یک عارضه عصبی به فهرست عوارض جانبی واکسن آسترازنکا افزوده شد

    کد خبر :843510
یک عارضه عصبی به فهرست عوارض جانبی واکسن آسترازنکا افزوده شد

سازمان ناظر دارویی اتحادیه اروپا یک عارضه تخریب‌کننده عصبی به نام «نشانگان گیلن-باره» را به فهرست عوارض جانبی بسیار نادر واکسن کرونای شرکت آسترازنکا افزود.

«آژانس دارویی اروپا» (EMA) که به طور منظم عوارض جانبی واکسن‌های کرونا را روزآمد می‌کند، روز چهارشنبه اعلام کرد پس از گزارش ۸۳۳ مورد «نشانگان گیلن-باره» (GBS) در میان ۵۹۲ میلیون دوز واکسن آسترازنکا (با نام تجاری Vaxzevria) تجویزشده در جهان تا ۳۱ ژوئیه (۹ مرداد) رابطه سببی میان این نشانگان و این واکسن «دست کم امکانی معقول» است.

EMA این عارضه جانبی را «بسیار نادر» یعنی، در پایین‌ترین رده در رده‌بندی‌اش از فراوانی یک عارضه جانبی قرار داده و تاکید کرده است که سودمندی‌های این واکسن بسیار بیشتر از خطرات آن است.

به گزارش همشهری آنلاین، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) نیز هشدار بروز «نشانگان گیلن- باره» را به عنوان یک عارضه جانبی احتمالی به اطلاعات واکسن کرونای شرکت جانسون اند جانسون افزوده است. هر دوی این واکسن‌های از فناوری ناقل ویروسی استفاده می‌کنند و هر دوی آنها با بروز یک عارضه نادر لخته شدن خون هم مربوط شده‌اند.

EMA‍ در این آخرین اعلامش، عوارض جانبی خفیف‌تری را هم به فهرست عوارض واکسن‌های جانسون اند جانسون، مدرنا و آسترازنکا افزوده است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید