عرضه واکسن ایرانی کرونا در تیرماه/ تمدید ممنوعیت‌ها تا پایان هفته جاری

    کد خبر :802507
عرضه واکسن ایرانی کرونا در تیرماه

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از تمدید اعمال ممنوعیت‌ها تا پایان هفته جاری خبر داد و گفت: یک یا دو واکسن تولید داخل تا تیرماه به صورت انبوه عرضه خواهد شد.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تصمیمات گرفته شده در جلسات امروز ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار داشت:‌ در این جلسه بحث بسیار مهمی در خصوص واکسن داشتیم. تأمین واکسن از واردات موضوع تولید داخل و میزان واکسیناسیون در سطح دنیا، منطقه و کشور مورد بررسی قرار گرفت.

وی ادامه داد: خوشبختانه تولیدات داخلی به مراحل خوبی رسیده به طوری که واکسن شفافارمد یا همان واکسن بنیاد برکت در آستانه ورود به فاز سوم است و اگر موفق باشد به این معناست که به طور کامل می‌توانیم آن را دریافت کنیم. همچنین واکسن مؤسسه رازی در آستانه فاز2 قرار دارد؛ واکسن وزارت دفاع در آستانه فاز 2 و واکسن انستیتو پاستور نیز در آستانه فاز 3 قرار دارد و اگر سازمان غذا و دارو مجوز لازم را بدهد بسیار امیدواریم تا حداقل یک یا دو واکسن از مجموع ذکر شده در تیرماه به صورت انبوه عرضه شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به روند واردات واکسن از کشورهای مختلف به ایران، خاطرنشان کرد:‌ تاکنون از روسیه 420 هزار دُز، از چین 650 هزار دُز و از هند 125 هزار دُز وارد کرده‌ایم که البته قرار بوده از هند 500 هزار دُز وارد کنیم که این تعداد به دست ما رسیده است. همچنین از کره جنوبی 700 هزار دز واکسن وارد کرده‌ایم که در مجموع تاکنون یک‌میلیون و 895 هزار دز واکسن به دست ما رسیده است.

رئیسی با بیان اینکه تاکنون قریب 500 هزار نفر واکسن کرونا تزریق کرده‌اند، گفت:‌ امیدواریم ظرف یک هفته تا ده روز آینده واکسیناسیون فاز اول کادر درمان، بیماران زمینه‌ای و سالمند را در فاز یک تمام کنیم و از اواسط اردیبهشت‌ماه وارد فاز 2 شویم.

وی با اشاره به آخرین وضعیت شیوع کرونا در کشور ابراز داشت: اگر نگاهی به اطرافیان خود کنیم این روزها در هر خانواده یکی دو نفر درگیر این بیماری هستند که نشان‌دهنده سرعت و گسترش بسیار بالای ویروس است و نیازمند هستیم به شدت مراقبت کنیم.

وی از تمدید ممنوعیت‌ها تا آخر هفته جاری خبر داد و گفت: نیاز است تا پروتکل‌ها در شهرهای نارنجی و زرد به شدت رعایت شود.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا متذکر شد: پروتکل‌ها در برخی استان‌ها و شهرها خیلی رعایت نمی‌شود، اگرچه رعایت پروتکل‌ها نسبت به دو هفته قبل بهتر شده، اما رعایت 58.5 درصدی در کشور پایین است، در نتیجه همه دستگاه‌ها باید موضوع را رصد کرده و با متخلفان برخورد قاطع شده و مسئولانه عمل کنند.

رئیسی با اشاره به میزان نقض تردد در استان‌های مختلف کشور تصریح کرد: 71 درصد نقض تردد در شهرهای قرمز را داریم که 6 استان شامل استان‌های اصفهان، البرز، همدان، مازندران، فارس و آذربایجان شرقی بیشترین نقض تردد را داشتند.

وی اضافه کرد: 73 درصد نقض تردد را در شهرهای نارنجی داشتیم که بیشترین نقض در این حوزه مربوط به اصفهان، البرز، فارس، همدان و مازندران بوده است، ضمن اینکه 66 درصد نقض تردد شبانه وجود داشته که در 6 استان شامل تهران، خراسان رضوی، البرز، اصفهان، گیلان و فارس بیشترین نقض تردد شبانه را داشتند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به میزان تردد هوایی در کشور، یادآور شد: 38 درصد مسافران وارد شده به کشور و 44 درصد مسافران خارج شده از اتباع خارجی بودند، ضمن اینکه 6 استان در رعایت پروتکل‌ها و موارد تأکید شده خیلی خوب عمل کردند و 70 درصد اعمال قانون را اجرا کردند که شامل استان‌های خوزستان، مرکزی، یزد، آذربایجان شرقی، لرستان و گیلان است.

وی با اشاره به آخرین رنگبندی شهرهای کشور افزود: اکنون 257 شهر در وضعیت قرمز، 129 شهر در وضعیت نارنجی، 51 شهر در وضعیت زرد و 11 شهر در وضعیت آبی قرار دارند که البته این آمار و وضعیت دوشنبه هفته جاری به روزرسانی خواهد شد.

به گزارش فارس، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با تأکید بر اینکه به جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی، پرهیز از دورهمی و میهمانی‌ها و عدم تجمع در فضای سربسته راه دیگری در کنترل بیماری نداریم، تأکید کرد: مردم باید از دادن افطاری خودداری کرده و افطاری خود را به صورت غذای بیرون‌بر و مواد خشک ارائه کنند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید