جدیدترین اخبار
13 مهر 1400 ساعت 14:44 تیتر یک کد خبر :850631
برای چاپ کلیک کنید

عقب نشینی الهام علی اف از اقدامات ضد ایرانی با یک دروغ؛ چرا رئیس جمهور آذربایجان در پی انکار حضور اسرائیل در منطقه است؟

عقب نشینی الهام علی اف از اقدامات ضد ایرانی با یک دروغ؛ چرا رئیس جمهور آذربایجان در پی انکار حضور اسرائیل در منطقه است؟

رزمایش بزرگ و تهدیدآمیز ارتش جمهوری اسلامی‌ایران در شمال غرب کشور، حالا با واکنش نسبتاً تند «الهام علی اف»، رئیس جمهور آذربایجان رو به رو شده است. علی اف درحالی حضور سرویس‌‌‌های امنیتی اسرائیل در مجاورت با ایران را تکذیب می‌کند که مقامات ایرانی به همین دلیل هشدارهایی جدی به همسایه شمال غربی خود مخابره کرده اند.

«بازتاب»؛ آرش خداپرست- در چند هفته اخیر شاهد این بودیم که تنش‌ها میان ایران و جمهوری آذربایجان به اوج خود رسید و مقامات کشورمان با تدارک یک رزمایش نظامی‌نسبت به آنچه که در مرزهای شمال غربی کشور در حال رخ دادن است، واکنش نشان دادند.

همه این تنش و درگیری‌ها پس از آنی آغاز شد که مسئولان آذربایجانی اقدام به اذیت و آزار رانندگان ایرانی کردند که از طریق خاک ارمنستان عازم اروپای شرقی بودند و در همین راستا چند راننده ایرانی را نیز بازداشت کردند.

این اذیت و آزار به نوعی پیامد جنگ سال گذشته قره باغ است که به دنبال آن جمهوری آذربایجان بنا دارد تحت حمایت‌‌‌های اسرائیل و ترکیه مرز زمینی ایران با ارمنستان را قطع کرده و به این وسیله ضمن اتصال منطقه نخجوان به خاک اصلی کشورشان، همچنین بستر اتصال ترکیه از طریق زمینی به آذربایجان و آسیای مرکزی را فراهم کند.

این تغییر و تحولات جغرافیایی درحالی در دستور کار مقامات آذربایجانی قرار گرفته که جمهوری اسلامی‌ایران به شدت در برابر آن واکنش نشان داده و هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی در مرزهای مجاور با کشور را خط قرمز و مغایر با منافع ملی خود توصیف کرده است.

البته جمهوری اسلامی‌ایران علاوه بر این مهم نسبت به حضور و  دخالت‌‌‌های امنیتی و نظامی‌اسرائیل در مرزهای شمال غربی کشور نیز حساس است و در رزمایش اخیر نیز در این رابطه هشدارهای لازم را به مقامات آذربایجانی داد.

این هشدارها در حالی مطرح شد که الهام علی‌اف، رییس جمهوری آذربایجان روز دوشنبه ۱۲ مهر در سفر خود به شهر مرزی جبرئیل در بخش شمالی رود ارس به سخنان اخیر مقام‌های ایرانی درباره حضور اسرائیل در این کشور واکنش نشان داد و آنرا اتهاماتی “بی‌أساس” دانست که “بی پاسخ نخواهد ماند.”

الهام علی‌اف در همین رابطه خواهان ارائه شواهد از سوی جمهوری اسلامی‌شد و گفت: “متاسفانه، مقامات رسمی‌اتهامات بی اساس را علیه ما مطرح کردند. گویا، آذربایجان اسرائیل را به این مناطق آورده است.”

او پرسید مقام‌های ایران “اسرائیل را اینجا کجا دیدند؟! اینجا یک نفر هم زندگی نمی‌کند. اینجا هیچ ساختمانی وجود ندارد.” رییس جمهوری آذربایجان تاکید کرد که این کشور خود تصمیم می‌گیرد که با کدام کشور ارتباط برقرار کرند و “هیچ کس اجازه ندارد در امور داخلی ما دخالت کند.

صحبت‌‌‌های علی اف در مورد لزوم عدم دخالت ایران در امور داخلی جمهوری آذربایجان در حالی مطرح می‌شود که می‌دانیم این دولت مدت هاست تحت تأثیر حمایت‌‌‌های آمریکا و اسرائیل به صورت پیوسته در حال حمایت و تغذیه تجزیه طلبان در ایران است.

از سویی نیز رئیس جمهور آذربایجان در حالی موضع مقامات ایرانی در مورد حضور اسرائیل در مرزهای شمال غربی را رد می‌کند که مصادیق و مستندات فراوانی به لحاظ تاریخی در این باره وجود دارد و این مهم اساساً غیرقابل انکار است.

مثلاً در شهریورماه 1393 یک پهباد که به سمت سایت غنی سازی نطنز در مرکز ایران در حال حرکت بود توسط سامانه‌‌‌های پدافند سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌ردیابی و منهدم شد.

بررسی‌‌‌های تخصصی در این باره نشان می‌داد که این پهباد اسرائیلی از خاک آذربایجان بلند شده و به سمت مرکز ایران حرکت کرده بود.

 در همین رابطه در آن زمان منابع امنیتی اعلام کردند: پهپاد «هرمس» که در تاریخ یک شهریور (۲۳ اوت) پس از طی ۳۰۰ کیلومتر مسافت هوایی توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی‌سرنگون شد به سوی تاسیسات غنی سازی نطنز در مرکز ایران در حرکت بود.

این منابع افزودند: افشای محل پرواز این پهپاد اسرائیلی حاکی از نقش باکو در ماموریت جاسوسی رژیم اسرائیل است.

این پهپاد جاسوسی رادارگریز پیش از رسیدن به مقصد خود توسط یک موشک زمین به هوا هدف گرفته شد.

جدا از این مروری بر مواضع و سخنرانی‌‌‌های خود مسئولان آذربایجانی نیز به خوبی نشان می‌دهد که آذربایجانی‌ها در حوزه نظامی‌و امنیتی ارتباط بسیار تنگاتنگی با اسرائیل برقرار کرده اند و در جنگ با ارمنستان در مناقشه قره باغ نیز این حمایت‌ها بهره بردند.

به طور مثال در این باره 29 مهرماه سال گذشته «حکمت حاجی‌یف»، معاون رئیس جمهوری آذربایجان در مصاحبه‌ای که با شبکه خبری والا انجام داد با اشاره به اینکه ارتش کشورش در جنگ با ارمنستان از پهپادهای اسرائیلی به ویژه پهپادهای انتحاری استفاده می‌کند اذعان می‌دارد: «نیروهای آذربایجان وابستگی بسیاری به پهپادهایی دارند که از اسرئیل دریافت می‌کنند. این پهپادها نه تنها برای بمباران بلکه برای جمع‌آوری اطلاعات نیز به کار می‌رود و برجسته ترین آنها پهپاد “کامی‌کازه” است که در اوایل ماه جاری مورد استفاده قرار گرفت. مهندسان و سازندگان اسرائیلی که این پهپادها را طراحی و تولید کرده‌اند، شایسته قدردانی هستند».

صرف نظر از این دو مصادیق پژوهش‌‌‌های دانشگاهی نیز نشان می‌دهد که اسرائیل با اهدافی نظیر مقابله با نفوذ جمهوری اسلامی‌ایران در منطقه، گسترش فضای امنیتی برای خود، تسهیل مهاجرت یهودیان به آذربایجان و استفاده از ساکنان مهدوی منطقه برای مقاصد امنیتی، تلاش در جهت مقابله با اسلام گرایی در منطقه و… از سال 1948 در این منطقه حضور پر رنگی دارد و نیز دولت جمهوری آذربایجان نیز برای تحقق اهدافی نظیر ایجاد ارتباط صمیمی‌با آمریکا، استفاده از کمک‌‌‌های اقتصادی و امنیتی اسرائیل، استفاده از لابی یهود در مقابل لابی ارمنی در آمریکا، مبارزه با اسلام گرایی به شدت به اسرائیل وابسته شده است.

مستند به موارد اشاره شده اکنون مرزهای شمال غربی ایران به ویژه خاک جمهوری آذربایجان بدون شک به محلی برای فعالیت‌‌‌های ضد ایرانی اسرائیل بدل شده است و در چنین شرایطی تکذیب‌‌‌های الهام علی اف آن هم در مقام کلام نمی‌تواند راهکار مناسبی برای رهایی از تهدیدهای جمهوری اسلامی‌ایران باشد.

به دیگر سخن رئیس جمهور آذربایجان باید در مقام عمل و شفاف هرگونه اقدام ضد ایرانی علیه منافع جمهوری اسلامی‌ایران چه در خاک ایران و چه در خاک خود را متوقف کرده و برای رسیدن به ثبات در روابط با ایران باید رویه‌‌‌های کنونی را کنار بگذارد.

احمدی

“این تغییر و تحولات جغرافیایی درحالی در دستور کار مقامات آذربایجانی قرار گرفته که جمهوری اسلامی‌ایران به شدت در برابر آن واکنش نشان داده و هرگونه تغییر ژئوپلیتیکی در مرزهای مجاور با کشور را خط قرمز و مغایر با منافع ملی خود توصیف کرده است”
سلام خدمتتان عرض شودپس ازجنگ دوم قره باغ وآزادسازی سرزمینهای اشغالی آذربایجان پس ازسی سال ازارمنستان ،توافق صلح درروسیه بین ج آذربایجان وارمنستان امضا شده وبراساس آن توافق قرارشده جمهوری آذربایجان یک دالان(راه ارتباطی)ازمرکزقره باغ به ارمنستان جهت ترددارمنیان ساکن درقره باغ بدهدودرمقابل ارمنستان یک دالان جهت ارتباط نخجوان به باکوبه جمهوری آذربایجان بدهد(البته این دالان اززمان شوروی درکناررودارس بوده ولی بعدازجنگ 1992توسط ارمنستان بسته شده)بنظرمن هیچگونه تغییرژئوپلیتیکی درمنطقه صورت نخواهدگرفت .اگه بغیرازاین است لطفا بفرماییدتامن آگاه شوم .ممنون

روی خط خبر

 • سقف کارت اعتباری مرابحه به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش یافت
 • شخصیتتان را از روی طول انگشتانتان بشناسید/فیلم
 • وضعیت سبد سهام عدالت در ۲۵ مهر ماه
 • واکنش سازمان برنامه به پیش‌بینی دلار ۲۸۴ هزار تومانی
 • حملات سایبری به بیمارستان‌های رژیم صهیونیستی
 • درخواست ریاض از تهران برای میانجی‌گری با انصارالله یمن
 • امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه فراهم شد
 • هرج‌ومرج اطلاعاتی در سامانه املاک
 • ادعای جدید وکلای آرمان درباره زنده بودن غزاله
 • جشنواره تئاتر فجر برای پوستر فراخوان داد
 • ایرانی‌ها قربانی تحریم‌های رمزارزی آمریکا
 • ادعای جدید نخست وزیر رژیم صهیونیستی علیه ایران
 • کارگردان سینمای دفاع مقدس درگذشت
 • خیز امارات و ترکیه‌ برای تقویت همکاری‌های اقتصادی
 • مقام ارشد اتحادیه اروپا: فکر می‌کنم مذاکرات با ایران به بن‌بست رسیده‌ است
 • هجوم دزدان دریایی به نفتکش ایرانی
 • جریمه افرادی که هنگام رانندگی لایو می‌گذارند چقدر است؟
 • بعد از خوردن غذای سنگین این ۴ مورد را حتما رعایت کنید
 • رئیسی: رسانه ملی پل ارتباط بین مسئولان و مردم باشد
 • رئیس پلیس کشور: بازداشت خانم جوان توسط پلیس امنیت ربطی به حجاب نداشت
 • نکات مهم درباره تغییر اسم در شناسنامه
 • ویروس نیپا همه گیری دیگری که بشر را تهدید می‌کند
 • واکنش انگلیس به ادامه بازداشت نازنین زاغری
 • علائم مشترک سل و کرونا چیست؟
 • ادعای اسراییل درباره ایجاد پایگاهی برای جاسوسی از فعالیت‌های هسته‌ای ایران
 • رئیس‌جمهور دوشنبه شب با مردم سخن می‌گوید
 • شهردار تهران راهی بیمارستان شد
 • بایدن به زودی تحت معاینات پزشکی قرار می‌گیرد
 • قیمت سکه و طلا امروز یکشنبه ۱۴۰۰/۷/۲۵
 • آخرین وضعیت تردد در پایتخت
 • 11 مهر