سنگ پرتاب کردند و روی آن‌ها پریدند.

یکی از شاهدان به رویترز گفت پلیس به سمت معترضان گلوله پلاستکی شلیک کرد که دستکم دو نفر مورد اصابت قرار گرفتند و یکی از آن‌ها از ناحیه سر دچار خونریزی شد.

در حال حاضر به دلیل برگزاری جلسات محاکمه «درک شووین» مامور پلیسی که با روش فشار بر گردن، فلوید ۴۶ ساله را در همین ایالت به قتل رساند، تنش‌ها در این منطقه به شدت بالاست. امروز (دوشنبه) این جلسات وارد هفته سوم می‌شود.

از اوایل خرداد ماه و پس از اقدام پلیس مینیاپولیس به قتل جورج فلوید شهروند ۴۶ ساله سیاهپوست از طریق فشردن زانو بر روی گردنش به مدت حدود ۹ دقیقه، اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس آمریکا و تبعیض‌های نژادپرستانه از شهر مینیاپولیس آغاز شد و به دیگر شهر‌های آمریکا و حتی کشور‌های دیگر سرایت کرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید