علت افزایش قیمت حج امسال/تفاوت ۵ میلیونی کاروان ها

    کد خبر :313195

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: اختلاف قیمت میان کاروان ها امسال پنج میلیون تومان است که از ۱۳ و نیم میلیون تا ۱۸ و نیم میلیون متغییر است و تنها دلیل آن قیمت متفاوت هتل است.

به گزارش مهر، حمید محمدی در همایش آموزشی توجیهی زائران حج تمتع ۹۷ با بیان اینکه هم کشور عربستان و هم ایران موضوع حج را از تعاملات سیاسی جدا کردند، گفت: تمامی جنبه‌های امنیتی و خدماتی حج ۹۷ بررسی و تامین شده است و نباید با جوسازی‌های رسانه‌ای حج را تحت‌الشعاع روابط سیاسی قرار داد.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه حج در کشوری با قوانین متفاوت برگزار می شود،گفت: مدیران کاروانها باید در ایران با برگزاری جلسات توجیهی مسائل را برای حجاج شرح دهند تا در کشور مقصد با مشکل روبه‌رو نشوند.مدیران کاروان در کنار توضیح مناسک حج به زائران‌، حجاج را نسبت به فضا و اهمیت و زوایای مختلف حج آگاه سازند.

وی اظهار کرد: سازمان و همه زیرمجموعه آن باید بدور از ایجاد دلسردی و اضطراب، داوطلبان حضور در سرزمین وحی را با روابط سیاسی ایران و عربستان آگاه کنند.

رئیس سازمان حج و زیارت در خصوص اختلاف قیمت کاروانها، گفت: گرانی قیمت سفر حج و تفاوت قیمت‌ها باید در درون کشور برای مردم تشریح شود تا در زمان برگزاری مناسک حج مشکلی ایجاد نشود. یکی از دلایل افزایش قیمت حج امسال، اعمال پنج درصدی ارزش افزوده توسط کشور عربستان بر حج تمتع است که در گذشته نبود.دیگر عامل افزایش حج تمتع سال ۹۷، اختلاف نرخ ارز است که از سه هزار و ۲۰۰ تومان سال گذشته امسال با نرخ سه هزار و ۹۰۰ تعیین شد.

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: دولت و به تبع آن بانک مرکزی همکاری خوبی با سازمان حج و زیارت برای تامین و توزیع ارز برای حجاج داشته است.

محمدی اعلام کرد: اختلاف قیمت میان کاروانها امسال پنج میلیون تومان است که از ۱۳ و نیم میلیون تا ۱۸ و نیم میلیون متغییر است و تنها دلیل آن قیمت متفاوت هتل است. با این حال ۶۰ درصد از هزینه حج مربوط به مسکن و هتل است‌. دلیل تفاوت قیمت هتل نیز در تفاوت سطح خدمات و ویژگی هتل‌ها است.

وی با تاکید بر اینکه طول مدت حضور حجاج برای حج تمتع تاثیری بر قیمت سفر ندارد،گفت: سفر حج ۳۰ روز است و اوقات بیش از این به دلیل برنامه‌های پروازی است.در حال حاضر میانگین سنی ۷۵ درصد از زائران حج تمتع امسال حدود ۵۰ سال است و اغلب آنان قشر روستایی و زحمت‌کش هستند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید