فوران شدید آتشفشان تال (تصاویر)

    کد خبر :673598

مرکز آتشفشان و لرزه‌نگاری فیلیپین سطح هشدار را از سه به چهار افزایش داده و نسبت به احتمال وقوع “سونامی آتشفشانی” هشدار دادند که ممکن است به دلیل سرازیر شدن گدازه‌ها و آوار پس از فوران به آب‌های اطراف این کوه آتشفشانی فشار وارد شده و موج‌هایی شکل بگیرد.

فوران های آتشفشانی از کول تال در ۷۰ کیلومتری جنوب پایتخت فیلیپین که از روز گذشته آغاز شده، سبب شد تا مانیل روز دوشنبه در شرایط اضطراری فرو رود و فرودگاه بین المللی و بسیاری از مراکز اداری و آموزشی این شهر تعطیل شود.

گزارش رسانه های حاکی از به جریان افتادن کیلومترها گدازه قرمز داغ روز دوشنبه پس از فوران ناگهانی خاکستر و بخار که باعث شد روستاییان و مردم محلی مجبور به فرار شوند ، فرودگاه مانیل، و سایر بخش های آموزشی و اداری این شهر را به تعطیلی کشاند.

ابرهای ناشی از دود و خاکستر فعالیت کوه آتشفشان تال در صدها کیلومتر اطراف آن روان شده و ستون های دود و خاکستر آتشفشانی به پایتخت شلوغ فیلیپین رسیده است. از این رو مقام های محلی فرودگاه اصلی این کشور را تعطیل کردند که در اثر آن تاکنون بیش از ۲۴۰ پرواز بین المللی و داخلی لغو شده است.

اداره حمل و نقل هوایی غیرنظامی فیلیپین نیز گفت که یک فرودگاه جایگزین در شمال مانیل در بندر آزاد کلارک باز است اما اگر تهدیدات سقوط پروازها تشدید شود، مقامات این فرودگاه را نیز تعطیل می کنند.

سازمان بلایای طبیعی فیلیپین گزارش داد که تاکنون حدود ۸ هزار روستایی در مناطق بیتانگا و کاویت در اطراف مانیل به حداقل ۳۸ مرکز تخلیه نگهداری موقت منتقل شده اند، اما انتظار دارند این تعداد افزایش یابد زیرا صدها هزار نفر از ساکنان محلی در معرض این حادثه طبیعی قرار گرفته اند. مرکز آتشفشان و لرزه‌نگاری فیلیپین تاکنون از میزان خسارات و تلفات انسانی احتمالی دراین زمینه گزارشی منتشر نشده است.

به گزارش فرارو،مرکز آتشفشان و لرزه‌نگاری فیلیپین سطح هشدار را از سه به چهار افزایش داده و نسبت به احتمال وقوع سونامی آتشفشانی هشدار دادند که ممکن است به دلیل سرازیر شدن گدازه‌ها و آوار پس از فوران به آب‌های اطراف این کوه آتشفشانی فشار وارد شده و موج‌هایی شکل بگیرد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید