جدیدترین اخبار
5 اسفند 1396 ساعت 15:09 سیاسی کد خبر :231139
برای چاپ کلیک کنید

طلال سلمان: هیچ کشوری آمادگی رویارویی نظامی‌با ایران را ندارد

طلال سلمان: هیچ کشوری آمادگی رویارویی نظامی با ایران را ندارد

اغراق نیست اگر او را جزو 10 روزنامه نگار برتر تاریخ جهان عرب بدانیم. «طلال سلمان» روزنامه نگار پیشکسوت لبنانی در گفت و گوی اختصاصی با ایرنا به تحلیل و ارزیابی جایگاه ایران چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، فرصت‌ها و چالش‌‌‌های آن و آخرین تحولات منطقه ای پرداخت.

گفت و گو با سلمان در دفتر کارش در خیابان حمرا در بیروت صورت گرفت. ساختمانی که روزی یکی از پرآوازه ترین روزنامه‌‌‌های لبنان و منطقه یعنی «السفیر» در آن منتشر می‌شد. اما طلال سلمان صاحب امتیاز و سردبیر آن یک سال و اندی پیش در اقدامی‌غافلگیرکننده به دلیل مشکلات مالی روزنامه را تعطیل کرد. هرچند او همچنان به دفترش در همان ساختمان می‌آید و همچنان می‌نویسد.
طلال سلمان هشتاد ساله از تبار نسل طلایی روزنامه نگاران ملی گرای عرب است که هم تجربه و هم آرمان شان از آنها نویسنده‌‌‌های بزرگ و اثرگذاری ساخت. نگاهی به قاب‌ها و کتاب‌ها و مجسمه‌‌‌های دفتر طلال سلمان انسان را به عمق تاریخ پرتلاطم معاصر خاورمیانه می‌برد.
متن کامل گفت و گوی ایرنا با طلال سلمان در ادامه آمده است:

شما در جهان عرب از اشخاصی به شمار می‌روید که از ابتدای انقلاب اسلامی‌ایران با آن همراه شدند. برای کسانی که کار رسانه ای شما را دنبال کرده باشند، کاملا روشن است که ایران را به خوبی می‌شناسید. داستان شما و انقلاب ایران چگونه آغاز شد؟
**سلمان: ابتدای داستان از طریق یکی از دوستان مبارزم به نام «محمد صالح حسینی» بود که البته او بعدا در لبنان به شهادت رسید. ارتباطم با او خیلی خوب بود و از طریق او با گروهی از جوانان انقلابی ایران آشنا شدم. آنها از من خواستند تا نزد «معمر قذافی» وساطت کنم تا اجازه استفاده از شبکه رادیویی که او به گروه «مهدی بازرگان» هدیه کرده بود، به آنها بدهد. من و محمدصالح حسینی به همراه «محمد منتظری» نزد قذافی رفتیم و او با انتقال این رادیو به حسینی و منتظری موافقت کرد. این دو از انقلابیون موسوم به خط امام خمینی به شمار می‌رفتند.
بعدها که امام خمینی(ره) به فرانسه تبعید و در «نوفل لوشاتو» ساکن شدند، به آنجا رفتم و یکی از روزهای جمعه پشت سر ایشان نماز خواندم. سپس موفق شدم با ایشان به مدت یک ساعت و نیم مصاحبه کنم. آن موقع این مصاحبه را در روزنامه «السفیر» به چاپ رساندیم.
زمانی هم که انقلاب پیروز شد، ما «باسم السبع» را که آن روز یکی از کارکنان السفیر بود به فرانسه فرستادیم تا به همراه امام خمینی در هواپیمایی باشد که ایشان را به تهران منتقل می‌کند. اما من مستقیم به تهران رفتم تا از آنجا به قم بروم تا با امام دیدار کنم.
برای دیدار با امام به یکی از مدارس قم رفتم. از هفت صبح در مقابل مدرسه منتظر امام ایستادیم، ساعت 9 دیوار آهنین مدرسه به علت فشار مردمی‌که برای دیدار امام صف کشیده بودند، فروریخت. امام در آن روز سخنرانی کرد و پس از آن با ایشان دیدار داشتم. همینطور توانستم با بیشتر اعضای حزب جمهوری و احزاب دیگر مصاحبه هایی را تهیه کنم. این اتفاق باعث شد تا تصویر کاملی در ذهن من شکل بگیرد، چرا که با افراد زیادی با آرای متفاوت روبرو شدم. طبیعتا آنچه مرا خوشحال می‌کرد این بود که توانستم دو مصاحبه مطبوعاتی با امام خمینی داشته باشم.

حال که می‌گویید دوبار با امام خمینی مصاحبه کردید، برداشت شما از شخصیت ایشان چیست؟
**سلمان: بی شک ایشان یک رهبر حقیقی بود. مردی که در هشتاد سالگی اعتماد به نفس داشت، با ایمان بود و بر پیروزی پایداری کرد. این امر واقعا خارق العاده است که کسی در هشتاد سالگی به پیروزی ایمان داشته باشد. او همچنین از علمای دینی بود، نه فقط یک رهبر سیاسی عادی. شخصیت امام، شخصیتی باشکوه بود. ایشان رهبری تاریخی بود و نمایان بود که طرح انقلاب از سی سال قبل در ذهنش وجود داشته است. او در این راه تلاش می‌کرد و برای این هدف دعوت می‌کرد و به آن بشارت می‌داد.
زمانی که لحظه سرنوشت ساز رسید، ایشان پیش آمد و ملت ایران هم با او همراه شدند. فقرا به خیابان آمدند و در تظاهرات عظیم و خیره کننده مشارکت کردند. اگر ملت ایران به این ندا پاسخ نمی‌داد، امام خمینی فقط یک بشارت دهنده بود و در معرض بازداشت و تبعید قرار داشت، اما منبع این نیروی محرکه بزرگ، ملتی بودند که با جان فشانی و وفاداری به ندای رهبرشان پاسخ دادند.

چه تصویری از ملت ایران در آن روزها در ذهن شما نقش بسته است؟
**سلمان: مردم ایران را در صحنه حاضر دیدم و پویایی آن را احساس کردم. یکی از روزها نزد «هانی الحسن» سفیر انقلاب فلسطین در تهران بودیم. او اظهار گرسنگی کرد، چند نفر از محافظان ایرانی او هم بودند. مدت زیادی نگذشت که از بیرون اتاق سر و صدا شنیدیم و تعداد زیادی از ایرانی‌ها را دیدیم که با خودشان غذاهای مختلفی آورده اند، تا با روی گشوده به ما بدهند، خیلی شگفت زده شدیم. بعد متوجه شدیم که یکی از محافظان ایرانی هانی الحسن به مردم گفته بود که سفیر فلسطین گرسنه است، پس از آن مردم رفته بودند و غذا آورده بودند.
آنچه بعد از انقلاب اسلامی‌نظر مرا به خود جلب کرد این بود که به کاخ‌‌‌های شاه تجاوزی نشد و در معرض آسیب و تخریب قرار نگرفت. مساله ای که حاکی از تمدن والای ملت ایران است و آنها این کاخ‌ها را جزئی از اموال دولت خودشان دانستند و تخریب نکردند.
همچنین مایلم اشاره کنم در آن برهه با رفت و آمد در خیابان‌‌‌های شهرهای ایران و مشاهده وضع اسفناکی که به سبب سیاست‌‌‌های شاه بوجود آمده بود، فهمیدیم معنای حقیقی انقلاب چیست و این خود تفسیری بود بر آنچه رخ داد.
من به خاطر شغلم به عنوان یک روزنامه نگار، آنچه در ایران رخ می‌داد را پیگیری می‌کردم. رفتار شاه و جشن‌‌‌های پرهزینه او را می‌دیدم که در مقابل آن مردمش در فقر و تنگدستی شدید غرق بودند. تفاوت میان غنی و فقیر خیلی واضح بود.

اما این انقلاب، فقط انقلاب فقرا نبود.
**سلمان: درست است، بازار هم با انقلاب همراه بود و احتکار و چنین کارهایی را رد می‌کرد، اما فقرا بودند که اکثریت مردم ایران را تشکیل می‌دادند.

غیر از امام خمینی با کدام یک از شخصیت‌‌‌های ایران دیدار داشتید و احیانا تحت تاثیر آنها قرار گرفتید؟
**سلمان: با آیت الله «کاظم شریعمتداری» که دوستدار امام نبود دیداری داشتم. با آیت الله «محمود طالقانی» هم که به دلیل 14 سال زندانی بودن صاحب تجربه‌‌‌های مبارزاتی ویژه ای بود، ملاقات کردم. دخترانشان هم با ایشان، زندانی شدند و سخت ترین شکنجه‌ها را تحمل کرده بودند. با «سید محمد بهشتی» و «ابوالحسن بنی صدر» هم دیدارهایی داشتم.

شما یک شخصیت ملی گرای عربی هستید، چه چیزی شما را مجذوب یک انقلاب دینی کرد؟
**سلمان: به نظر من امام خمینی(ره) یک رهبر انقلابی بود. اما این موضوع که ایشان عالم دینی هستند، فقط یک عنوان اضافی است. خب به هر حال ایشان رهبری یک انقلاب را به عهده داشت که با ایمان به خدا و اعتماد به ملت شکل گرفته بود. اگر ملت ایران ندای او را پاسخ نمی‌دادند، این انقلاب محقق نشده بود. ملت ایران، ملتی بزرگ است و فقط با انگیزه‌‌‌های ایمانی حرکت نمی‌کند. آنها فقیر بودند و محروم از ساده ترین حقوق خود. این ملت ابتدا به خاطر دستیابی به حقوق خود قیام کرد، و طبعا اسلام یک مشوق بزرگ بود.

به نظر شما آیا کشورهای عربی بودند که بر دشمنی با ایران اصرار ورزیدند و در تحمیل جنگ به ایران به ویژه جنگ عراق سهم داشتند؟
**سلمان: بله رژیم‌‌‌های عربی ضد انقلابند. آنها طرفدار شاه بودند و همواره در جشن‌‌‌های او شرکت داشتند. اصلا آنها مخالف مفهوم هرگونه انقلابی هستند. این رژیم‌ها مخالف تغییرند. حاکمان عرب از هر انقلابی در هر کجا که باشد می‌ترسند و تخت پادشاهی خود را در خطر می‌بینند.
در ابتدا آنها با وحشت زدگی و نگرانی از انقلاب ایران تعریف کردند. خودشان هم می‌دانند که پایه‌‌‌های تخت حکومت هایشان از شاه ایران استوارتر و محکمتر نیست. اما ملت‌‌‌های عربی اکثریت شان از نظر عاطفی با انقلاب ایران همراه بودند و از آن به شگفت آمده بوده و تحت تاثیر قرار گرفتند. ولی تحریک درگیری‌‌‌های مذهبی و سخن از صدور انقلاب باعث شد تا ذهنیت آنها تغییر کند. من معتقدم که بسیاری در جهان عرب، طرفدار «صدام حسین» در جنگ با ایران نبودند، اما در عین حال با ایران نیز نبودند.

آیا ملت‌‌‌های عربی به سبب حمایت ایران از فلسطین، از جمهوری اسلامی‌قدردانی نمی‌کردند؟
**سلمان: ارتباط انقلاب با فلسطین را طبیعی می‌دانم و ممکن نبود غیر از این باشد. مساله فلسطین، مساله سرزمین است و ایرانی‌ها مردمی‌مومن به سرزمین و کشورشان هستند. آنها با ایمان خود، انقلاب را ساختند و انقلاب هم به آنان نان رساند و کرامت و آزادی را به ارمغان آورد. همینطور حمایت ایران از فلسطین نمی‌تواند جایگزینی برای خود انقلاب فلسطین باشد. اصل، خود فلسطینی‌ها هستند که در ابتدا انقلاب بزرگی راه انداختند و من در نقاط مهمی‌در آن حضور داشتم. قطعا حمایت ایران خیلی اهمیت دارد و این از دلایل زیادی سرچشمه می‌گیرد از جمله انتساب به اسلام. «محمد حسنین هیکل» نویسنده و روزنامه نگار بزرگ مصری به من خبر داد که فرمانده نظامی‌ارتش بریتانیا در خاطرات خود آورده است که هنگامی‌که وارد قدس شدند، از حضور یک گروه ایرانی برای دفاع از شهر قدس تعجب کردند.

آیا فشارهایی که اینک به ایران وارد می‌شود بهای حمایتش از آرمان فلسطین است؟
**سلمان: به نظر من، فلسطین به هر گروه، نهاد و کشوری که در کنارش بایستد، زیان نمی‌رساند. به عکس، فلسطین به انقلاب سود رساند چه در داخل ایران و چه در نزد افکار جهان عرب. فلسطین یک نماد است. امام خمینی(ره) رهبری انقلابی بود که با صهیونیسم و رژیم اسرائیل دشمن بود. ملت ایران هم از درون خود به قدس تعلق خاطر دارد چراکه محل معراج رسول الله(ص)، اولین قبله گاه مسلمانان و دومین حرم مقدس است. قدس، جایگاه ویژه ای در میراث اسلامی‌دارد و موانع مذهبی بین شیعه و سنی را در هم می‌شکند. همینطور ایستادن در کنار فلسطین، هوشمندی سیاسی و هم آوایی با شعارهایی است که انقلاب اسلامی‌مطرح کرد.

برخی مدعی هستند که انقلاب اسلامی‌ایران نقطه شروع درگیری‌‌‌های مذهبی در منطقه بود. نظر شما درباره این ادعا چیست؟
**سلمان: طبیعی است که یک هجمه به انقلاب شکل بگیرد، آن هم به واسطه انتساب به مذهب شیعه؛ یا در اسلامی‌بودن آن تشکیک کنند یا این را ترویج کنند که این انقلاب، اهل تسنن را هدف قرار داده است، یا این یک انقلاب فارسی علیه اعراب است. این‌ها همه بهانه هایی است که خیلی رایج شد و نزد متعصبین بازتاب پیدا کرد.
امروز می‌بینیم که لبنان، سوریه، عراق و یمن بهای سنگینی را به خاطر انتساب به مذهب شیعه، علوی یا زیدی می‌پردازند. متاسفانه امروز دین به مثابه سلاحی سیاسی استفاده می‌شود و ما نتیجه اش را می‌بینیم.

آیا به نظر شما امروز موازنه قدرت در منطقه به نفع ایران و محور مقاومت در مقابله با دشمن صهیونیستی است؟
**سلمان: بله این حرف به شکل نسبی درست است. من با ایران و علیه اسرائیل هستم. من آزادی فلسطین را می‌خواهم، اما این کافی نیست. مسئولیت تاریخی بر عهده ملت فلسطین است. ایران به وظیفه خود در قبال مساله فلسطین عمل می‌کند، اما آنچه مورد نیاز است اقدام عربی است. ایران به تنهایی نمی‌تواند به جای مردم منطقه مساله را حل کند. تجربه انقلاب ایران به ما می‌آموزد که ملت‌ها خودشان فعال و کارا هستند و انقلاب‌ها اجاره داده نمی‌شوند.

آیا ممکن است به زودی شاهد گفت و گوی ایرانی-عربی و به طور مشخص ایرانی-سعودی باشیم؟
**سلمان: این امر را نزدیک نمی‌بینیم. نفوذ آمریکا در منطقه خلیج (فارس) بسیار زیاد است و آمریکا چند پایگاه نظامی‌در کشورهای عربی خلیج (فارس) دارد. یمن امروز عربستان سعودی را فرسوده کرده است. اختلاف شدیدی بین امارات و عربستان در یمن وجود دارد، علاوه بر آن نزاع آنها با قطر، در مقابل هم قطر در برابر ایران گشایش داشته است. عملکرد حاکمان فعلی به ویژه «محمد بن سلمان» و «محمد بن زاید» فارغ از هرگونه درایت و عقلانیت است. بنابراین چنین صحنه پیچیده ای امکان گفت و گوهای نزدیک را نمی‌دهد. مگر اینکه محمد بن سلمان احساس کند که جامعه عربستان به هم ریخته است. اگر دریابد مانورهایی که می‌دهد برای رسیدن به تخت پادشاهی کافی نیست، خود را مجبور به گشودن پل ارتباطی با همسایگان و بازسازی روابط با آنها خواهد دید.

آمریکایی‌ها اخیرا مواضع تندی در قبال جمهوری اسلامی‌ایران گرفته اند. آیا ممکن است که کار به راه اندازی جنگ نظامی‌علیه تهران برسد؟
**سلمان: به نظرم گزینه نظامی‌اصلا مطرح نیست. هیچ کسی آمادگی ماجراجویی نظامی‌را ندارد. حتی «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا گزینه نظامی‌را دارای هزینه بسیار سنگینی می‌داند اگر نتواند که در داخل ایران طرفدارانی پیدا کند. ایران کشوری بزرگ است و جنگ نظامی‌علیه آن راحت نیست. واشنگتن آمادگی ارسال یک میلیون سرباز برای شرکت در چنین جنگی ندارد.

حتی امکان انجام این ماموریت از سوی رژیم صهیونیستی نیز نیست؟
**سلمان: اسرائیل قدرتمند است، اما باور دارم قدرتش آنقدر نیست که به راه اندازی جنگ علیه ایران برسد. اسرائیل از ایران زیاد صحبت می‌کند تا کشورهای عربی را بترساند. من معتقدم اسطوره «اسرائیل قدرتمند» ساخته کسانی است که باعث شکست و ضعف عربی شدند.

در این میان مصر در آنچه در منطقه می‌گذرد، کجاست؟
**سلمان: من از عاشقان مصر هستم. 80 درصد از دوستانم مصری هستند؛ از نویسندگان، ادیبان، روزنامه نگاران و هنرمندان این کشور. از «نجیب محفوظ» تا «توفیق الحکیم»، «امل دنقل» و «علاء الاسوانی» اما متاسفانه امروز مصر غایب است.

به عنوان پرسش آخر در سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، چه نصیحت و سخنی با ملت ایران و رهبران آن دارید؟
**سلمان: من به خودم اجازه نمی‌دهم که نصیحت کنم. اما من خواهش می‌کنم و به ایرانیان می‌گویم که انقلاب «میدان مین» است، نه یک دشت هموار با اندکی خار و خاشاک، موانع، و سختی‌‌‌های ترسناک. ایران، امروز راه زیادی را پیموده است. قطعا ایران اکنون یک کشور بزرگ منطقه ای است و در منطقه نقش مهمی‌را ایفا می‌کند، اما همچنان به کار برای پیشرفت و توسعه در داخل نیاز دارد. این دستاورد داخلی است که درخشش و ثبات بوجود می‌آورد. من ایران را دیده ام، پیشرفت زیادی کرده است. موفقیت در داخل، چیزی است که جذابیت دارد و همه را به سوی خود می‌کشاند.
من آدم رُک و صریحی هستم، مایلم به ایرانی‌ها بگویم که اگر شما دچار بحران مالی شدیدی شوید، هشتاد درصد از گروه‌ها و مجموعه هایی که از آنها حمایت می‌کنید، شما را رها خواهند کرد البته غیر از حزب الله. رژیم‌‌‌های عربی مردم را از طریق بازی پول، فاسد کرده اند. بنابراین از ایرانی‌ها خواهش می‌کنم که به این مساله توجه کنند.
همچنین از آنها خواهش دارم که با آرامش، فروتنی و دوری از برتری جویی در برخورد با دیگران رفتار کنند؛ چرا که هر چه بر روی دوری تمرکز داشته باشند، طرف عربی هم بیشتر از آن دور می‌شود. آرامش، عقلانیت، متقاعد ساختن، تفاهم با رضایت و تمرکز بر روی منافع مشترک و دشمنان مشترک نیاز است؛ و مهم تر از این‌ها فاصله گرفتن از غرور چرا که مانند سمّی مُهلک است.

روی خط خبر

 • پرفروش ترین خودروهای بازار آمریکا معرفی شدند
 • ارزهای دیجیتالی ریزشی باقی ماندند
 • ثبات نرخ ارز در بازار بین بانکی
 • وام مسکن افزایش یافت
 • دلایل رایج نازک شدن ناگهانی موی سر
 • دیدار بنت با وزرای کشور‌های حاشیه خلیج فارس
 • انتقاد تند کیهان از صادق زیباکلام: او لالمانی گرفته!
 • اوضاع در شلمچه نگران کننده است
 • نحوه ثبت اعتراض داوطلبان به نتایج کنکور
 • ایجاد محدودیت تردد در شهرها و عدم ارائه خدمات مهم به افرادی که واکسن نزدند
 • برنامه‌ریزی برای بازگشت زائران با ۲۵۰۰ اتوبوس
 • رفع ایرادات طرح واردات خودرو به کجا رسید؟
 • اولین محموله واکسن تک دُز برای ۳ تا ۱۷ ساله‌ها را وارد کشور شد
 • بورل درباره برجام: ایران دارد تلاش می‌کند
 • نتایج نهایی کنکور اعلام شد
 • بیشترین سهم منابع درآمدی خانوارها در سال گذشته: از محل یارانه ها، حقوق بازنشستگی و اجاره مسکن شخصی
 • درخواست فرصت 20 ماهه طالبان از جامعه جهانی
 • دیدار وزیر امور خارجه روسیه با کشور‌های حوزه خلیج فارس
 • انگلیس خواستار اصلاحات در لبنان شد
 • واکسن فایزر از کشور بلژیک وارد کشور می‌شود
 • عراق: رابطه با اسرائیل برقرار نخواهد شد
 • برنامه تعطیلی سینماها در ایام اربعین اعلام شد
 • ادامه ماجرای هولناک گورهای جمعی کودکان بومی‌کانادا؛ کلیسا عذرخواهی کرد
 • جدیدترین رنگ‌بندی کرونایی شهرهای کشور
 • بازگشت زائران اربعین از دوشنبه/ تعلیق سه ماهه یک شرکت مسافرتی
 • ترخیص همه کامیون‌های دپو شده گمرک، تا آخر مهرماه
 • احتمال قطعی ۸ ساعته گاز محدوده‌هایی از مناطق ۱۶ و ۱۹ شهرداری تهران برای فردا
 • ساعت کار میادین میوه و تره‌بار تهران در نیمه دوم سال اعلام شد
 • بازداشت یک ایرانی در سوئد
 • رئیسی: سامانه هوشمند کنترل کرونا آزمایش شود
 • 16 شهریور- حامد