عملکرد کشورها در برابر کرونا/ نیوزلند و ویتنام در صدر، قعرنشینی ایران و آمریکا

    کد خبر :781078

به صورت کلی کشورهای با جمعیت کمتر، جوامع منسجم و نهادهای توانمند مزیت‌های نسبی در برابر بحران جهانی همه‌گیری کرونا داشته‌اند.

نیوزیلند، ویتنام و تایوان به عنوان سه کشور برتر جهان در مهار و مدیریت کرونا شناخته شده‌اند.

موسسه تحقیقاتی “لووی” در این شاخص، عملکرد بیش از 100 کشور در مدیریت بیماری همه‌گیر کرونا را مورد بررسی قرار داده و بریتانیا و آمریکا در رده‌های آخر آن قرار دارند. ایران در رتبه 95 این رده بندی و یک پله پائین تر از آمریکا قرار گرفته است.

به گزارش عصرایران، موسسه “لووی” استرالیا در یک مطالعه تحقیقاتی و طولانی مدت موسوم به “شاخص عملکرد کووید” موفقیت کشورها در مدیریت و کنترل کرونا را رتبه بندی کرده است. چین به دلیل کمبود اطلاعات و داده‌ها در این رده بندی قرار نداده است.

براساس داده‌های موجود تا 9 ژانویه سال 2021، عملکرد بیش از 98 کشور برای مدیریت و مهار کرونا در 36 هفته مورد بررسی قرار گرفته است.

کشورهای تایلند، قبرس، رواندا، ایسلند، استرالیا، لاتویا و سریلانکا نبه دلیل گزارش شمار کمتری از مرگ و میرهای ناشی از کرونا (به نسبت جمعیت) در رده‌های سوم تا هفتم مدیریت و مهار موفقیتآمیز کرونا قرار دارند.

عبادت‌کنندگان ماسک زده در اولین روز از جشنواره یک ماهه “ارواح گرسنه” برای برگزاری مراسم دعا وارد معبدی در “هانوی” ویتنام می‌شوند- ویتنام یکی از کشورهای موفق در مدیریت و مهار کرونا است/عکس: رویترز

موسسه “لووی” سیدنی که پایه گذار این تحقیق است، در این باره اعلام کرد: آمار روزانه مبتلایان، تعداد مبتلایان به ازای هر یک میلیون نفر، شمار جان‌باختگان تائید شده، شمار جان‌باختگان تائید شده به ازای هر یک میلیون نفر، شمار موارد تائید شده در آزمایش ‌ها و شمار تست‌های تائید شده به ازای هر هزار نفر به صورت متوسط در طول دوران این تحقیق، در هر 14 روز مورد بررسی قرار گرفته است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که تعداد مبتلایان کرونا در جهان از 100 میلیون گذشته و بیش از 2 میلیون نفر جان باخته‌اند.

آمریکا با شناسایی بیش از 25 میلیون مبتلا در رتبه 94 این لیست قرار گرفته و هند با بیش از 11 میلیون مبتلا در جایگاه 86 آن قرار دارد. بریتانیا نیز با بیشترین میزان مرگ و میر در اروپا، رتبه 66 این جدول را به خود اختصاص داده است.

این شاخص نشان داد که کشورهای آسیا و اقیانوسیه در مهار همه گیری موفق تر بوده‌اند و اروپا و آمریکا با گسترش سریع کووید-19 تحت فشار قرار گرفته‌اند.

رتبه موفقترین کشورهای جهان در مدیریت و مهار شیوع کرونا براساس تحلیل و داده‌های موسسه تحقیقاتی “لووی” استرالیا نیوزیلند، ویتنام، تایوان و تایلند در رده برترین ها قرار دارند

ناموفق ترین کشورهای جهان در مدیریت و مهار شیوع کرونا براساس تحلیل و داده‌های موسسه تحقیقاتی “لووی” استرالیا آمریکا، ایران، کلمبیا، مکزیک و آمریکا در جایگاه انتهایی این جدول قرار گرفته‌اند

موسسه “لووی” در تحلیل خود افزود: سطح توسعه اقتصادی یا اختلاف در سیستم‌های سیاسی بین کشورها کمتر از آنچه فرض یا تبلیغ می‌شود، بر نتایج مهار کرونا تاثیر داشته است.

این موسسه اعلام کرد: به صورت کلی کشورهای با جمعیت کمتر، جوامع منسجم و نهادهای توانمند مزیت‌های نسبی بیشتری در برابر بحران جهانی همه‌گیری داشته‌اند.

ویتنام که از آزمایش هدفمند تست کرونا و یک قرنطینه متمرکز برای مهار همه‌گیری استفاده کرده در روز پنجشنبه از شناسایی اولین مبتلای داخلی پس از 55 روز خبر داد.

ویروس کرونا با چه سرعتی در جهان رشد می کند؟

 

 

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید