طالبان نماینده جدید در سازمان ملل معرفی کرد

    کد خبر :847357
طالبان نماینده جدید در سازمان ملل معرفی کرد

طالبان سه شنبه شب در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی خود در دوحه را به عنوان سفیر جدید افغانستان در سازمان ملل معرفی کرده است.

امیرخان متقی وزیر خارجه طالبان درخواست معرفی سفیر جدید افغانستان در سازمان ملل را در نامه ای به آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد مطرح کرد.

وی همچنین در این نامه خواستار سخنرانی در نشست سالانه مجمع عمومی سازمان ملل شد.

فرهان حق سخنگوی دبیرکل سازمان ملل نیز نامه طالبان را تایید کرد.

حق در ادامه افزود که درخواست جدید برای کسب کرسی سازمان ملل در افغانستان به کمیته اعتبارنامه 9 نفره ارسال شده است که اعضای آن شامل ایالات متحده، چین و روسیه است.

از آنجا که بعید است که این کمیته پیش از دوشنبه آینده در مورد این درخواست تشکیل جلسه دهد، بنابراین باید گفت احتمال کم وجود دارد که وزیر خارجه طالبان بتواند در نهاد جهانی سازمان ملل سخنرانی کند.

نامه درخواستی طالبان و معرفی نماینده جدید در حالی مطرح می شود که هم اکنون غلام ایسکزی نماینده پیشین افغانستان در نیویورک مستقر است و نمایندگی افغانستان در سازمان ملل را برعهده دارد.

گوترش هفته گذشته در آستانه برگزاری نشست سالانه سازمان ملل در نیویورک با اشاره به حضور قدرت‌های غربی و در راس آنها آمریکا طی دو دهه گذشته در افغانستان گفت: این قدرت‌ها با آن همه امکانات و منابع مالی ظرف دو دهه نتوانستند مشکلات افغانستان را حل کنند، پس هر کس تصور کند که بدون کمک گرفتن از قدرت‌ها و منابع و امکانات یاد شده، سازمان ملل بتواند مشکلات این کشور را حل و فصل نماید، دچار توهم شده است.

وی تاکید کرد: سازمان ملل تمام توان خود را برای کمک کردن به افغانستان که در آستانه یک بحران انسانی بزرگ قرار دارد، بکار خواهد بست .

گوترش در ادامه از تصمیم خود جهت گفت وگو با طالبان به منظور یاری رساندن به ملت افغانستان خبر داد که جمعیت آن بالغ بر ۳۶ میلیون نفر است.

به گزارش ایرنا، شماری از کشورهای غربی طی دو دهه گذشته هزاران سرباز خود را رهسپار افغانستان کردند و مبالغ هنگفتی را در این کشور هزینه کردند. آمریکا بیهوده یک تریلیون دلار هزینه کرد در حالی که دولت و ارتش افغانستان که مورد حمایت واشنگتن قرار داشتند، اندکی قبل از عقب نشینی کامل نیروهای آمریکایی و نیروهای سایر کشورها از افغانستان در ماه اوت گذشته، فروپاشیدند.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید