عقب‌نشینی 2 هزار واحدی شاخص بورس تهران

    کد خبر :766425
عقب‌نشینی 2 هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران امروز پس از نوسان فراوان با کاهش 2679 واحد روبه‌رو شد، در حالی که ارزش معاملات بورس و فرابورس به بیش از 31 هزار و 299 میلیارد تومان رسید.

بورس اوراق بهادار تهران گرچه امروز با نوسان شاخص کل همراه بود، به گونه‌ای که از ابتدای بازار با افت و خیز و بعد از آن نوسان مجدد و در نهایت با کاهش 2هزار و 679 واحد به پایان رسید و در نقطه یک میلیون و 470 هزار و 987 واحد ایستاد.

در عین حال ارزش معاملات امروز دو بازار بورس و فرابورس به رقم بسیار مهم 31 هزار و 299 میلیارد تومان رسید.

بر اساس گفته مقامات بورس معمولا 10 درصد از ارزش معاملات پول جدید است که وارد بازار می‌شود، بنابر این امروز بیش از 3 هزار و 129 میلیارد تومان پول جدید وارد دو بازار بورس و فرابورس ایران شده است که اکنون نوبت شرکت‌ها برای جمع‌آوری نقدینگی تازه‌وارد به بازار و تزریق به خط تولیدشان است.

امروز شاخص کل بورس با معیار هم وزن با افزایش 3 هزار و 303 واحد به رقم 423 هزار و 189 واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از 5 میلیون و 822 هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران در بورس تهران بیش از 14.5 میلیارد ورق سهام حق‌تقدم و سایر اوراق مالی در قالب 2.3 میلیون فقره معامله و به ارزش 15 هزار و 832 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از 15 هزار و 467 میلیارد تومان رسید را هم در نظر بگیرم امروز ظرف 4 ساعت و نیم فعالیت بازار بورس و فرابورس بیش از 31.2 هزار میلیارد تومان معامله صورت گرفته است.

امروز برخی شاخص‌های بورس قرمز و برخی سبز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت در معیار وزنی ـ ارزشی فقط 0.18 درصد کاهش یافتند اما شاخص کل بورس با معیار هموزن و شاخص قیمت سهام با معیار هم‌وزن هر کدام 0.79 درصد رشد کردند.

امروز همچنین شاخص آزاد شناور 0.7 درصد کاهش یافت، شاخص آزاد شناور 0.58درصد افت کرد، اما شاخص بازار دوم بورس 0.34درصد رشد کرد و با توجه به اینکه معاملات کلان و عمده در بازار دوم صورت می‌گیرد و نیز با عنایت به ارزش معاملات بورس و فرابورس می‌توان نتیجه گرفت شرکت‌ها و افراد حقوقی و نیز افراد حقیقی حرفه‌ای با توجه به ارزنده بودن بسیاری از سهام موجود بازار و همچنین رکود در بازارهای موازی مانند طلا و ارز به سمت خرید سهام ارزنده روی آورده‌اند.

امروز شاخص‌های هلدینگ تاپیکو و مخابرات ایران و نیز بانک پارسیان به ترتیب بیشترین اثر تقویتی در شاخص بورس را داشتند و در سوی دیگر نمادهای بانک ملت،‌گل‌گهر، پالایش نفت اصفهان و پالایش نفت تهران به ترتیب بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

امروز نمادهای پر بیننده در بورس شامل شستا، بانک تجارت، ایران‌خودرو، پالایش نفت اصفهان، گسترش و سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو،‌فولاد مبارکه و پالایش نفت تهران بوده‌اند.

در بازار فرابورس ایران هم امروز در پایان معاملات شاخص کل با 96 واحد افزایش به رقم 18 هزار و 465 واحد رسید.

امروز معامله‌گران در فرابورس ایران بیش از 3.8 میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 974 هزار فقره معامله و به ارزش 15 هزار و 467 میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نمادهای شاخص‌ساز در فرابورس به ترتیب شامل صنعتی مینو، سرمایه‌گذاری مالی سپهر،‌ ذوب‌آهن، بانک دی، پتروشیمی تندگویان، بیمه کوثر و سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بوده‌اند.

نمادهای پر تراکنش در فرابورس ایران شامل سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوندگستر، بانک دی، دامداری تلیسه نمونه، دامپروری ملاردشیر، توزیع غذای دنا آفرین فدک و پتروشیمی ارومیه بوده‌اند.

به گزارش فارس، روز گذشته هفدهمین ارز اولیه فرابورس ایران با ارز سهام چوب خزر کاسپین، ارائه شد که در این ارز اولیه 4 میلیون و 481 هزار نفر شرکت کردند.

همچنین ملی مس ایران که در روز دوشنبه این هفته مجمع برگزار کرد تا افزایش سرمایه بدهد، در نهایت با افزایش حدود 97 درصد سرمایه‌اش با همان میزان به تعداد سهامداران خود اضافه کرد، به هر حال همان گونه که کارشناسان اعلام کرده‌اند اصلاحات بازار در سه ماه گذشته باعث بسیاری از سهام موجود بازار ارزنده شده و اکنون وقت خرید سهام توسط افراد حرفه‌ای است، اما در عین حال سهامداران حقیقی این نکته را توجه کنند که همیشه سرمایه‌گذاری در بورس از محل پس‌انداز و با تحلیل و مشاوره و مطالعه باید صورت گیرد و به هیچ وجه رفتار هیجانی به خرج ندهند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید