فوت زن باردار در مشهد به علت کرونا/ نوزاد زنده ماند

  • حوادث
  • چهارشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۹ ۱۲:۳۶
    کد خبر :762543
فوت زن باردار در مشهد به علت کرونا/ نوزاد زنده ماند

رئیس مرکز بهداشت بردسکن گفت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۶۱۸ مادرباردار شناسایی و مراقبت های ویژه از این افراد در دستورکار کارشناسان مرکز بهداشت قرار گرفته است.

حسین امامیان در گفت و گو با ایلنا گفت: از این تعداد مادر باردار ۱۸۲ نفر آنها مشکوک به کرونا بوده‌اند که از این تعداد تست ۳۷ نفر آنها مثبت قطعی بوده است که خوشبختانه با اقدامات درمانی انجام شده اکثرا در قرنطینه خانگی بسر می برند و تنها ۱۲ نفر تحت درمان هستند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه سلامت و حفظ جان مادران باردار از اهمیت خاصی برخوردار است، به همین دلیل تمام تلاش خود را بر حفظ سلامتی آنها به کار گرفته‌ایم.

وی مطرح کرد: چون ابتلای مادر باردار به کرونا می‌تواند عوارضی را بر روی جنین داشته باشد، باید به‌ محض مشاهده علائم کرونا از جمله احساس تنگی نفس، درد قفسه سینه، تب و لرز فورا به بیمارستان مراجعه کنند تا هرچه زودتر تحت درمان قرار گیرد.

امامیان استفاده از ماسک و تعویض مرتب آن، شست و شوی دست‌ها قبل و بعد از دور انداختن دستکش و ماسک، برقراری تبادل جریان هوا در منزل، در دسترس بودن مواد غذایی و سایر ملزومات در منزل، پرهیز از حضور در اجتماعات و… را از مواردی دانست که باید رعایت شود.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۶۸ نفر بر اثر ابتلا به کرونا در بردسکن بستری هستند و همچنان شهرستان در وضعیت حاد و قرمز قرار دارد.

معاون بهداشتی شبکه بهداشت و درمان بردسکن افزود: به رغم افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا و هشدارهایی که مدام داده می‎شود اما هنوز آنگونه که باید دستورالعمل های بهداشتی در شهرستان رعایت نمی‌شود که می‌طلبد نظارت‌ها بیشتر شوند.

وی همچنین از فوت مادر باردار بردسکنی بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داد و گفت: این مادر باردار که هفته ۳۴ بارداری‌اش و زایمان دومش بوده، ششم آبان ماه، پس از مراجعه به مراکز درمانی به خاطر افت سطح اکسیژن و درگیر شدن ریه بلافاصله در بیمارستان بستری می‌شود.

وی اظهارداشت: چون نوزاد باید سزارین می‌شد و از سویی در شهرستان ICU نداشتیم و از سوی دیگر وی به مراقبت‌های ویژه نیاز داشت که نهایتا طی هماهنگی‌های به عمل آمده به مشهد اعزام شد.

وی بیان کرد: اگر چه سطح هوشیاری این مادر باردار در مشهد خوب و هوشیار بوده اما پس از سزارین در هشتم آبان ماه با افت سطح اکسیژن مواجه می‌شود که متأسفانه به رغم تلاش‌های کادر پزشکی فوت می‌کند.

وی با بیان اینکه در حال حاضر حال نوزاد مساعد بوده و به خاطر نارس بودن در دستگاه نگهداری می‌شود و فرزند اول این مادر بردسکنی نیز ۵ ساله است.

وی گفت: به جز مورد اخیر تاکنون مادر باردار و نوزاد و یا کودکی در شهرستان نداشتیم که بر اثر ویروس کرونا فوت کرده باشد، چون مادران باردار نیاز به پیگیری‌های بیشتر و مراقبت‌های ویژه دارند اکثر آنها به مناطق مجهزتر مانند مشهد اعزام می‌شوند.

رئیس مرکز بهداشت بردسکن افزود: از اسفندماه تاکنون که بحث شیوع ویروس کرونا را در شهرستان داشتیم تاکنون از ۲ هزار و ۳۰۰ نفر نمونه آزمایش گرفته شده است که تست بیش از هزار و ۳۰۰ نفر آنها مثبت بوده است.

امامیان اظهار کرد: متاسفانه طی یک ماه اخیر بیش از ۹۰ درصد تست های گرفته شده از بیماران مشکوک مثبت بوده است و به طور متوسط از هر ۱۰ نفر، ۸ مورد آن مثبت و مبتلا به کرونا شده اند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید