فروش سی دی و افزایش مجدد محبوبیت آن

    کد خبر :895657

به تازگی گزارشی توسط انجمن صنعت ضبط آمریکا (RIAA) منتشر شده شده که نشان می‌دهد پس از دو دهه و برای اولین بار فروش سی دی در آمریکا افزایش بی‌سابقه‌ای را در سال 2021 میلادی تجربه کرده است.

«بازتاب»؛ مهتاب جهاندار_بر اساس این گزارش فروش محموله‌های سی‌دی از 31.6 میلیون در سال 2020 به 46.6 میلیون در سال 2021 رسیده و درآمد حاصل از این فروش از 483.2 میلیون دلار به 584.2 میلیون دلار افزایش یافت. داده‌های اعلامی توسط RIAA گزارش مشابهی را از MRC Data که در اوایل سال جاری میلادی منتشر شد، تأیید می‌کند.

البته فروش سی‌دی هنوز با اوج خود در سال 2000 فاصله بسیاری دارد و در آن زمان که تقریباً یک میلیارد سی‌دی در آمریکا به فروش رسید. برخی گزارش‌ها حاکی از آن است که افزایش فروش سی‌دی یکی دیگر از عناصر کلیدی تجدید حیات در موسیقی فیزیکی است. از سوی دیگر هم فروش Vinyl (گرامافون) بیش از 15 سال است که به طور پیوسته در حال افزایش بوده و در سال 2021 به 39.7 میلیون قطعه در آمریکا رسیده و بیش از یک میلیارد دلار درآمد داشته است.

این بدان معنی است که رسانه‌های فیزیکی اولین افزایش فروش خوب خود را از سال 1996 تجربه کردند و اکنون در حال رکود هستند. در ادامه این گزارش آمده که در سال 2021 رسانه‌های پولی دیجیتال با 8.6 میلیارد دلار درآمد حدود 57.2 درصد از درآمدها را به خود اختصاص داده و این در حالی که جریان‌های تبلیغاتی 1.8 میلیارد دلار درآمد داشتند. در همین حال، فروش سی‌دی و آلبوم وینیل هم کمتر از 11 درصد درآمدها را تشکیل می‌دادند.

البته باید منتظر ماند و دید که آیا روند تجدید حیات دنیای سی‌دی‌‌‌‌ها با اتمام محدودیت‌های ناشی از ویروس کرونا ادامه می‌یابد یا خیر. شاید بتوان سی‌دی‌ها از ابزاری برای گوش دادن به موسیقی در خانه دانست  اما سی‌دی پلیرها مدت‌هاست که منقرض شده‌اند.

البته نباید از ذکر این نکته غافل شد که وینیل صدایی متمایز در مقایسه با موسیقی دیجیتال ارائه می‌دهد و در مقابل تفاوتی میان سی‌دی‌های حاوی موسیقی دیجیتال با سرویس‌های موسیقی اشتراکی وجود ندارد.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید