فعالیت اینستاگرام در کشور منوط به دریافت مجوز شود

    کد خبر :669918

اینستاگرام در اقدامی عجیب دست به حذف پست‌های مربوط به شهادت سردار قاسم سلیمانی زده است. شبکه اجتماعی فیسبوک مالک پلتفرم اینستاگرام در توجیه این اقدام خود رعایت قوانین تحریم آمریکا علیه ایران را عنوان کرده، اما کارشناسان معتقدند فعالیت هر پلتفرمی در سرزمین مجازی کشورها باید مطابق با قوانین آن‌ها باشد، ضمن اینکه بسیار پیش‌تر وزارت ارتباطات باید این پلتفرم را مجبور به تهیه مجوز بر اساس قوانین ما می‌کرد.

 

در پی شهادت سردار سلیمانی به دلیل جایگاه والا و محبویت کم نظیر وی در بین مسئولان و مردم، پست‌های تسلیت که عمدتا حاوی تصاویر سردار بودند به شکل وسیعی در پلتفرم اینستاگرام به اشتراک گذاشته شد. هنوز چند ساعتی نگذشته بود که اینستاگرام در اقدامی عجیب دست به حذف پست‌های مربوط به شهادت سردار قاسم سلیمانی زد.

 

شبکه اجتماعی فیسبوک مالک پلتفرم اینستاگرام در توجیه این اقدام خود رعایت قوانین تحریم آمریکا علیه ایران را عنوان کرده است. در پاسخ سخنگوی فیسبوک به یکی از رسانه‌های خارجی آمده است:

 

“ما مطابق مقررات وضع شده در ارتباط با تحریم‌های آمریکا اقدام می‌کنیم که شامل تحریم سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و فرماندهان آن هم می شود”.

 

اما کارشناسان معتقدند فعالیت هر پلتفرمی در سرزمین مجازی کشورها باید مطابق با قوانین آن‌ها باشد، ضمن اینکه بسیار پیش‌تر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات باید این پلتفرم‌های خارجی را مجبور به تهیه مجوز بر اساس قوانین حاکم می‌کرد.

 

فعالیت پلتفرم‌های خارجی مانند داخلی‌ها باید منطبق با قوانین جمهوری اسلامی ایران، قانون تجارت الکترونیک و قانون حمایت از حقوق مصرف کننده باشد. علاوه بر آن رعایت حق آزادی بیان و حریم خصوصی از قوانینی است که در همه جای دنیا در سطح بین‌المللی پذیرفته شده، قوانینی که پلتفرم اینستاگرام در خصوص پیام‌های تسلیت شهادت سردار سلیمانی رعایت نشده است.

 

رسانه‌های خارجی تا زمانی بر آزادی بیان پایبندند که منافعشان تامین شود

 

در همین ارتباط رسول جلیلی، عضو شورای عالی فضای مجازی، در گفت‌وگو با ایلنا، اقدام اینستاگرام را دور از شعارهای اصلی رسانه‌های غربی دانست.

 

وی با تاکید بر اینکه حق آزادی بیان و رعایت حریم خصوصی تنها یک شعار از سوی رسانه‌های خارجی است، افزود: اقدام پلتفرم اینستاگرام زشت، وقیحانه و مغایر با قوانین پذیرفته شده بین‌المللی در ارتباط با حق آزادی بیان و رعایت حریم خصوصی است.

 

به گفته جلیلی؛ رسانه‌های خارجی تا زمانی بر قوانین بدیهی بین‌المللی پایبند هستند که منافعشان تامین شود، در صورت مغایرت با منافعشان با هر بهانه‌ای پا بر قوانین بین‌المللی می‌گذارند.

 

وی یادآوری شد: همه کاربران باید بدانند اینستاگرام متعلق به کشوری است که اکنون با ایران دشمن است، بدون شک دشمن همانطور که از جنگ افزار بر علیه ایران استفاده می‌کنند از امکاناتی که در فضای مجازی در اختیار دارد نیز علیه کشور ما استفاده خواهد کرد.

 

جلیلی با اشاره به نحوه ترور سردار سلیمانی با پهپاد، اظهار کرد: پلتفرم اینستاگرام نیز ابزاری در دست دشمن است، چطور انتظار می‌رود که دشمن در استفاده از این ابزار خود بر خلاف استفاده از پهپاد عمل کند؟

 

وی پهپادی که سردار سلیمانی را هدف قرار داد و اینستاگرام را بازوهای دشمن بر علیه ایران توصیف کرد.

 

جلیلی در پاسخ به این پرسش که آیا دستگاه‌های ذی‌ربط مانند وزارت ارتباطات می‌توانند در سطح بین‌المللی به اقدام اینستاگرام واکشن نشان داده و معترض به عدم رعایت حق آزادی بیان یا نقض حریم خصوصی مردم ایران شوند، گفت: واکنش از طریق مجامع بین‌المللی امکان بروز و ظهور نخواهد داشت، تنها اقدام ممکن تحریم اینستاگرام توسط ما است.

 

وی ادامه داد: این تحریم در حد دولت و وزارت ارتباطات انجام می‌شود.

 

این عضو شورای عالی فضای مجازی با تاکید بر اینکه پلتفرم‌های خارجی نصف پهنای باند اینترنتی ما را اشغال کرده‌اند، افزود: در زمانی که پلتفرم‌های خارجی نصف پهنای باند اینترنتی ما را اشغال کرده‌اند باید قوانین کشور ما را مورد احترام قرار دهند.

 

جلیلی اظهار کرد: وزارت ارتباطات باید پیش‌تر نسبت به فعالیت اینستاگرام در چهارچوب قوانین کشور ما اقدام می‌کرد این پلتفرم را مجبور به دریافت مجوز برای فعالیت در کشور می‌کرد.

 

وی تاکید کرد: هر پلتفرم خارجی باید با دریافت مجوز و رعایت قوانین ما امکان فعالیت در سرزمین فضای مجازی ما را پیدا کند.

 

اقدام اینستاگرام برای حذف پست‌های مربوط به شهادت سردار قاسم سلیمانی به عنوان یک شخصیت برجسته کشوری و مورد اقبال مردم، مغایرت آشکار با آزادی بیان و رعایت حریم خصوصی است. این پلتفرم و تمامی پلتفرم‌های مشابه خارجی تا زمانی که مجبور به دریافت مجوز فعالیت در فضای مجازی کشور نشوند به هر بهانه‌ای می‌توانند پا بر روی ابتدای‌ترین قوانین بین‌المللی در فضای رسانه‌ای بگذارند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید