شکایت بیروت از رژیم صهیونیستی به دلیل حمله به سوریه از حریم هوایی لبنان

    کد خبر :595805

نماینده لبنان در سازمان ملل از رژیم صهیونیستی به دلیل نقض مکرر حریم هوایی این کشور به شورای امنیت شکایت کرد و گفت حملات این رژیم به سوریه از حریم هوایی این کشور خطرناک است.

نماینده لبنان در سازمان ملل متحد ضمن انتقاد از نقض مکرر حریم هوایی لبنان و قطعنامه 1701 توسط رژیم اشغالگر قدس گفت استفاده صهیونیست‌ها از حریم هوایی لبنان برای حمله به سوریه به نوبه خود خطرناک شده است.

«امل مدللی»، سفیر لبنان در جریان نشست علنی شورای امنیت با عنوان «حفظ صلح و امنیت بین المللی: چالش‌های امنیت و صلح در خاورمیانه» توضیح داد: «برخلاف تعهد لبنان به قطعنامه 1701 ، اسرائیل به نقض روزمره حاکمیت لبنان با مصونیت از مجازات ادامه می‌دهد».

به گزارش وبگاه شبکه خبری روسیا الیوم، مدللی با بیان اینکه این نقض حریم هوایی لبنان در حال خطرناک شدن است، افزود: «زیرا اسرائیل همچنان از حریم هوایی لبنان برای انجام عملیات نظامی علیه سوریه استفاده می‌کند. تازه‌ترین آن در تاریخ یکم ژوئیه اتفاق افتاد، هنگامی که 9 هواپیمای اسرائیلی برای حمله موشکی به سوریه حریم هوایی لبنان را نقض کردند».

وی همچنین فاش کرد: «سعد الحریری، نخست وزیر لبنان به مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا پیام داده که لبنان به قطعنامه 1701 پایبند است و آماده است تا به موجب یک ساز و کار از سوی سازمان ملل از وضعیت ترک تخاصم به آتش‌بس برسد، اما برای اینکه این اتفاق رخ دهد اسرائیل باید بخش مخصوص خود از این قطعنامه را پیاده کند».

به گزارش فارس ،نماینده لبنان در سازمان ملل درباره این پیام نخست‌وزیر لبنان به وزیر خارجه آمریکا گفت: «الحریری به پامپئو گفته که لبنان به ادامه مذاکرات درباره مرزهای زمینی و دریایی پایبند است و این امر برای لبنان حیاتی است و امیدواریم که در ماه‌های آتی و اگر بشود در سپتامبر به توافق نهایی در این باره دست یابیم».

لبنان درصدد ازسرگیری مذاکرات برای ترسیم مرزهای زمینی و دریایی با رژیم صهیونیستی است و اصرار دارد این بار مذاکرات در اسرع وقت نهایی شود تا زمینه مناسب برای عقد قرارداد با شرکت‌های بین المللی به منظور آغار کار اکتشاف نفت و گاز و استخراج آن در منطقه اقتصادی دریای مدیترانه فراهم شود.

سال 2018 بود که اختلافات لبنان و رژیم صهیونیستی بر سر بلوک نفتی شماره 9 تشدید شد و در پی میانجی‌گری برخی طرف‌ها از جمله آمریکا، این تنش‌ها کاهش یافت. مناقشات بر سر بلوک نفتی شماره 9 به سال 2009 بازمی‌گردد؛ زمانی که یک شرکت آمریکایی میدانی نفتی و گازی در بخش شرقی دریایی مدیترانه به مساحت 83 هزار کیلومتر مربع کشف کرد؛ حوزه نفتی مذکور در آب‌های منطقه‌ای سوریه، لبنان، قبرس و فلسطین اشغالی قرار دارد.

کل مساحت نفتی آب‌های منطقه‌‌ای لبنان حدود 22 هزار کیلومتر مربع است و مساحتی که با رژیم صهیونیستی بر سر آن منازعه وجود دارد به 854 کیلومتر مربع می‌رسد. این مساحت مورد منازعه به 10 منطقه یا بلوک تقسیم شده که بلوک نفتی شماره 9 یکی از آن است.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید