شکسته شدن رکورد مصرف برق در کشور

    کد خبر :810526
مصرف برق در کشور

مصرف برق کشور در بیست و پنجمین روز اردیبهشت ماه درساعت ۱۴ و ۳۹ دقیقه با عبور از ۴۹ هزارمگاوات شکسته شد و وارد کانال ۴۹ هزار و ۷۴۲ مگاوات شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال نیز یک رکورد محسوب می‌شود.

مصرف برق روز گذشته کشور در ساعت ۱۴ و ۳۹ دقیقه درحالی ۴۹ هزار و ۷۴۲ مگاوات شد که پارسال و در همین بازه زمانی میزان برقی که مصرف شده بود ۴۰ هزار و ۷۴۳ مگاوات بود.

روند مصرف برق کشور در سال‌های گذشته نشان می‌دهد به طور معمول فراتر رفتن مصرف برق از حدود ۴۰ هزار مگاوات متعلق به فصل تابستان بوده و فصل بهار مصرف بیش از حد معمول ثبت نشده است اما انگار امسال این روند تغییر کرده و دومین ماه فصل بهار ۱۴۰۰ مصرف برق رکوردهای تازه ای از خود به جای گذاشته است.

روند مصرف برق در فروردین ماه امسال نیز شگفتی آفرین بود چنانکه «رضا اردکانیان» وزیر نیرو در این باره گفته بود: فروردین امسال ۲۲ درصد انرژی بیشتری نسبت به فروردین سال گذشته در کشور مصرف شده است.

وی علت آن را اینگونه توضیح دادکه بخشی از مصرف انرژی به گرمای زودرس و کم آبی و بخشی هم با رمزارزهای غیرمجاز مرتبط بوده که به شدت دنبال می‌شود .

این روزها و به دلیل افزایش علاقه بخشی از مردم به استخراج ارزهای مجازی در منزل می توان یکی از علل افزایش مصرف برق را به این امر نسبت داد .

سخنگوی صنعت برق در این باره گفت: استخراج کنندگان ارز مجازی که از برق خانگی استفاده کنند درصورت شناسایی باید جریمه سنگینی پرداخت کنند.

«مصطفی رجبی مشهدی» در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: استخراج‌کنندگان خانگی ارزهای مجازی به دلیل خسارتی که به شبکه برق وارد می کنند علاوه بر پرداخت جریمه بایدخسارات وارده به شبکه را هم پرداخت کنند.

وی ادامه داد: امسال تامین برق با دو مسئله کاهش تولید نیروگاه های برق آبی به دلیل کاهش بارش ها و استخراج خانگی ارزهای مجازی درگیر است.

سخنگوی صنعت برق خاطرنشان کرد: تلاش می شود با جایگزینی نیروگاه های حرارتی و سایر روش ها، کمبود تولید برق نیروگاه های برق آبی جبران شود.

رجبی مشهدی گفت: استخراج کنندگان غیرمجازخانگی رمزارزها به دلیل خسارتی که به شبکه برق و ترانس های محلی وارد می کنندتامین برق را با مشکل همراه می کنند.

وی ادامه داد: ادامه فعالیت این استخراج کنندگان به طور قطع کار برق رسانی را با مشکلات بیشتری روبرو خواهد کرد و به دلیل خسارتی که وارد می کنند احتمال خاموشی وجود دارد.

بررسی آمار شرکت مدیریت شبکه برق ایران نشان از آن دارد که روند مصرف برق در ساعت ۲۱ و ۲۰ دقیقه شب گذشته با کمی تعدیل همراه شده و به رقم ۴۸ هزار و ۲۲۵ مگاوات کاهش یافت.

به گزارش ایرنا، نگاهی به مدت مشابه پارسال بیانگر آن است که میزان مصرف ۴۸ هزارمگاواتی شب گذشته حدود هفت هزار مگاوات بیشتر است که تاکیدی بر مصرف بی رویه برق طی امسال است.

طی شبانه روز گذشته پنج هزار و ۹۴۰ مگاوات برق کشور از منابع تجدیدپذیرتامین شده است.

اما با گرم تر شدن هوای کشور و نیز تداوم فعالیت استخراج کنندگان رمز ارز احتمال وقوع خاموشی های پراکنده در شبکه برق وجود خواهد داشت؟

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید