شناسایی ۴۷ بیمار مبتلا به مالاریا در سیستان و بلوچستان

    کد خبر :986729
مالاریا در سیستان و بلوچستان

حبیب غزنوی رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان با اشاره به اینکه زنگ خطر مالاریا در استان به صدا درآمد، از شناسایی ۴۷ بیمار مبتلا به مالاریا در سطح استان سیستان و بلوچستان از ابتدای سال تاکنون خبر داد.

حبیب غزنوی اظهار داشت: از ابتدای سال 1402 تاکنون با مشارکت فعال و تیزبینی نظام سلامت، در سطح استان سیستان و بلوچستان 47 بیمار مبتلا به مالاریا شناسایی شدند که 46 مورد از این مبتلایان را مردان و یک مورد را زنان شامل می‌شود.

رئیس دانشگاه علوم‌پزشکی زاهدان از افزایش 235درصدی موارد مبتلا به مالاریا در فروردین 1402 خبر داد و گفت: در فروردین 1401 در مجموع 14 مورد مبتلا به مالاریا در سطح استان سیستان و بلوچستان شناسایی شدند؛ این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا امروز در مجموع 47 مورد مبتلا به مالاریا در سطح استان شناسایی شده‌اند که حاکی از افزایش 235درصدی موارد شناسایی‌شده است.

وی با اشاره به گرم شدن هوا و بارندگی اخیر صورت‌گرفته در ایران و پاکستان گفت: ترددهای غیرمجاز از گذرگاه‌های غیررسمی و سکونت در فضای باز از یک‌سو و همچنین بارندگی‌ها از دلایل خیزش مالاریا محسوب می‌شود.

غزنوی با اعلام اینکه “در سال جاری خوشبختانه هیچ‌گونه فوت ناشی از این بیماری در سطح استان نداشته‌ایم” با اعلام شناسایی 1251 مورد مبتلا به مالاریا در سال 1401 در سطح استان سیستان و بلوچستان گفت: خوشبختانه با شناسایی به‌موقع این موارد و تحت درمان قرار گفتن آنان هیچ‌گونه فوت ناشی از این بیماری در سال گذشته نیز نداشته‌ایم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان یادآور شد: شهرستان سراوان و سیب و سوران به‌علت هم‌مرزی با کشور پاکستان و همچنین ترددهای غیرقانونی، بیشترین موارد ابتلا را بین شهرستان‌های تحت پوشش دانشگاه داشته است.

وی با بیان اینکه علائم این بیماری تب، لرز، عرق، درد ستون فقرات، تهوع و استفراغ، زردی چهره و عطش فراوان است، گفت: از هم‌استانی‌ها تقاضا داریم در صورت داشتن این علائم به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

غزنوی گفت: توصیه می‌شود مردم در مناطقی که مالاریا شایع است از خوابیدن در فضای باز پرهیز کنند، پوست خود را بپوشانند و پنجره‌ها و دیوارهای خانه خود را به حشره‌کش آغشته و در صورت خوابیدن در فضای باز از قلم دورکننده حشرات استفاده کنند.

وی بیان کرد: امیدواریم با آگاهی‌بخشی و آموزش به مردم و انجام عملیات‌های سمپاشی، لاروکشی، مه‌پاشی و تشدید بیماریابی شاهد کاهش موارد مثبت بیماری مالاریا باشیم.

تسنیم

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید