شمخانی: اتخاذ ابتکارات مذاکراتی برای سرعت دادن به حصول نتیجه را در دستورکار داریم

  • سیاسی
  • دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۴۰۰ ۸:۲۵
    کد خبر :893376
اتخاذ ابتکارات مذاکراتی برای سرعت دادن به حصول نتیجه را در دستورکار داریم

علی شمخاتی دبیر شورای عالی امنیت ملی صبح امروز (دوشنبه) ۱۶ اسفند ماه در توئیتی نوشت: ‏کنشهای مثبت و منفی کشورهای حاضر در ⁧‫مذاکرات وین‬⁩ با هدف تامین منافع انجام می‌شود و قابل درک است.

وی افزود: تنها عامل موثر بر تعامل ما با ۱+۴ نیز تامین منافع مردم ⁧‫ایران‬⁩ است. ارزیابی مولفه‌های جدید موثر بر مذاکرات و اتخاذ ابتکارات مذاکراتی برای سرعت دادن به حصول نتیجه را در دستور کار داریم.

گفتنی است، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی (پنجشنبه) ۱۲ اسفند نیز در توئیتی نوشت: راهبرد «مقاومت فعال»، سیاست «فشار حداکثری» ترامپ را به اعتراف دولت فعلی آمریکا با شکست روبرو کرد.مذاکرات وین اگر به توافق خوب منتهی نشود، به طور قطع در آینده نه چندان دور، دولت فعلی آمریکا نیز به دلیل عدم استفاده به موقع از فرصت دیپلماسی، احساس شکست خواهد کرد.

به گزارش فارس،دور هشتم مذاکرات وین به منظور رفع تحریم‌های آمریکا علیه ایران از روز سه‌شنبه ۱۹ بهمن ماه و بعد از تنفسی ۱۱ روزه برای مشورت هیأت‌ها با پایتخت‌هایشان با حضور هیأت‌های ایران و گروه ۱+۴ (آلمان، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) در پایتخت اتریش از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون در سطوح و فرمت‌های مختلف در حال برگزاری است. البته علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران چهارشنبه شب چهارم اسفند ماه در چارچوب ترددهای معمول در جریان گفت‌وگوها، در سفری کوتاه راهی تهران شد، ولی هیأت کارشناسی ایران در وین حضور داشتند و به رایزنی‌ها ادامه دادند. باقری روز دوشنبه نهم اسفند دوباره به وین بازگشت و مذاکرات در وین کماکان در جریان است. گفتنی استدروسای هیأتهای مذاکره کنندت سه کشور اروپایی به پایتختها بازگشته اند ولی هیأت ایرانی در وین حضور دارد و دیروز نیر علی باقری و انریکه مورا نشستی دوجانبه داشتند.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز دوشنبه نهم اسفند ماه در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره مذاکرات جاری در وین گفت: پیش‌نویسی از توافق آماده شده و الان در نقطه‌ای هستیم که ابهامی برای واشنگتن و اروپا درباره خطوط قرمز ما وجود ندارد و قطعا از خطوط قرمز خود عبور نمی‌‌کنیم.

0
نظرات
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد نظرات حاوی الفاظ و ادبیات نامناسب، تهمت و افترا منتشر نخواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید