فقدان جهان پهلوان تختی از نیم‌قرن گذشت

فقدان جهان پهلوان تختی از نیم‌قرن گذشت

مراسم گرامیداشت پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی روز دوشنبه ۱۷ دی ماه برگزار می‌شود.

به گزارش مهر، مراسم پنجاه و یکمین سالگرد درگذشت جهان پهلوان غلامرضا تختی از ساعت ۹ تا ۱۲ روز دوشنبه ۱۷ دی ماه و در ابن بابویه شهر ری بر سر مزار وی برگزار می‌شود. فدراسیون کشتی و روابط عمومی‌ستاد برگزاری مراسم جهان پهلوان تختی از تمامی‌علاقمندان به آن پهلوان دعوت کرده تا در این مراسم شرکت کنند.

بخشی از زندگینامه و افتخارات جهان پهلوان تختی به شرح زیر است:

غلامرضا تختی در پنجم شهریور سال ۱۳۰۹ درخانواده‌ای مذهبی و متوسط در محله خانی آباد تهران بدنیا آمد رجب خان پدر تختی غیر از وی دو پسر و دو دختر داشت که همه آنها بزرگتر از رضا بودند. تختی از۲۰سالگی کشتی را در باشگاه پولاد زیرنظر حبیب اله بلور آغاز کرد. وی در رقابتهای قهرمانی کشور طی سالهای ۱۳۲۹ تا ۱۳۳۸در وزنهای ۶-۷-۸ هشت بار قهرمان کشور شد.

غلامرضا همچنین سه بار پهلوان ایران و در اولین حضور خود در تیم ملی در رقابتهای جهانی ۱۹۵۱ هلسینکی دروزن ۷۹ کیلوگرم صاحب مدال نقره شد. وی در اولین حضور خود در المپیک در رقابت‌‌‌های ۱۹۵۲ هلسینکی با شکست مقابل کوریدزه از شوروی صاحب مدال نقره شد.

افتخارات پهلوان بزرگ کشتی ایران در رقابتهای جهانی ۱۹۵۹ و ۱۹۶۱ و ۱۹۶۲ تهران، یوکوهاما و تولیدو با کسب دو مدال طلا و یک مدال نقره ادامه یافت. تختی در رقابتهای المپیک ۱۹۵۶و۱۹۶۰ ملبورن و رم صاحب ۱مدال طلا و۱مدال نقره و در بازیهای آسیایی ۱۹۵۸ توکیو صاحب مدال طلا شد.

تختی آخرین بار در رقابت‌‌‌های جهانی ۱۹۶۶ تولیدو دوبنده تیم ملی را به تن کرد و اولین کشتی گیر ایرانی است که موفق شد در سه وزن صاحب مدال شود. وی همچنین پر افتخار ترین کشتی گیر تاریخ کشتی ایران در المپیک است.

وایکینگ پالم سوئدی، عادل آتان ترک، بوریس کولایف روس، پیتر بیلر امریکایی، دیتریش آلمانی، ویحزیستیوک روس، عصمت آتلی ترک، حسن کنگور ترک، الکساندر مدوید بلاروس و احمد آئیک ترک مهمترین رقیبان تختی در ۱۴ سال حضور وی در عرصه بین الملی بودند.تختی در لیست بهترین‌های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد و در رقابتهای جهانی۲۰۰۷ باکو نیز از وی به عنوان یکی از مشاهیر کشتی دنیا تجلیل شد.

تختی در آبان ماه ۱۳۴۵زندگی مشترک خود را آغاز کرد و بابک تنها یادگار تختی است.وی سرانجام در روز ۱۷دی ماه سال ۱۳۴۶در حالیکه بابک ۴ماهه بود در هتل آتلانتیک سابق درگذشت. غلامرضا تبلور آرزوهای یک ملت بود او سمبل تاریخ ماست. مردی که درمیان مردم زیست و از میان مردم رفت و پیکرش در ابن بابویه شهر ری آرام گرفت.